Praha - Mnoho romských dětí končí na zvláštních školách, 40 procent z nich nedokončí ani základní školu a na střední se jich dostane minimum. Vláda se rozhodla zakročit proti tomu. Ale aby napravila pokřivenost současného systému, bude potřebovat až 18 miliard korun ročně. Informuje o tom Aktuálně.cz.
Česko se stalo kvůli diskriminaci Romů v oblasti vzdělávání terčem kritiky Evropské unie. Aby chybu napravilo, potřebuje stát podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka v příštích třech letech 9 až 18 miliard korun ročně.Vláda schválila Strategii boje proti sociálnímu vyloučení, která chce křivdy do roku 2015 napravit. Její součástí jsou právě i změny ve školství, které by měly pomoci dětem ze sociálně vyloučených lokalit nebo z nejchudších rodin dosáhnout stejného vzdělání, jaké mají jejich vrstevníci.Souhlasí s tím i ministr školství Josef Dobeš (VV), který však poukazuje, že resort nemá dostatek peněz. Letos hospodaří s rozpočtem 137 miliard korun. "Vláda si musí stanovit priority. Věřím, že i vzhledem k výbušné situaci v regionech, jako je Šluknovsko, se ty peníze najdou, i v rozpočtově náročných letech 2013 a dále," řekl pro Aktuálně.cz.On sám plánuje, že na tyto děti v příštích letech vynaloží 15 miliard korun.Miliardy, jež požaduje Strategie boje proti sociálnímu vyloučení, by do budoucna mohly umožnit zrušení zvláštních škol a přesunutí dětí do klasických základních škol. Tam by díky penězům mohli být učitelům k ruce i speciálně vyškolení asistenti, kteří by dětem pomáhali. A třídy by nově mohly být i méně početné."Dnešní investice do opatření uvedených ve Strategii je potřebná, protože tyto výdaje v řádu miliard přinesou v budoucích letech státní kase úspory v řádech stamiliard, které jinak bude každoročně třeba vynakládat na řešení problémů vzniklých prohlubujícím se sociálním vyloučením," cituje server odborníka na školství Viktora Pioreckého z Agentury pro sociální začleňování.
Související
Romové nesouhlasí se zproštěním Ukrajince v případu tragédie u brněnské přehrady
Policie řeší VIDEA nejen z Brna, Romové vykřikovali protiukrajinská hesla
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 52 minutami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
před 1 hodinou
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
před 2 hodinami
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
před 5 hodinami
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 5 hodinami
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 6 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 7 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 7 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 8 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 9 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 10 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 11 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 11 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 12 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 12 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 13 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 14 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 15 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
Ruské hlavní město se v pondělí v brzkých ranních hodinách stalo terčem útoku ukrajinského dronu, který zasáhl luxusní výškovou obytnou budovu v jihozápadní části Moskvy. Nálet, který si nevyžádal žádné oběti na životech, způsobil viditelné škody na fasádě a v interiérech bytů. Jde o třetí noc v řadě, kdy byla Moskva pod útokem, a to jen několik dní před oslavami Dne vítězství 9. května.
Zdroj: Libor Novák