Praha - Podle studentské komory Rady vysokých škol se týden neklidu kvůli připravované vysokoškolské reformě vydařil a protestních pochodů se po celé České republice zúčastnilo přes dvacet tisíc studentů, akademiků i široké veřejnosti. V pátek to oznámil předseda studentské komory Miroslav Jašurek.
"Dá se říci, že se jednalo o největší protestní akci studentů od roku 1989," prohlásil Jašurek.Lidé, kteří se týdne neklidu aktivně zúčastnili, jsou si podle něj plně vědomi těch rizik, které by přijetí zákona o reformě vysokých škol představovalo.Protestní akce se kromě metropole konaly také v Hradci Králové, Ostravě, Plzni nebo Ústi nad Labem, kde se ve čtvrtek shromáždilo na 500 lidí. Největší podporu si ale získal středeční pochod Prahou, toho se zúčastnilo na deset tisíc lidí.Týden neklidu odstartoval v pondělí. V posledním únorovém týdnu studenti nejrůznějšími formami, ať už happeningy, protestními pochody nebo nocí univerzit, protestovali proti reformě vysokých škol. Protesty měly přimět vládu Petra Nečase (ODS), aby reformu neschválil. Odpůrci odmítají zavedení školného, bojí se také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou.Ministr Dobeš (VV) v pondělí prohlásil, že kabinetu navrhne, aby místo školného studenti více platili za překročení standardní délky studia. Víc by se připlácelo i za studium na další vysoké škole. Poplatky by se mohly v obou případech vyšplhat až na 26 tisíc korun ročně.
30. července 2026 19:25
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Související
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
Aktuálně se děje
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
včera
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
včera
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
včera
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
včera
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
včera
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
včera
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu otevřeně odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy, který prosazuje americká administrativa. Tento krok představuje vzácný veřejný rozpor mezi židovským státem a Bílým domem, jenž se snaží urychleně dosáhnout urovnání blízkovýchodních konfliktů.
Zdroj: Libor Novák