Akademie věd chystá nový vzdělávací web pro seniory, zaměří se na dějiny 20. století

Nový vzdělávací webový portál pro seniory začnou na konci roku připravovat vědci Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR (AV ČR) s didaktiky a pedagogy pro dospělé. Bude určen zejména pro starší lidi se zájmem o dějiny 20. století. Kromě audiovizuálního obsahu jim prostřednictvím internetu nabídne možnost vzájemného kontaktu.

Vysoké školy
doporučujeme

Projekt v první polovině září uspěl v soutěži, kterou vyhlásila Technologická agentura ČR. Fungovat by měl začít v polovině roku 2022. ČTK o tom informovala mluvčí AV ČR Markéta Růžičková.

Podle ní půjde o jeden z prvních projektů, který nabídne seniorům možnost vzdělávání na dálku. Zatímco se žáci a studenti mladšího věku letos na jaře po uzavření škol začali učit online, výuka pro seniory na takzvaných univerzitách třetího věku (U3V) zpravidla alternativní formu nenašla. "Senioři nemožností studovat v době jarní pandemie strádali. Přitom se tato situace, jak je vidět z aktuálního vývoje, může snadno opakovat," uvedl budoucí řešitel projektu Martin Jemelka.

Na chystaném webu budou podle něj dostupné dokumenty, instruktážní videa, vzdělávací materiály nebo testy. Studenti se budou moct kontaktovat a diskutovat o historických tématech prostřednictvím diskusního fóra. Obsah se bude dále rozšiřovat. Kromě studentů univerzit třetího věku bude přístupný i veřejnosti.

Univerzity třetího věku (U3V) jsou součástí nabídky celoživotního vzdělávání. Na dvou desítkách vysokých škol je podle Jemelky loni v Česku studovalo zhruba 50.000 seniorů. Posluchači běžně chodí na kurzy v délce jednoho až čtyř semestrů. Přednášky mohou být několikrát v týdnu, nebo méně často. Účastníci skládají test či odevzdávají závěrečné práce. Po absolvování dostanou certifikát, který ovšem není potvrzením o získání vysokoškolského vzdělání.

Projekt Martina Jemelky je jedním z pěti projektů AV ČR, které uspěly ve veřejné soutěži vyhlášené Technologickou agenturou ČR na konci dubna. Výsledky soutěže byly vyhlášeny 10. září. Naplno by měl web začít fungovat v polovině roku 2022.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

21.10.2020 18:05 Aktualizováno Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu…

První stupně ZŠ se 2. listopadu zřejmě neotevřou, naznačil Prymula

21.10.2020 15:47 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes připustil, že se první stupeň nevrátí 2.…

Epidemie covid citelně zasáhla vysoké školy. Letos přijdou až o 2,25…

21.10.2020 14:12 Veřejné, státní i soukromé vysoké školy podle odhadů České konference rektorů (ČKR) přijdou letos…

Soud vyčinil pražským hygienikům. Zrušil zákaz osobní přítomnosti…

20.10.2020 16:16 Aktualizováno Pražský městský soud dnes zrušil rozhodnutí pražské hygienické stanice, které v září zakázalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama