"Nebudu muset denně vařit." Otevření prvních stupňů škol přivítala řada rodičů s úlevou

Obrovská úleva byla patrná dnes ráno v očích řady rodičů po odchodu školáků do jedné z olomouckých základních škol. Oddechli si především ti, kterým za dveřmi zmizely dvě děti naráz, on-line výuka prvního stupně u sourozenců byla totiž pro rodiče velmi náročná. Těch šest týdnů bylo velmi vyčerpávajících, řekla ČTK jednačtyřicetiletá matka dětí ze třetí a páté třídy. Podle svých slov si užije i toho, že nebude muset denně vařit.

"On-line výuku měly děti jen částečně, 90 procent práce bylo na nás rodičích. Do toho jsme oba pracovali na home office, přičemž oba jsme měli rovněž on-line výuku. Skloubit časové, prostorové a technické zajištění toho všeho bylo chvílemi opravdu náročné," popsala matka dvou školáků, kteří dnes nastoupili po půl druhém měsíci opět do školy.

Přiznává, že jí i jejímu muži se dnes skutečně ulevilo. "Výměra bytu jakoby se zvětšila o polovinu a konečně máme čas na svoji práci. Chtěli jsme už v 7:50 bouchnout v euforii lahev šumivého vína, ale děti se vrátí ze školy hned po obědě, protože družina jede jen částečně nebo vůbec. Tak to necháme na večer," podotkla s úsměvem.

Oba rodiče si nedělají iluzi o tom, že že se tato situace nevrátí, psychicky se proto znovu připravují na další období, kdy budou dělat rodiče, učitele a zaměstnance v jednom. "Teď si ale užíváme klidu a času na práci a pro sebe, možná se dostaneme i k nějakým aktivitám, jako je návštěva kadeřníka, sport nebo setkání s přáteli. Na to teď opravdu nezbýval čas," dodala žena.

Řada dalších rodičů o něco starších školáků ze základních škol však i přes koronavirová opatření zůstává v domácím režimu. Týká se to například dětí z 6. B Základní školy Velká Dlážka v Přerově, kteří zůstávají po celý týden doma u monitorů svých počítačů, zatímco jejich spolužáci z 6. A zamířili dnes ráno do třídy. V lavicích se kvůli nařízené rotaci vystřídají příští týden.

Dnešní návrat dalších dětí a zároveň nutnost dodržování všech opatření přiměly školy i k zavedení nového režimu. Například Základní škola na Svatém Kopečku u Olomouce upravila pravidla pro vstup do školy, aby se na chodbě nepotkávali žáci různých ročníků. Do školní budovy byli žáci podle tříd vpouštěni v pětiminutových intervalech. Před školou tak ráno postával hlouček starších školáků, kteří čekali, až na ně po prvňácích přijde řada. Upraven byl i systém stravování. V jídelně se díky tomu při výdeji jídla nebudou potkávat žáci různých tříd. Do škol se děti i tepleji oblékají kvůli pravidelnému větrání ve třídách. Na čerstvém vzduchu, pokud to počasí dovolí, budou školáci trávit i velké přestávky.

Související

Církev, ilustrační fotografie.

Olomouckým arcibiskupem se stal Nuzík. Blahopřál mu i Fiala

Novým olomouckým arcibiskupem je od pátku dosavadní administrátor arcidiecéze a pomocný biskup Josef Nuzík. Jmenoval ho papež František, rozhodnutí svatého otce oznámil apoštolský nuncius v Česku Jude Thaddeus Okolo v katedrále svatého Václava v Olomouci. 

Více souvisejících

olomouc rodina Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 50 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy