Plaga je pro návrat všech postižených do škol od června

Speciální školy by se pro děti s různými druhy postižení mohly v omezeném režimu otevřít 25. května, nebo postupně 25. května a 1. června. ČTK to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Dohodl se na tom dnes s poslanci školského výboru, který mu tento postup doporučil.

Ministr chce prosazovat spíše postupné otevírání škol pro různé druhy postižení. Konečné rozhodnutí bude záležet ještě na dalších jednáních s epidemiology.

Podle současné metodiky ministerstva školství by se mohly pro děti na prvním stupni otevřít od 25. května vedle běžných škol i školy speciální pro žáky s vývojovými poruchami učení, komunikačních schopností, zrakovým nebo sluchovým postižením. Speciální školy pro mentálně či tělesně postižené, autisty a pro děti s poruchami chování by měly zůstat do konce června zavřené. Kritizoval to například spolek Děti úplňku, který sdružuje rodiny autistů. Dnes se proti tomu vyjádřila i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

Zástupci ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví minulý týden uvedli, že oba úřady o této problematice jednají a budou ji asi řešit na přelomu května a června. "Je to o tom, abychom doladili hygienické standardy, protože ty jsou tam obtížně naplnitelné," řekl dnes Plaga ČTK.

Podle něj by bylo dobré, kdyby se mentálně či tělesně postižení mohli do speciálních škol vrátit nejlépe od 1. června. Měli by tak mít možnost opět usednout do lavic týden po ostatních. Další možností podle ministra je, že se přidají k dětem už od 25. května. Podle Plagy by to ale mohla být rizikovější varianta.

Ministr řekl, že se na něj obracejí rodiče s protichůdnými názory. Někteří jsou pro to, aby se všichni postižení mohli vrátit do škol co nejdříve, jiní jsou spíš proti. Na rizika otevření škol pro postižené podle něj upozornila například komora soukromých speciálních škol. Podle ní jsou různá postižení u dětí často kombinovaná s epilepsií nebo třeba srdečními vadami, takže by pro ně nákaza koronavirem mohla být nebezpečná. Rozhodnutí o prezenční výuce by proto podle něj mělo být do konce června pro děti i školy dobrovolné.

Podle Šimůnkové nelze předpokládat, že zdravotní postižení automaticky zakládá horší zdravotní stav, který je v souvislosti s nemocí rizikový, a není proto ani možné přistupovat k dětem s postižením jinak než k ostatním. Takový postup je podle ní v rozporu se školským zákonem, Úmluvou o právech dítěte a Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením.

Podle Plagy ale ministerstvo pouze zvažuje možná rizika. "Rozhodně nikoho cíleně ani necíleně nediskriminujeme, naopak zvažujeme v nestandardní situaci faktory naplňování hygienických standardů a ochrany zdraví těch dětí," řekl. "Dokud se budu moct rozhodovat, tak budu balancovat rovinu epidemiologickou, rovinu proveditelnosti a rovinu ochrany jednotlivých subjektů," dodal.

Související

Robert Plaga

Exministr Plaga bude řídit Národní akreditační úřad pro vysoké školy

V čele Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství stane bývalý ministr Robert Plaga. Od září skončí jako politický náměstek na ministerstvu školství. Ministr Petr Gazdík (STAN) ČTK řekl, že post v čele nezávislého akreditačního úřadu vnímá jako neslučitelný s funkcí náměstka. Nominace do vedení úřadu dnes schválila vláda.

Více souvisejících

Robert Plaga invalidé Školství

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

Hamás hlásí desítky mrtvých po útoku v Gaze. Izraelci prý cílili na velitele teroristů

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy