Pořadatelé letních táborů v Moravskoslezském kraji věří že naplánované akce o letošních prázdninách uskuteční. A to jak příměstské tábory, tak i ty pobytové. Počítají s přísnějšími hygienickými předpisy. Někteří už proto nyní shánějí dezinfekci. Povinné roušky jsou ale podle většiny z nich na táborech nepředstavitelné.
Dětské letní tábory by se mohly uskutečnit nejprve v druhé polovině prázdnin. Možnost jejich organizace v srpnu při dobrém vývoji epidemie koronaviru zmínili dnes na tiskové konferenci věnované organizaci návratu žáků do škol ministr školství Robert Plaga (ANO) a epidemiolog Rastislav Maďar.
Barbora Kristová ze spolku Akce pro školy, který tábory pořádá v areálu Spálovský mlýn na Novojičínsku, ČTK řekla, že situaci sledují a vyčkávají. "Nyní to je z našeho pohledu takový klid před bouří. Všichni ale doufáme, že žádná bouře nakonec nenastane," řekla. Věří, že tábory budou bez povinných roušek. "S rouškami si to nedovedu představit," řekla.
S kolegy chystá čtyři tábory pro asi 300 dětí. "Nyní nic nerušíme, i ze strany rodičů je vůle, aby se tábory konaly. Podobně to mají i další organizace, které si od nás pro konání táborů areál mlýna pronajímají," řekla.
Krajské středisko volného času Juventus Karviná připravuje na léto 16 pobytových a 12 příměstských táborů. Jsme připraveni, čekáme jen, zda nás neomezí pravidla například počtem dětí či kapacitou objektů," řekl ČTK zástupce ředitele střediska Jan Firla. Pokud by se tábory nekonaly, mělo by to podle něj negativní dopad jak na organizátory, tak i na rekreační zařízení. "Nyní počítáme s tím, že tábory budou. Nakupujeme dezinfekci, abychom byli připraveni," dodal. Ani on si ale nedovede představit povinné roušky. "Na táborech je hodně pohybových aktivit. Bylo by to hodně náročné," uvedl.
Podobně to vidí i Kateřina Hoghová z Ostravského občanského sdružení Samostatný kmenový a klubový svaz Dakota. Letos pořádá pět příměstských a tři pobytové tábory. Pobytové organizuje na Slovensku či v Hustopečích nad Bečvou. "Absolutně nemožné tábory mít s rouškou. Je to nereálné. Jen údržba roušek by byla problém," míní. Problém vidí i v tom, že dva tábory se konají na Slovensku v Tatrách. "Čekáme i na to, co vyhlásí a dovolí Slováci. Roli sehrají rodiče. Někteří se třeba budou bát děti poslat. Zatím vyčkáváme, co se bude dít," řekla.
Příměstské tábory podle ní budou určitě. V případě těch slovenských sdružení zvažuje jejich přemístění do Česka. Případné nutné hygienické prostředky si zatím nepořizují. "Pořád s jistotou nevíme, co bude. Nemáme prostředky abychom se předzásobili. Nechceme ohrozit zdraví dětí a vedoucích. Koncem dubna pošleme email rodičům, během května padne definitivní rozhodnutí," řekla.
Hlavní vedoucí Tábora Harta na břehu Slezské Harty na Bruntálsku Ondřej Hřivnacký si jako jediný z oslovených organizátorů tábor s rouškou představit umí. "Je to vtipná představa, ale je to uskutečnitelné," řekl. Jeho tábor se připravuje na počátek srpna. "Rozhodnutí představitelů se často mění. Současná situace nám ale spíše hraje do karet. Věříme, že se tábor uskuteční," řekl.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Záchranáři v sobotu ošetřili s příznaky otravy 17 účastníků tábora na Bruntálsku
Táborníky na Berounsku postihly zažívací potíže, děti museli ošetřit záchranáři
dětské tábory , Robert Plaga , Roušky a respirátory , Školství , děti
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
před 3 hodinami
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
před 4 hodinami
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 5 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 6 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 7 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 8 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 8 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 9 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 9 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 9 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 10 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 11 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 12 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 12 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 13 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 14 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 15 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 16 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
Protidrogová policie se den po propuštění Karlose Vémoly z vazby na kauci rozhodla odhalit, o co přesně v ostře sledované kauze jde. Některým obviněným v případu hrozí až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě