Většina středních škol zřejmě bude mít jednotné přijímací zkoušky

Většina středních škol s maturitními obory pravděpodobně bude chtít dělat jednotné přijímací zkoušky, i když se letos všude povinně konat nemusí. Vyplývá to z vyjádření zástupců školských asociací na dotaz ČTK. Podle nich se jednotné přijímací zkoušky osvědčily jako dobrý způsob pro rozřazení uchazečů o studium.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle mimořádného opatření ministerstva školství nebudou kvůli epidemii covidu-19 letos na čtyřletých maturitních oborech povinné jednotné přijímací zkoušky. Ředitelé středních škol budou moct uchazeče přijímat jen na základě vlastních přijímacích zkoušek školy, případně zcela bez zkoušek. Na víceletá gymnázia by se měly státní přijímací zkoušky konat jako obvykle včetně dvou termínů.

Zástupci školských asociací již dříve uvedli, že s úpravou souhlasí. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací Jiří Zajíček dnes ČTK řekli, že většina škol pravděpodobně využije jednotných přijímacích zkoušek jako obvykle.

"Máme velký počet uchazečů, takže já si myslím, že většina gymnázií bude konat tu jednotnou přijímací zkoušku Cermatu," uvedla Schejbalová. "Jednotná přijímací zkouška je poměrně dobrým srovnávacím prostředkem, jak žáky nějakým způsobem rozřadit," doplnil Zajíček. Jako ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze 1 dříve organizoval ve škole přijímací zkoušky z matematiky a chemie. "Rozdíl výuky těchto předmětů v jednotlivých (základních) školách byl ale tak velký, že jsme od toho nakonec upustili," řekl.

Jednotné přijímací testy, které organizuje Cermat z češtiny a matematiky, se mají konat na čtyřleté obory 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 14. a 15. dubna. Školní přijímací zkoušky mohou být na maturitních oborech od 12. do 28. dubna. O tom, zda ve škole budou jednotné přijímací zkoušky, nebo ne, budou moct ředitelé u čtyřletých oborů rozhodnout do 8. března na základě počtu podaných přihlášek na školu. Uchazeči se mohou na školy hlásit do 1. března.

Zda budou termíny zkoušek dodrženy, nechtěla Schejbalová odhadovat. Vše podle ní bude záležet na vývoji epidemie. "Doufáme, že to bude v těch původních termínech, ale to teprve ukážou okolnosti další," řekla.

V minulém školním roce se jednotné přijímací zkoušky konaly na všechny maturitní obory, ale jejich termíny se kvůli epidemii covidu-19 posunuly z poloviny dubna na první polovinu června a místo standardních dvou pokusů na zkoušku měli uchazeči jen jeden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Platy učitelů asi ze zákona porostou na 130 procent průměrné mzdy

22.01.2021 15:30 Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna dnes v rámci novely…

Úpravy opatření umožní návrat závěrečných ročníků do škol, uvedl Blatný

22.01.2021 10:30 Závěrečné ročníky základních a středních škol se budou moci vrátit do lavic i při současném…

Žáci 1. stupně by se do lavic mohli vrátit v únoru

21.01.2021 22:14 Aktualizováno Žáci prvního stupně základních škol se podle předpokladů ministra zdravotnictví Jana Blatného (za…

Návrat žáků do škol? Jedině když zpřísníme jinde, tvrdí ministerstvo

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama