Jiří Zajíček

Ilustrační fotografie.

Zástupci škol vidí v programu vznikající vlády návaznost na současnou politiku

Zástupci školských asociací vidí v koaličním programu nově vznikající vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN návaznost na práci současného vedení ministerstva školství. Podle nich je to dobrá zpráva, protože časté změny politiky ve vztahu ke školám nebyly v minulosti prospěšné. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.
Jiří Zajíček

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let nosily ve výuce roušky. Větší smysl by podle nich ve školách mělo testování na covid-19. Hranici 12 let pro nošení roušek označili za problematickou, protože ve třídách jsou různě staré děti a nákaza koronavirem se šíří i mezi mladšími.
Jiří Zajíček

Odsouvání návratu středoškoláků do lavic se nelíbí zástupcům škol

Odsunutí návratu žáků k praktické výuce podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka ukazuje, že školy pro vládu nejsou jednoznačnou prioritou. Kabinet se podle něj zachoval nezodpovědně, když ode dneška otevřel některé obchody. Zejména v učebních oborech podle Zajíčka už nyní chybí žákům tolik praxe, že se to bude jen stěží dohánět.
Jiří Zajíček

Zástupci škol souhlasí s ohlášenými změnami maturit

Změny v letošních maturitách, které dnes po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) představil ministr školství Robert Plaga (za ANO), jsou podle zástupců školských asociací kompromisem, na kterém se shodli s vedením resortu. Uvítali, že se neprosadil návrh premiéra, podle kterého měli mít všichni letošní maturanti možnost úřední maturity.
Jiří Zajíček

Odklad návratu žáků do lavic zástupce škol nepřekvapil

Odložení návratu žáků do lavic v souvislosti se špatnou epidemickou situací zástupce škol moc nepřekvapilo. Současný vývoj epidemie k tomu podle nich směřoval. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka a šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by otevření škol asi nyní bylo špatné.
Jiří Zajíček Rozhovor

Alternativní školství v Česku? S experimenty opatrně, říká Zajíček. Části vyhovuje, tvrdí Černý

ROZHOVOR – Netradičně dnes dostali pololetní vysvědčení, a to kvůli koronavirové pandemii. Žáci i studenti jej nalezli v elektronické podobě. Jen školáci první a druhé třídy si pro výsledek své práce přišli osobně. Jaká forma hodnocení je lepší, pomocí klasických známek anebo slovním hodnocením? „Patřím mezi zastánce klasifikace známkou,“ říká Jiří Zajíček, předseda Národní rady Unie školských asociací ČR – CZESHA. Jeho kolega, Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol, se slovním hodnocením sympatizuje. „Ponechal bych jej ale jen tam, kde s ním mají zkušenosti.“ Experti se ve dvojrozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřují i k tuzemskému vzdělávacímu systému, inkluzi či k distanční výuce.
Ilustrační foto

Většina středních škol zřejmě bude mít jednotné přijímací zkoušky

Většina středních škol s maturitními obory pravděpodobně bude chtít dělat jednotné přijímací zkoušky, i když se letos všude povinně konat nemusí. Vyplývá to z vyjádření zástupců školských asociací na dotaz ČTK. Podle nich se jednotné přijímací zkoušky osvědčily jako dobrý způsob pro rozřazení uchazečů o studium.
Ilustrační foto

Pandemie přinesla nové výzvy. Učitelé je zvládli, shodují se zástupci škol

Končící rok přinesl do škol výzvy hlavně v souvislosti s pandemií covidu-19. Shodli se na tom zástupci ředitelů a učitelů, které oslovila ČTK. Jako pozitivní zhodnotili zejména to, že se pedagogové dokázali vypořádat s novými podmínkami práce při výuce na dálku. Dobře se podle nich osvědčila také reforma financování škol, která funguje od ledna. Rozdílné názory mají na schválené změny v maturitách.
ministerstvo školství

Kvůli zavřeným školám vyvstal další problém: Bude nutné změnit jarní přijímačky na SŠ

Ministerstvo školství by podle spolku Učitelská platforma mělo kvůli současné koronavirové krizi co nejdříve připravit možné úpravy v přijímacích zkouškách na střední školy, které se mají konat na jaře. Měla by se zohlednit současná výuka na dálku, při které ve vzdělávání vznikají velké rozdíly, a také riziko případného zhoršení epidemie na jaře. Spolek to uvedl v tiskové zprávě, o které ČTK informovala jeho předsedkyně Petra Mazancová.
Ilustrační fotografie

Střední školy jsou na distanční výuku připravené

Střední školy jsou podle zástupců škol na výuku na dálku připravené. Pokud jejich uzavření nebude trvat déle, neměl by to být problém. Některé kroužky se zřejmě v příštích dvou týdnech konat nebudou, peníze za ně se ale školy ani domy dětí a mládeže zatím rodiče vracet nechystají. Část kroužků zřejmě rovněž přejde na distanční výuku. Vyplývá to z vyjádření zástupců škol a domů dětí, které oslovila ČTK.
Ilustrační foto

Zástupci škol: Rozhodnutí kvůli covidu má být centrální

O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš centrálně než pomocí ředitelského volna, jak to dnes doporučil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka je zavírání škol kvůli epidemii úkolem hygieniků.
Ilustrační foto

Internetem se šíří výzva ke stávce studentů. Vše bych zavřel, říká pro EZ autor. Nesmysl, oponuje pedagog

Jejich lavice možná osiří. V pondělí chtějí studenti základních a středních škol po celé České republice stávkovat proti povinnému nařízení nosit roušky i při výuce. Organizátor stávky si stojí za tím, že přináší více škody než užitku, ačkoliv se odvolává na tvrzení, které AFP považuje za zavádějící. Podle ředitele Masarykovy střední školy chemické v Praze Jiřího Zajíčka jde ze strany studentů o neadekvátní reakci. „Přece na zbytek života nezalezeme do jeskyně,“ říká pro EuroZprávy.cz.
Jiří Zajíček

Zavírám střední školy, vlastně ne. Hřib by měl příště jednat uvážlivěji a nezmatkovat, říká pro EZ ředitel Zajíček

Neskrývá své rozhořčení. Ředitele Masarykovy střední školy chemické v pražské Křemencově ulici Jiřího Zajíčka rozlítilo počínání primátora Zdeňka Hřiba, který původně po dohodě s hygieniky oznámil, že kvůli koronavirové pandemii kromě vysokých škol zavře i střední školy, aby o půl hodiny bylo vše jinak, neboť zdravotníci se s komunálním politikem neshodli. „Pan primátor by měl být příště uvážlivější a nevypouštět tak závažnou informaci, pokud nemá dojednaná pravidla,“ říká pro EuroZprávy.cz Jiří Zajíček, předseda Národní rady Unie školských asociaci ČR – CZESHA.
Ředitel školy Jiří Zajíček vítal studenty u sochy T.G. Masaryka zpět v lavicích.

REPORTÁŽ: Začal školní rok plný obav. Student s rýmou a kašlem nesmí do lavic, říká pro EZ ředitel Zajíček

V jejich tvářích se zračila nejistota i nervozita, co je letos čeká. A hned u vchodu se museli vyrovnat s netradiční procedurou, pod dohledem pedagogů si všichni museli pečlivě vydezinfikovat ruce. Profesoři i studenti Masarykovy střední školy chemické v pražské Křemencově ulici začali nadcházející školní rok stejně jako v celé zemi s určitými obavami. Hrozba koronaviru, která na jaře přerušila výuku, budí respekt u všech. „Pevně doufáme, že v klasickém režimu vydržíme co nejdéle. Ale nikdo neví, co nás může potkat. Stačí, aby se nakazil jeden žák a jdeme do karantény,“ říká pro EuroZprávy.cz ředitel školy Jiří Zajíček.
Covid-19, ilustrační foto

Roušky v pražských školách? Nastane zmatek, obávají se odborníci

Rozhodnutí o nošení roušek se podle zástupců školských asociací budou v jednotlivých pražských školách lišit. Se začátkem školního roku, který začne v úterý, jich pravděpodobně většina roušky nenařídí. Někde bude záležet i na rozhodnutí jednotlivých učitelů, takže je možná budou nosit jen děti z některých tříd.

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy