Zástupci škol vidí v programu vznikající vlády návaznost na současnou politiku

Zástupci školských asociací vidí v koaličním programu nově vznikající vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN návaznost na práci současného vedení ministerstva školství. Podle nich je to dobrá zpráva, protože časté změny politiky ve vztahu ke školám nebyly v minulosti prospěšné. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Podobně se vyjádřil konzultant neziskové společnosti EDUin Tomáš Feřtek. Za pozitivní označil zejména slib navyšování peněz či zajištění podpůrných profesí, v programu ale postrádá popis řešení postcovidové situace.

Podle Feřtka se v programu potvrzuje, že ve vztahu ke školství panuje mezi zástupci různých politických stran nebývalá shoda. "To, že řeknou, že (současnou vládou schválená) Strategie vzdělávání 2030+ je dobrý dokument a hodlají ho naplňovat, to je základní pozitivum pro zdejší školství," uvedl. Podobně se vyjádřil i Zajíček a Schejbalová. "Já se na to dívám víceméně pozitivně, protože pokud by přišli a zase by všechno rozvalili a zničili a začali od nova, tak ve školství je to vždycky problém, protože v něm vždy trvá dlouho, než něco naběhne," řekla ředitelka.

Oba zástupci asociací uvedli, že s většinou věcí v programu se zřejmě dokážou ztotožnit. Například změny maturit jsou podle Schejbalové nezbytné, jen je otázka, jak se provedou. Podotkla, že v případě jednotných přijímacích zkoušek by ale nesouhlasila s jejich zrušením, protože pro gymnázia jsou nezbytná. Pokud by se odstranily, nahradily by je podle ní nejspíš například testy od společnosti Scio. Zajíček se zase pozastavil nad slibem zavést duální vzdělávání. Pokud by ho nová vláda chtěla nastavit po vzoru Německa, považuje to v Česku za nerealistické. Podobně se vyjádřil i Feřtek. Firmy ani stát podle něj nemají na zajištění této formy vzdělávání dost peněz.

Podle Feřtka je klíčové udržení míry investic a navyšování peněz na vzdělávání, jak to strany v koaličním programu slibují. Kromě platů budou podle něj peníze potřeba i na zajištění školních psychologů či speciálních pedagogů, jejichž podporu program rovněž avizuje. Za dobrý označil Feřtek také slib změnit přijímací a maturitní zkoušky a redukovat učivo. Očekává, že úpravy obsahu vzdělávání budou zásadní problém. Podle něj je potíž, že odborné společnosti mají potíž škrtat ve vlastním oboru a vidí rezervy spíš v jiných předmětech. Zmínil, že mu proto chybí popis toho, jak chce vláda k redukci učiva dojít.

Nejasné je podle něj v programu také to, jak přesně chce vláda řešit post-covidovou situaci. Feřtkovi kromě toho v programu chybí zmínka o takzvaném středním článku podpory, tedy týmech odborníků, které nyní připravuje ministerstvo školství a které by měly spolupracovat se školami na lokální úrovni.

Související

Více souvisejících

Školství Jiří Zajíček

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy