Zástupci škol vidí v programu vznikající vlády návaznost na současnou politiku

Zástupci školských asociací vidí v koaličním programu nově vznikající vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN návaznost na práci současného vedení ministerstva školství. Podle nich je to dobrá zpráva, protože časté změny politiky ve vztahu ke školám nebyly v minulosti prospěšné. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Podobně se vyjádřil konzultant neziskové společnosti EDUin Tomáš Feřtek. Za pozitivní označil zejména slib navyšování peněz či zajištění podpůrných profesí, v programu ale postrádá popis řešení postcovidové situace.

Podle Feřtka se v programu potvrzuje, že ve vztahu ke školství panuje mezi zástupci různých politických stran nebývalá shoda. "To, že řeknou, že (současnou vládou schválená) Strategie vzdělávání 2030+ je dobrý dokument a hodlají ho naplňovat, to je základní pozitivum pro zdejší školství," uvedl. Podobně se vyjádřil i Zajíček a Schejbalová. "Já se na to dívám víceméně pozitivně, protože pokud by přišli a zase by všechno rozvalili a zničili a začali od nova, tak ve školství je to vždycky problém, protože v něm vždy trvá dlouho, než něco naběhne," řekla ředitelka.

Oba zástupci asociací uvedli, že s většinou věcí v programu se zřejmě dokážou ztotožnit. Například změny maturit jsou podle Schejbalové nezbytné, jen je otázka, jak se provedou. Podotkla, že v případě jednotných přijímacích zkoušek by ale nesouhlasila s jejich zrušením, protože pro gymnázia jsou nezbytná. Pokud by se odstranily, nahradily by je podle ní nejspíš například testy od společnosti Scio. Zajíček se zase pozastavil nad slibem zavést duální vzdělávání. Pokud by ho nová vláda chtěla nastavit po vzoru Německa, považuje to v Česku za nerealistické. Podobně se vyjádřil i Feřtek. Firmy ani stát podle něj nemají na zajištění této formy vzdělávání dost peněz.

Podle Feřtka je klíčové udržení míry investic a navyšování peněz na vzdělávání, jak to strany v koaličním programu slibují. Kromě platů budou podle něj peníze potřeba i na zajištění školních psychologů či speciálních pedagogů, jejichž podporu program rovněž avizuje. Za dobrý označil Feřtek také slib změnit přijímací a maturitní zkoušky a redukovat učivo. Očekává, že úpravy obsahu vzdělávání budou zásadní problém. Podle něj je potíž, že odborné společnosti mají potíž škrtat ve vlastním oboru a vidí rezervy spíš v jiných předmětech. Zmínil, že mu proto chybí popis toho, jak chce vláda k redukci učiva dojít.

Nejasné je podle něj v programu také to, jak přesně chce vláda řešit post-covidovou situaci. Feřtkovi kromě toho v programu chybí zmínka o takzvaném středním článku podpory, tedy týmech odborníků, které nyní připravuje ministerstvo školství a které by měly spolupracovat se školami na lokální úrovni.

Související

Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory

V Česku dnes proběhla probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkovalo na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře měly zapojit více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma. 

Více souvisejících

Školství Jiří Zajíček

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy