Zástupci škol souhlasí s plošným testováním, nevadilo by i pravidelné

Zástupci škol souhlasí s dnešním rozhodnutím vlády o plošném testování neočkovaných žáků na covid-19. Může podle nich pomoct odhalit nakažené a poslat je do karantény dříve, než se infekce rozšíří a zasáhne výrazněji do fungování škol. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Epidemická situace ve školách se podle nich v poslední době zhoršuje. Smysl by proto viděli i v zavedení pravidelného testování, nejen ve stanovení dvou termínů, které naplánovala vláda.

Vláda dnes schválila, že se neočkovaní žáci základních a středních škol v celém Česku otestují na covid-19 antigenními testy 22. a 29. listopadu. Testy do škol rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) by testování ve školách mělo přispět k lepší ochraně škol před šířením nákazy a zajištění prezenční výuky. Ministerstvo zdravotnictví bylo uplynulých dnech proti. Tvrdilo, že testování ve školách není efektivní. Vláda ale podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vzala v potaz stanovisko odborné skupiny MeSES kolem epidemiologa Petra Smejkala a krajů, které testování žádaly.

Testování na covid-19 ve školách podporuje i Schejbalová. "Já se domnívám, že je to jeden ze způsobů, jak udržet školy v chodu," řekla. Ještě větší smysl, než skončit s testy po dvou termínech, by podle ní dávalo pravidelné testování. "Já pořád volám po tom, že by to mělo být minimálně každé pondělí, aby se odchytili nakažení hned na počátku,“ řekla. Kriticky se vyjádřila k nekonzistentnímu rozhodování ministerstva zdravotnictví. Připomněla, že od září několikrát svůj postoj k testování změnilo.

Podle Zajíčka, který s plošným testováním za současné epidemické situace rovněž souhlasí, by možná bylo smysluplnější používat místo antigenních testů rovnou přesnější PCR testy s výsledkem z laboratoře. Chápe sice, že na testování metodou PCR asi nejsou dostatečné kapacity, pozastavil se ovšem nad tím, proč se dosud nenavýšily, když se o tom hovoří již dlouho. I testování antigenními testy má podle něj ovšem větší smysl než netestovat vůbec.

Schejbalová na druh testů nemá vyhraněný názor. Výhoda méně přesných antigenních je podle ní v tom, že žák s pozitivním výsledkem odchází ihned ze školy a v případě potvrzení nákazy PCR testem druhý den jeho spolužáci nemusí do karantény. Pokud by se žáci testovali jen PCR testy a všichni se dověděli výsledek druhý den, neočkovaní z okolí nakaženého by se karanténě nevyhnuli.

Oba ředitelé potvrdili, že nákaza se ve školách šíří čím dál víc. "Záchyty se nám skutečně začínají objevovat ve spoustě škol, mnoho kolegů říká, že už se jim to tam taky objevilo, takže něco dělat musíme,“ řekl Zajíček. Podobně jako Schejbalová by byl pro pravidelné testování. Na víc než dva termíny ale podle něj v současnosti ve státních skladech už zřejmě nejsou zásoby.

Související

Více souvisejících

Školství Jiří Zajíček

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 6 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 13 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy