Zástupci škol souhlasí s plošným testováním, nevadilo by i pravidelné

Zástupci škol souhlasí s dnešním rozhodnutím vlády o plošném testování neočkovaných žáků na covid-19. Může podle nich pomoct odhalit nakažené a poslat je do karantény dříve, než se infekce rozšíří a zasáhne výrazněji do fungování škol. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Epidemická situace ve školách se podle nich v poslední době zhoršuje. Smysl by proto viděli i v zavedení pravidelného testování, nejen ve stanovení dvou termínů, které naplánovala vláda.

Vláda dnes schválila, že se neočkovaní žáci základních a středních škol v celém Česku otestují na covid-19 antigenními testy 22. a 29. listopadu. Testy do škol rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) by testování ve školách mělo přispět k lepší ochraně škol před šířením nákazy a zajištění prezenční výuky. Ministerstvo zdravotnictví bylo uplynulých dnech proti. Tvrdilo, že testování ve školách není efektivní. Vláda ale podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vzala v potaz stanovisko odborné skupiny MeSES kolem epidemiologa Petra Smejkala a krajů, které testování žádaly.

Testování na covid-19 ve školách podporuje i Schejbalová. "Já se domnívám, že je to jeden ze způsobů, jak udržet školy v chodu," řekla. Ještě větší smysl, než skončit s testy po dvou termínech, by podle ní dávalo pravidelné testování. "Já pořád volám po tom, že by to mělo být minimálně každé pondělí, aby se odchytili nakažení hned na počátku,“ řekla. Kriticky se vyjádřila k nekonzistentnímu rozhodování ministerstva zdravotnictví. Připomněla, že od září několikrát svůj postoj k testování změnilo.

Podle Zajíčka, který s plošným testováním za současné epidemické situace rovněž souhlasí, by možná bylo smysluplnější používat místo antigenních testů rovnou přesnější PCR testy s výsledkem z laboratoře. Chápe sice, že na testování metodou PCR asi nejsou dostatečné kapacity, pozastavil se ovšem nad tím, proč se dosud nenavýšily, když se o tom hovoří již dlouho. I testování antigenními testy má podle něj ovšem větší smysl než netestovat vůbec.

Schejbalová na druh testů nemá vyhraněný názor. Výhoda méně přesných antigenních je podle ní v tom, že žák s pozitivním výsledkem odchází ihned ze školy a v případě potvrzení nákazy PCR testem druhý den jeho spolužáci nemusí do karantény. Pokud by se žáci testovali jen PCR testy a všichni se dověděli výsledek druhý den, neočkovaní z okolí nakaženého by se karanténě nevyhnuli.

Oba ředitelé potvrdili, že nákaza se ve školách šíří čím dál víc. "Záchyty se nám skutečně začínají objevovat ve spoustě škol, mnoho kolegů říká, že už se jim to tam taky objevilo, takže něco dělat musíme,“ řekl Zajíček. Podobně jako Schejbalová by byl pro pravidelné testování. Na víc než dva termíny ale podle něj v současnosti ve státních skladech už zřejmě nejsou zásoby.

Související

Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory

V Česku dnes proběhla probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkovalo na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře měly zapojit více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma. 

Více souvisejících

Školství Jiří Zajíček

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy