Internetem se šíří výzva ke stávce studentů. Vše bych zavřel, říká pro EZ autor. Nesmysl, oponuje pedagog

Jejich lavice možná osiří. V pondělí chtějí studenti základních a středních škol po celé České republice stávkovat proti povinnému nařízení nosit roušky i při výuce. Organizátor stávky si stojí za tím, že přináší více škody než užitku, ačkoliv se odvolává na tvrzení, které AFP považuje za zavádějící. Podle ředitele Masarykovy střední školy chemické v Praze Jiřího Zajíčka jde ze strany studentů o neadekvátní reakci. „Přece na zbytek života nezalezeme do jeskyně,“ říká pro EuroZprávy.cz.

Hodlají se nařízení vzepřít. Na facebookové stránce HON – Hnutí občanské nespokojenosti se v uplynulých hodinách objevila informace o chystané stávce studentů proti rouškám, která se má uskutečnit v pondělí. „Na 21.9. jsme vyhlásili stávku proti rouškám. Jsme odhodláni tento den na protest nepřijít do školy,“ uvádí organizátor v příspěvku, který stránka vyznačují se bojem proti rouškám a dalším opatřením a označujícím covid za divadlo, sdílela.

Serveru EuroZprávy.cz se podařilo vypátrat studenta, který ke stávce studenty a žáky vyzval. Victor W. svůj krok zdůvodnil tvrzením, že „nošení roušky nebo respirátoru po více než dvě hodiny je zdraví škodné z důvodu vydechování a vdechování oxidu uhličitého, který produkujeme a způsobuje bolest hlavy, v krajní možnosti i zkolabování“. „Žáci ZŠ a SŠ nemohou sedět až 8 hodin ve škole s pokrývkou úst a nosu,“ dodal ve výzvě.

Tu původně podle svých škol sdílel pouze pro své přátele, nabrala ale vysokých obrátek a začala se šířit napříč celou republikou. „Někteří kamarádi ze základní školy mně psali, že se zúčastní celá jejich třída. Nemám tušení, kolik lidí v ČR se skutečně zapojí, ale čím více, tím lépe,“ řekl webu EuroZprávy.cz. Vláda podle něj potřebuje slyšet názor lidí.

K organizaci stávky ho vedl vlastní odhad, podle kterého má 40 % žáků nějaké zdravotní potíže, ať už jde například o nízký tlak, alergii, chronickou rýmu či diabetes. „Ne každý má ovšem diagnózu potvrzenou, ne každý má ‚hodného‘ lékaře,“ konstatoval organizátor stávky.

Victor se redakci svěřil, že sám jezdí do i ze školy půl hodiny městskou hromadnou dopravou. „Vždy po vystoupení z autobusu musím chvilku sedět, než se mi kyslík vrátí do mozku. V roušce se dusím, motá se mi častěji hlava, v úterý jsem dokonce omdlel,“ prohlašuje a dodává, že není jediný, kdo má takové potíže.

„Další důvod je, že roušky se mají správně měnit každé dvě až tři hodiny, tudíž na den připadnou tak tři čtyři roušky. Ne každý si toto ovšem může dovolit,“ připomněl student s dodatkem, že látkové roušky jsou sice dobrým řešením, ale chytá se do nich prach a další nečistoty. „Nemůžeme si roušky tak často měnit. Navíc nám v nich ani nejde rozumět, učitelům také ne,“ vysvětluje.

Za nesmysl považuje i to, že během hry na hudební nástroj a tělocviku je možné roušky odložit. „Když se budeme šest hodin chránit a pak přijde tělocvik a hudebka, není to pak zbytečné, když se stejně můžeme nakazit?“ pokládá si řečnickou otázku.

Vyvrácený mýtus? Nevím, mluvím z vlastní zkušenosti, říká student

Francouzská tisková agentura AFP ovšem před časem v rubrice Na pravou míru upozornila na video, které sdílely tisíce uživatelů na sociálních sítích. Podle něj má být nošení roušek pro děti nebezpečné právě proto, že se v nich hromadí oxid uhličitý.

Podle zjištění renomované agentury jde přinejmenším o zavádějící tvrzení, jelikož oslovení odborníci pokus na videu označili za nesprávně provedený a odmítli, že by nošení roušek mělo vážné dopady na zdraví.

„Nevím, že se jedná o vyvrácený mýtus, mluvím z vlastní zkušenosti, kdy se mi nahromaděný CO2 dostával zpět do těla a já byl malátnější více jak jindy,“ uvedl Victor W. pro EuroZprávy.cz. Roušky podle něj spoustě lidem přinesou více škody než užitku. Chránit se před spolužáky, které vídá denně, považuje za nesmysl.

Organizátor studentské stávky by při současné epidemiologické situaci v Česku postupoval rázně. „Vše bych zavřel. Je mi jedno, jak ‚nesmyslně‘ to zní, ale je to snad jediné možné řešení. Na začátku roku, kdy se objevili první nakažení, měly být uzavřeny hranice, školy, měly se uzavřít i restaurace a noční kluby. Roušky bych nasadil povinně do autobusů, do zdravotnických zařízení a do obchodů. Samozřejmě velkoobchody bych zavřel. Karanténu, omezení pohybu bych nechal do začátku školního roku. I o prázdninách bych vše nechal zavřené. Určitě by se tím snížil počet nakažených,“ má jasno.

„Je to složitý problém, který nelze vyřešit jedním způsobem. Já ale doufám, že se jednoho dne naše vláda shodne na řešení, které jak prospěje lidu, tak nezabije ekonomiku,“ uzavírá Victor W.

Zástupce škol Zajíček: Od studentů jde o neadekvátní reakci

Někteří zástupci škol nemají pro studentskou stávku kvůli rouškám pochopení. „Máme spoustu profesí, kdy ti lidé musejí v roušce strávit celou pracovní dobu, nevidím tedy důvod, proč by to nemohli vydržet žáci. Myslím si, že se jedná poněkud o neadekvátní reakci,“ říká v reakci na stávku pro EuroZprávy.cz ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze Jiří Zajíček.

Pedagog sice připouští že povinné nošení roušek netěší nikoho a není to příjemné ani pro učitele. „Ale prostě to respektujeme a musíme fungovat dál. Přece na zbytek života nezalezeme do jeskyně. To nejde. Není to komfortní, chápu to, také se mně to nelíbí, protože se v rouškách neučí dobře. Ale stávkovat kvůli tomu, to mně přijde jako nedobrý nápad,“ dodává předseda Národní rady Unie školských asociaci ČR – CZESHA.

Související

Ilustrační foto

Úroveň tělesné zdatnosti dětí se od 90. let výrazně zhoršila

Dnešní děti se oproti školákům z 90. let výrazně zhoršily ve vytrvalostním běhu, naopak podobné výsledky v porovnání se svými vrstevníky z předchozí generace dosahují žáci ve skoku dalekém a v leh-sedech. Vyplývá to z testování, které s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce (ČŠI).

Více souvisejících

studenti stávka Roušky a respirátory Jiří Zajíček Školství

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 37 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy