Ministerstvo školství by podle spolku Učitelská platforma mělo kvůli současné koronavirové krizi co nejdříve připravit možné úpravy v přijímacích zkouškách na střední školy, které se mají konat na jaře. Měla by se zohlednit současná výuka na dálku, při které ve vzdělávání vznikají velké rozdíly, a také riziko případného zhoršení epidemie na jaře. Spolek to uvedl v tiskové zprávě, o které ČTK informovala jeho předsedkyně Petra Mazancová.
Dlouhodobé uzavření škol, výuka na dálku a nejistý výhled dalšího vývoje jsou podle Učitelské platformy pro přípravu na přijímací zkoušky zásadním problémem. Spolek, který sdružuje zhruba 300 učitelů a ředitelů z různých škol, upozornil, že současní deváťáci se učili již minulý školní rok z domova od 11. března do konce června. Do lavic se vrátili v září, ale od první poloviny října jsou opět doma a kdy se školy znovu otevřou není zatím jasné. Ne všichni žáci přitom mají vhodné podmínky pro domácí vzdělávání. Podoba a kvalita distanční výuky mezi školami se navíc liší a složitější látka se někde nyní neprobírá.
Podle platformy by měl proto Cermat jako organizátor zkoušek při tvorbě testů zohlednit distanční výuku například tím, že v otázkách na jaře vynechá složitější látku. U zkoušek by se měly zachovat dva termíny, ale mělo by se také počítat s krizovým scénářem, tedy že se podobně jako minulý školní rok nebudou moct zkoušky konat za standardních podmínek. Letos se kvůli epidemii přesunuly zkoušky z dubna na červen a uchazeči měli místo běžných dvou pokusů na složení testů pokus jeden.
V aktuálním školním roce stanovilo ministerstvo školství jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory na 12. a 13. dubna 2021 a na víceletá gymnázia na 14. a 15. dubna. Náhradní termíny mají být 12. a 13. května.
Ředitelé středních škol by podle spolku měli mít možnost rozhodnout, na kolik budou k výsledkům jednotných přijímacích zkoušek přihlížet. Nyní je váha státních přijímacích zkoušek minimálně 60 procent, zbytek hodnocení může škola doplnit vlastními kritérii. Školy, které nemají převis uchazečů, by podle spolku měly mít možnost v aktuálním školním roce od jednotných přijímacích zkoušek úplně odhlédnout.
Ministerstvo by podle spolku mělo připravit i scénář, že by se zkoušky mohly konat distanční formou. "Mělo by se počítat s možností konat přijímací zkoušky na své základní škole, aby se omezilo dojíždění. Zároveň je nutné se připravit i na horší variantu, a tou je stav omezení pohybu. V tom případě by měla být možnost dělat přijímačky z domova," řekl ředitel základní školy v Chrašticích Bohuslav Hora.
Předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček už minulý týden upozornil, že by se s ohledem na epidemii covidu-19 měli začít připravovat i případné změny v jarních maturitních i závěrečných zkouškách. Úpravy by podle něj vyžadovaly zásah do legislativy, a měly by se proto nachystat včas. Letos na jaře kvůli koronavirovým opatřením maturanti nepsali slohové práce a písemné a ústní maturity se přesunuly z dubna a května na červen.
"Problematika jednotné přijímací zkoušky, problematika státních maturit je věcí, které na ministerstvu řešíme," uvedl ministr školství Robert Plaga. Podle něj se ale nyní čeká na to, jak ministerstvo zdravotnictví zaktualizuje modely vývoje epidemie, na které by chtělo ministerstvo školství připravované scénáře navázat. "Ta témata určitě urychleně v průběhu listopadu řešit budeme a variantní řešení vyhlásíme," řekl.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) již minulý pátek uvedl, že chce počkat na další vývoj dat. Plaga dnes řekl, že to považuje za férové. Dodal, že by se nemělo rozhodovat jen podle reprodukčního čísla R, které udává průměrný počet dalších osob nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Podle Plagy by mělo záležet i na tom, kolik lidí je pozitivně testovaných.
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uváděl, že by se školy mohly znovu otevřít, až reprodukční číslo klesne na hodnotu 0,8. Koncem minulého týdne byla tato hodnota 1,13. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) pak v neděli řekl, že žáci by se mohli do škol začít vracet, až bude denně přibývat 2500 až 3000 nakažených. V pondělí přibylo v Česku 9241 potvrzených případů covidu-19, o tisíc méně než ve stejný den před týdnem.
Související
Jurečka představí změny valorizací důchodů. Jaká budou bezpečnostní opatření na Hradě?
Přijímací zkoušky na střední školy by se mohly konat v jiném termínu
přijímací zkoušky , učitelé , ministerstvo školství , Jiří Zajíček , Robert Plaga , ministerstvo zdravotnictví , Jan Blatný , Školství
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 32 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 54 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek