Od středy se částečně otevřou další školy. Nařízení vlády velmi ztíží výuku

Ve středu se po několika týdnech výuky na dálku v omezené míře otevřou střední školy. Vrátit se do nich bude moci zhruba 91.000 žáků závěrečných ročníků a kolem 199.000 dětí z dalších ročníků středních odborných škol a učilišť, kde se obnoví praktická výuka.

V řadě škol budou mít ale studenti část výuky na dálku a další předměty ve škole. Důvodem je podmínka zachování stejného kolektivu žáků ve třídě, což se podle ředitelů zejména u volitelných předmětů maturantů dá stěží dodržet. 

Kvůli epidemii covidu-19 přešly střední školy ve většině regionů na distanční výuku 5. října, zbytek 14. října. Díky zlepšení z pátého stupně protiepidemického systému ministerstva zdravotnictví na stupeň čtvrtý se v nich od středy bude moct obnovit prezenční výuka pro závěrečné ročníky a praktická výuka pro skupiny do 20 lidí. Se stejným omezením se bude moct konat i praktická výuka pro studenty posledních ročníků vysokých škol.

Někteří ředitelé středních škol označili podmínky pro návrat středoškoláků do škol za nerealizovatelné. Vadilo jim hlavně nařízení dodržet homogenitu tříd. Zejména zástupci gymnázií poukazovali na to, že se tak bude moct konat jen výuka češtiny, matematiky a případně cizího jazyka. Do volitelných předmětů, ve kterých se studenti připravují na maturitu a přijímací zkoušky na vysoké školy, totiž běžně chodí žáci z různých tříd. Ministerstvo školství uvedlo, že ředitelé mohou některé předměty vynechat nebo je zajišťovat dál distančně.

Řada studentů se proto dál bude učit i z domova. Například ředitelka Gymnázia Arabská v Praze 6 Zdeňka Hamhalterová dnes uvedla, že studenti se budou učit volitelné předměty dálkově a na zbytek výuky, kterou mají společně všichni ve třídě, budou jezdit do školy. V Gymnáziu Budějovická v Praze 4 zase podle ředitelky Zdeňky Bednářové učitelé rozdělí prezenční hodiny volitelných předmětů třeba po půl hodinách, které odučí v každé třídě zvlášť. Matiční gymnázium v Ostravě bude některé semináře pro část studentů ve škole živě přenášet.

Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka jsou pravidla pro fungování výuky v homogenních skupinách problematická i pro některé střední odborné školy. Vadí jim i požadavek nanejvýš 20 žáků ve skupině při praktickém vyučování. Podle Zajíčka to nedává smysl, když se teoretická výuka bude moct učit ve třídě s 30 žáky.

Od středy kromě toho bude znovu povolena individuální výuka v základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státních jazykových zkoušek, které rovněž od první poloviny října nabízely jen vzdělávání na dálku. Do ZUŠ se podle statistik ministerstva školství bude moct vrátit zhruba 158.000 dětí, které se tam učí hrát na hudební nástroje. Naopak jazykové školy podle ředitele Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Praha Aleše Nováka individuálních konzultací asi moc nevyužijí.

Část studentů se vrátí rovněž k praktické výuce na vysokých školách, v nichž se mohli od 14. říjnu účastnit prezenční klinické výuky či praxe jen studenti ve zdravotnických, farmaceutických či pedagogických oborech. Návrat se bude týkat posluchačů z posledních ročníků, kteří nyní v době nouzového stavu z pracovní povinnosti nevypomáhají ve zdravotnictví či sociálních službách.

Minulý týden ve středu se k prezenční výuce vrátilo zhruba 216.000 žáků z prvních a druhých tříd a přibližně 27.000 dětí ze všech ročníků speciálních škol. I v jejich případě platí podmínka dodržení homogenity tříd. Ve škole se musí nosit roušky, zpěv a tělocvik je zakázán. Jako další se od pondělí má vrátit zbytek prvního stupně a třídy z druhého stupně základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií se budou střídat v prezenční a distanční výuce.

Související

Testování ve školách, ilustrační foto.

Zástupci škol souhlasí s plošným testováním, nevadilo by i pravidelné

Zástupci škol souhlasí s dnešním rozhodnutím vlády o plošném testování neočkovaných žáků na covid-19. Může podle nich pomoct odhalit nakažené a poslat je do karantény dříve, než se infekce rozšíří a zasáhne výrazněji do fungování škol. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.
Ilustrační fotografie.

Zástupci škol vidí v programu vznikající vlády návaznost na současnou politiku

Zástupci školských asociací vidí v koaličním programu nově vznikající vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se STAN návaznost na práci současného vedení ministerstva školství. Podle nich je to dobrá zpráva, protože časté změny politiky ve vztahu ke školám nebyly v minulosti prospěšné. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Více souvisejících

Jiří Zajíček maturity Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy