Kabinet by měl v pondělí rozhodnout o nošení roušek místo respirátorů od 1. července, ale i o podobě testování ve školách od září. V rozhovoru pro TN Live to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli zvládnutí epidemie covidu-19 se nesmí letos opakovat chyby, které se udělaly loni, dodal.
Kabinet byl loni terčem kritiky za to, že podcenil opatření na konci prázdnin, což prohloubilo druhou vlnu epidemie v Česku. Babiš uvedl, že loni bylo Česko po zvládnutí první vlny covidu-19 v euforii a rozhodnutí odložit v létě roušky bylo špatné. "Tento rok ty chyby nesmíme opakovat, celé léto se budeme chystat," řekl TN Live Babiš.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po pondělním jednání vlády řekl, že po dohodě s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou navrhne, aby od července bylo možné nosit místo respirátorů i chirurgické roušky či nanoroušky, nikoliv však roušky vyrobené doma. "Tam se odborníci shodli, že bychom nahradili respirátory chirurgickými rouškami, mělo by to být 1. července. Předpokládám, že na nejbližší vládě se to rozhodne," řekl dnes Babiš. I v létě se povinnost podle něj bude týkat hromadné dopravy, obchodů a dalších vnitřních prostor.
V pondělí by podle něj mělo být i jasné, jak bude vypadat návrat žáků do lavic po prázdninách. Dohodu podle něj zbrzdilo ministerstvo zdravotnictví, které nejprve preferovalo dražší a přesnější PCR testy, později však začalo připouštět i levnější antigenní testování. Aktuální představa podle něj je, že by se žáci testovali od 2. září. Nehrozí tak podle něj komplikace s nástupem prvňáků, před kterým v případě testování 1. září varoval ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Až začne množství dostupné vakcíny proti covidu-19 převyšovat poptávku, chce podle Babiše stát změnit strategii očkování. Z očkovacích center by se nabídka vakcíny mohla přesunout do obchodních center či do firem, kde by zdravotníci očkovací látky aktivně nabízeli. Za zájemci by měly také vyrážet mobilní týmy. Podle Babiše aktuálně čeká na druhou dávku přes dva miliony lidí, kteří již dostali první.
Související
Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
Japonsko po třech letech zrušilo nařízení o nošení roušek
Roušky a respirátory , Vláda ČR , Školství
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
včera
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
včera
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
včera
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
včera
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
včera
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
včera
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
včera
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
včera
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
včera
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
včera
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
včera
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
včera
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
včera
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
včera
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
včera
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
včera
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
5. prosince 2025 21:57
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
5. prosince 2025 21:02
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
5. prosince 2025 20:05
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková