Výuka na dálku, ke které se dnes po vánočních prázdninách kvůli zhoršení epidemie covidu-19 vrátili všichni žáci běžných škol kromě prvňáků a druháků, se nyní nebude moc lišit od distančního vzdělávání na podzim. Většina prvňáků a druháků se do lavic vrátila. Školy zároveň čekají na informace o tom, jak by mělo vypadat pololetní vysvědčení. Vyplývá to z odpovědí ředitelů škol, které oslovila ČTK.
Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého strach rodičů z nákazy covidem-19 spíše slábne, i když epidemie naopak sílí.
"Výuka na dálku bude téměř stejná jako na podzim. Problém je, že čím déle to trvá, tím více je lidí, kteří už jsou z toho nešťastní," řekl. Podle něj nyní i kvůli únavě z dlouhotrvající kritické situace mimo jiné klesá množství rodičů, kteří nejsou ochotní kvůli obavám z nákazy své dítě do školy poslat. Prezenční výuku mají nyní prvňáci a druháci. "Postupně přibývá rodičů, které nám své děti posílají (do školy)," řekl.
Pokud rodiče trvají na tom, aby dítě zůstalo doma, mohou se domluvit na individuálním vzdělávání dítěte. Takových žáků ale není moc. Například v ZŠ Jižní na pražském Spořilově podle ředitele Daniela Kaisera nechodily do školy v prosinci kvůli obavám z nákazy asi dvě děti. Kolik je jich nyní, zatím neví. V ZŠ Podbělohorská na pražském Smíchově v závěru loňského roku chodili do školy prvňáci a druháci všichni, řekla ředitelka Jitka Vlčková. Ani ona zatím neměla informace o tom, jak je to nyní.
Podle Černého nyní školy čekají na informace o tom, jakým způsobem by měly děti hodnotit na pololetním vysvědčení. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) už dříve s ohledem na výuku na dálku pedagogům doporučil, aby tolik neznámkovali a více se přikláněli k takzvanému formativnímu hodnocení, které dává žákům zpětnou vazbu k lepšímu učení. Mluvčí ministerstva Aneta Lednová v prosinci uvedla, že úřad počítá s tím, že školám k hodnocení prvního pololetí poskytne další podporu. Podle Černého by školy měly mít možnost pololetní vysvědčení třeba o pár týdnů odložit. Podle současné organizace školního roku ho mají žákům rozdat ve čtvrtek 28. ledna.
Podle šéfa asociace by také bylo vhodné, kdyby se co nejdříve mohli do škol vrátit deváťáci, které na jaře čekají přijímací zkoušky na střední školy. Nyní sice mají možnost individuálních konzultací, to je ale podle Černého pro jejich přípravu často nedostatečné. "Slíbili jsme jim proto, že jakmile je pustí do školy, tak jim uděláme nějaké doučovací kroužky," řekl ředitel ZŠ Jižní. Mnohé školy také plánují před přijímacími zkouškami na SŠ posílit výuku češtiny a matematiky v posledních ročnících.
Některé školy na dálkovou výuku upravily rozvrh. Někde se pro výuku on-line rozdělily třídy do menších skupin, jinde se zase schází všichni najednou, ale méně často. Naopak třeba ZŠ a MŠ na náměstí Svobody v Praze 6 učí podle standardního rozvrhu, zkrátila však délku vyučovací hodiny na 30 minut.
"Dálková výuka je s námi už skoro rok, takže už jsme se, učitelé i žáci, ji jaksi naučili. Po technické stránce to problém není, na rozdíl od té sociální," řekla ředitelka ZŠ a MŠ Věry Čáslavské v Praze 6 Helena Patáková. Dětem podle ní doma chybí spolužáci. Podobně se vyjádřily ředitelka ZŠ a MŠ na náměstí Svobody v Praze 6 Michaela Rybářová a ředitelka ZŠ Tusarova v Praze 7 Monika Nezbedová. Všechny se shodly, že v nižších ročnících vznikají mezi žáky při výuce na dálku rozdíly v úrovni znalostí, protože podpora od rodičů při učení se liší.
To, že se školy kvůli epidemii opět uzavřou, zástupci škol vzhledem k vývoji situace očekávali. Potřebné technické vybavení pro výuku na dálku chybí podle ředitelů žákům nyní spíš už jen výjimečně. Školy jim techniku v minulých měsících poskytovaly a dovybavily jí i pedagogy.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Přes pět tisíc nemocných za pár dní. Covid i tak není tím postrachem, co býval
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Michal Černý , učitelé , Robert Plaga , Školství
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
před 55 minutami
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
před 1 hodinou
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
před 2 hodinami
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
před 3 hodinami
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
před 3 hodinami
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
před 3 hodinami
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
před 4 hodinami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 5 hodinami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 6 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 6 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 7 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 8 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 9 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 9 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 10 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 11 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 12 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
Americká legenda alpského lyžování Lindsey Vonnová psala svůj letošní olympijský příběh ještě před začátkem právě probíhajícího sportovního svátku v Miláně a Cortině d´Ampezzo. Závodnice, která se ve svých 41 letech před touto sezónou vrátila už po jednom konci své kariéry do kolotoče Světového poháru, v němž několikrát udivovala svými výkony atakující nejvyšší příčky, cílila právě na tyto olympijské hry jako na vrchol svého comebacku. Jenže vše se začalo komplikovat už při generálce na tyto Hry v Crans Montaně, kde při sjezdu spadla a zpřetrhala přední zkřížený vaz. Přesto se chtěla vrátit na velkou mezinárodní scénu pod pěti kruhy, jenže hned při svém prvním vystoupení ve sjezdu taktéž zažila karambol po pouhých dvanácti vteřinách od startu. Vrtulník ji následně musel převézt do nemocnice, kde zjistily zlomenou nohu a kde musely provést už tři operace. Jak to všechno ovlivní její kariéru v budoucnu, zatím nevíme, její otec má ale v této otázce docela jasno.
Zdroj: David Holub