Výuka online je podobná jako na podzim. Nejasnosti jsou ohledně pololetního vysvědčení

Výuka na dálku, ke které se dnes po vánočních prázdninách kvůli zhoršení epidemie covidu-19 vrátili všichni žáci běžných škol kromě prvňáků a druháků, se nyní nebude moc lišit od distančního vzdělávání na podzim. Většina prvňáků a druháků se do lavic vrátila. Školy zároveň čekají na informace o tom, jak by mělo vypadat pololetní vysvědčení. Vyplývá to z odpovědí ředitelů škol, které oslovila ČTK.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého strach rodičů z nákazy covidem-19 spíše slábne, i když epidemie naopak sílí.

"Výuka na dálku bude téměř stejná jako na podzim. Problém je, že čím déle to trvá, tím více je lidí, kteří už jsou z toho nešťastní," řekl. Podle něj nyní i kvůli únavě z dlouhotrvající kritické situace mimo jiné klesá množství rodičů, kteří nejsou ochotní kvůli obavám z nákazy své dítě do školy poslat. Prezenční výuku mají nyní prvňáci a druháci. "Postupně přibývá rodičů, které nám své děti posílají (do školy)," řekl.

Pokud rodiče trvají na tom, aby dítě zůstalo doma, mohou se domluvit na individuálním vzdělávání dítěte. Takových žáků ale není moc. Například v ZŠ Jižní na pražském Spořilově podle ředitele Daniela Kaisera nechodily do školy v prosinci kvůli obavám z nákazy asi dvě děti. Kolik je jich nyní, zatím neví. V ZŠ Podbělohorská na pražském Smíchově v závěru loňského roku chodili do školy prvňáci a druháci všichni, řekla ředitelka Jitka Vlčková. Ani ona zatím neměla informace o tom, jak je to nyní.

Podle Černého nyní školy čekají na informace o tom, jakým způsobem by měly děti hodnotit na pololetním vysvědčení. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) už dříve s ohledem na výuku na dálku pedagogům doporučil, aby tolik neznámkovali a více se přikláněli k takzvanému formativnímu hodnocení, které dává žákům zpětnou vazbu k lepšímu učení. Mluvčí ministerstva Aneta Lednová v prosinci uvedla, že úřad počítá s tím, že školám k hodnocení prvního pololetí poskytne další podporu. Podle Černého by školy měly mít možnost pololetní vysvědčení třeba o pár týdnů odložit. Podle současné organizace školního roku ho mají žákům rozdat ve čtvrtek 28. ledna.

Podle šéfa asociace by také bylo vhodné, kdyby se co nejdříve mohli do škol vrátit deváťáci, které na jaře čekají přijímací zkoušky na střední školy. Nyní sice mají možnost individuálních konzultací, to je ale podle Černého pro jejich přípravu často nedostatečné. "Slíbili jsme jim proto, že jakmile je pustí do školy, tak jim uděláme nějaké doučovací kroužky," řekl ředitel ZŠ Jižní. Mnohé školy také plánují před přijímacími zkouškami na SŠ posílit výuku češtiny a matematiky v posledních ročnících.

Některé školy na dálkovou výuku upravily rozvrh. Někde se pro výuku on-line rozdělily třídy do menších skupin, jinde se zase schází všichni najednou, ale méně často. Naopak třeba ZŠ a MŠ na náměstí Svobody v Praze 6 učí podle standardního rozvrhu, zkrátila však délku vyučovací hodiny na 30 minut.

"Dálková výuka je s námi už skoro rok, takže už jsme se, učitelé i žáci, ji jaksi naučili. Po technické stránce to problém není, na rozdíl od té sociální," řekla ředitelka ZŠ a MŠ Věry Čáslavské v Praze 6 Helena Patáková. Dětem podle ní doma chybí spolužáci. Podobně se vyjádřily ředitelka ZŠ a MŠ na náměstí Svobody v Praze 6 Michaela Rybářová a ředitelka ZŠ Tusarova v Praze 7 Monika Nezbedová. Všechny se shodly, že v nižších ročnících vznikají mezi žáky při výuce na dálku rozdíly v úrovni znalostí, protože podpora od rodičů při učení se liší.

To, že se školy kvůli epidemii opět uzavřou, zástupci škol vzhledem k vývoji situace očekávali. Potřebné technické vybavení pro výuku na dálku chybí podle ředitelů žákům nyní spíš už jen výjimečně. Školy jim techniku v minulých měsících poskytovaly a dovybavily jí i pedagogy.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: 48 miliard coby kompenzace za covid-19 splnilo svůj účel, někteří příjemci bonus zneužili

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřoval, jak Ministerstvo financí (MF), Generální finanční ředitelství (GFŘ) a tři vybrané finanční úřady nakládaly s peněžními prostředky státu určenými na výplatu kompenzačního bonusu zejména pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), kterým byla státem v důsledku pandemie onemocnění covid-19 v letech 2020 až 2022 zakázána nebo omezena jejich činnost. V uvedených letech bylo podáno 2 943 562 žádostí o kompenzační bonus a celkem na něj bylo vyplaceno 48,3 mld. Kč. NKÚ to uvedl v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Michal Černý učitelé Robert Plaga Školství

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 4 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy