Bělá pod Bezdězem – Uprchlické zařízení v Bělé dostane více než 100 nových obyvatel, policie tam přesune uprchlíky zadržené v minulých dnech. Část obyvatel tábora, především rodiny s dětmi, byly naopak včera z Bělé odvezeny na Moravu, dnes tedy bude v areálu podle ministerstva vnitra zhruba 450 migrantů.
Kapacita zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem byla navýšena na 700 míst. Během pátečního dne a noci policie zadržela v ČR 136 migrantů, dnes ráno dalších deset. Právě oni by se měli stát dalšími obyvateli tábora v Bělé.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý při své páteční návštěvě zařízení uvedli, že kvůli zvýšené ochraně areálu vedení policie stáhne do Bělé jednotky z několika krajů. Měla by vznikat i nová zařízení pro uprchlíky, do konce roku by pro ně mělo být v ČR vytvořeno 1200 míst.
V Bělé pod Bezdězem jsou dočasně ubytováni ti cizinci, kterým cizinecká policie vydala rozhodnutí o správním vyhoštění ze země. Ve čtvrtek a v pátek se tam bouřili migranti, na místě zasahovaly policejní posily z Prahy.
Kvůli bezpečnosti pak bylo asi 31 běženců, zejména rodiny s dětmi, do zařízení v Zastávce u Brna, kde je nyní 188 migrantů. „V noci a ráno byl v areálu v Bělé klid, v sobotu ve 23 hodin se tam začali navážet běženci zadržení ve Stříbře a dnes ráno další," řekla Rendlová.
Obyvatelé zařízení se bouřili především proto, že chtěli odjet do Německa, proto trvali na svém propuštění. Usilují také o vrácení mobilních telefonů a hotovosti. Podle policie je ČR pouze okrajová migrační trasa, přes kterou se většina běženců chce dostat do Německa kvůli štědrému sociálnímu systému. Většinou jde o Afghánce, Syřany a Iráčany.
Související
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
uprchlíci , Bělá pod Bezdězem , Ministerstvo vnitra
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
před 1 hodinou
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
před 2 hodinami
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
před 2 hodinami
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
před 3 hodinami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 4 hodinami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 5 hodinami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 5 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 6 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
Americký viceprezident JD Vance během své návštěvy v Arménii potvrdil, že jednání o budoucnosti Grónska budou pokračovat v následujících měsících.
Zdroj: Libor Novák