Praha - Mezinárodní kosmická stanice (ISS), na níž je i americký astronaut Andrew Feustel, bude 24. května při přeletu viditelná z území Česka pouhým okem. Zástupci České kosmické kanceláře a Astronomického ústavu proto vyzvali děti, aby astronautům zamávaly a "posvítily jim na cestu". Feustel je známý svým spojením s Českou republikou, na vesmírnou stanici s sebou vzal mimo jiné i postavičku Krtka z pohádek Zdeňka Milera.
Mezinárodní kosmická stanice bude viditelná ve čtvrtek 24. května pozdě večer. Přelet začne ve 22:47. Stanice se bude pohybovat od západu na východ, kde o necelých sedm minut později zapadne. "Nejvyššího bodu na obloze dosáhne stanice ve 22:50, téměř v nadhlavníku, směrem na sever," upozornila kancelář v dnešní tiskové zprávě.
Pozorovatelé by si měli vhodné místo vyhlédnout předem, nejlépe takové, kde je nebude rušit silné pouliční osvětlení. Stanice se objeví na západě, poměrně nízko nad obzorem. V tuto roční dobu je na západě vidět také jasná planeta Venuše, ta však na rozdíl od kosmické stanice neputuje noční oblohou, ale zůstává na místě.
Okem zájemci spatří pouze jasný bod, v silnějším dalekohledu půjde rozlišit i její typický tvar připomínající nakloněné písmeno H. Viditelná je ISS díky tomu, že se od jejích panelů odráží sluneční světlo. Ve dne pozorovat nejde, v záři Slunce její odraz zanikne. Navíc stanice neprolétá nad Zemí stále po stejné dráze, ale mírně se posouvá. Proto je z Česka viditelná jen v určitém období. V budoucnu taková příležitost opět přijde, uvedli astronomové.
Pozorovatelé, kteří budou vyhlížet ISS, mohou vyfotografovat nebo nakreslit své přípravy na pozorování a poslat je organizátorům projektu Do kosmu s Krtkem 2018. Ty nejlepší budou zveřejněny na internetu. Více informací k soutěži najdou zájemci na webu.
Související
USA postaví na Měsíci jaderný reaktor, ISS nahradí nové stanice, plánuje Trumpův muž
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) , vesmir , Vědci , seriál Krteček , děti
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 59 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 2 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
Téměř polovina Evropanů vnímá Donalda Trumpa jako "nepřítele Evropy". Zhruba stejný počet hodnotí riziko války s Ruskem jako vysoké a více než dvě třetiny se domnívají, že by se jejich země v případě takového konfliktu nedokázala bránit.
Zdroj: Libor Novák