Praha - Vysokoškolákům je z duše protivné platit za své studium a ještě méně se jim líbí další plány a nápady ministra školství Josefa Dobeše (VV). Jeho reformy kritizují i samotné vysoké školy a připomínkují je, a tak se studenti rozhodli protestovat proti tomu přímo u Ministerstva školství. EuroZprávy.cz byly u toho.
Ve středu v 11 hodin dopoledne se sešli u ministerstva, aby dali najevo, že se jim nelíbí reformy vysokého školství, které Dobeš chystá. Účast přislíbilo bezmála 200 lidí, ale tolik jich tam nebylo, sešlo se jich odhadem několik desítek.Pozoruhodné na tom je, že šlo z velké části o vysokoškolské studenty, kteří by měli tou dobou sedět v aulách a naslouchat přednáškám. Ještě když se jim navíc kvapem blíží zkouškové období. Místo toho nasadili čepice a oblékli kabáty a šli protestovat proti školnému.(Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz)Datum 14. prosince organizátoři nevybrali náhodou. V budově Ministerstva školství tento den jedná Rada vysokých škol a Česká konference rektorů, kteří se s ministrem snaží dohodnout na podobě chystaných reforem.(Foto: Jana Maxová, Eurozprávy.cz)"Předkládané reformy jsou nestydatým pokusem o likvidaci českého vysokého školství. Ohrožují autonomii vysokých škol, zavádí školné, aniž by byly uváženy jeho dopady, a nepovedou ke zvýšení kvality vzdělávání," rozčilují se organizátoři."Podporujeme připomínky RVŠ a ČKR a spolu s nimi odmítáme návrhy věcných záměrů zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům jako škodlivé a nekoncepční," dodávají.(Foto: Jana Maxová, Eurozprávy.cz)Protest měl nejprve klasickou formu, kdy si slovo brali pozvaní řečníci. Mezi nimi byli Miroslav Petříček (FFUK), Vít Janeček (FAMU), Alice Červinková (AV ČR), Matěj Stropnický a zástupci Rady vysokých škol.Poté se vše přeměnilo na hyde park, kde měl každý šanci vystoupit a říci svůj názor. Mezitím si shromáždění mohli číst citáty vyvěšené na modrém stánku, pročítat si letáky nebo se podepsat na listinu, čímž stvrdili, že vědí o dalších "protiškolských" demonstracích. Celé shromáždění hlídali pouze dva policisté, kteří spíše z několikametrové vzdálenosti přihlíželi a poté vysvětlovali řidičům, kteří se snažili projet zatarasenou uličkou u ministerstva, co se děje.(Pozvánka na demonstraci. Zdroj: Facebook)
Související
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
Demonstrace , školné , Školství
Aktuálně se děje
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
včera
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
včera
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
včera
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
včera
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
včera
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
včera
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
včera
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
včera
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
včera
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
včera
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
12. května 2026 21:28
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
12. května 2026 20:17
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
12. května 2026 19:01
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
12. května 2026 17:51
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
Nová rozsáhlá zpráva o událostech ze 7. října 2023 přináší dosud nejucelenější důkazy o tom, že ozbrojenci z hnutí Hamás a jejich spojenci používali znásilňování a intimní násilí jako promyšlenou strategii. Dokument, který jako první získala stanice CNN, dochází k závěru, že mučení obětí mělo za cíl maximalizovat bolest a utrpení izraelského obyvatelstva. Podle autorky zprávy a expertky na lidská práva Cochav Elkayam-Levyové nešlo o náhodné incidenty, ale o systémovou součást útoku.
Zdroj: Libor Novák