Na plzeňské náměstí se dnes po 77 letech přeneseně vrátili američtí vojáci

Na plzeňské náměstí se dnes večer po 77 letech vrátily americké lehké obrněné vozy, tank Sherman a džípy. S třemi tisícovkami lidí sledovali muži v amerických uniformách, kteří vozidly přijeli, téměř dvouhodinový program slavnostního večera Thank you, boys! v režii Michala Cabana. Lidé je opět vítali jako 6. května 1945. V Plzni dnes pokračovaly Slavnosti svobody, končí v neděli konvojem, v němž pojede po Klatovské třídě až na náměstí 250 kusů dobové vojenské techniky, z nichž lidem zamávají také tři američtí a dva belgičtí veteráni, kteří ve svých 97 a 98 letech přijeli do Plzně oslavit konec války.

Lidé dnes na centrálním náměstí poslouchali swing, tancovali a na velkoplošné obrazovce sledovali dobové fotografie desítek amerických osvoboditelů, k nimž byly namluvené jejich vzpomínkové příběhy. Na počátku večera zaznělo, že jich při osvobozování zemřelo na západě Čech asi 120. Na dnešní večer dorazili také veteráni a jejich rodiny. Dnes se byli podívat na Armádu ČR v Lobzích a prohlíželi si vojenské kempy. V neděli v konvoji pojedou v džípech a v čele bude stát na tanku 98letý George Thompson.

"Jsou tu opravdu desetitisíce lidí v ulicích. Je tu i hodně cizinců, překvapilo nás dost Francouzů, je tu samozřejmě hodně Ukrajinců a jsou rádi, že je nějaká oslava svobody. Snažíme se jim to průběžně vysvětlovat a rozumí tomu," řekla vedoucí marketingu města Jana Komišová. Na večerní slavnosti se podle ní sešlo na náměstí přes 3000 lidí, už odpoledne bylo plné při koncertu Plzeňské filharmonie.

"Dorazili jsme (v květnu 1945) do Plzně a rozestavěli tanky do kruhu na volném prostranství. První seržant nám oznámil, že válka skončila," citoval komentář z velkoplošné obrazovky vzpomínky vojáka Erika O. Petersena. Sundali si boty a přespali ve spacácích. Na druhý den na ně seržant hvízdl. Zvedl hlavu a uviděl asi 100 žen s tácy plnými jídla. "Jedna z nich mi teplou žínkou omyla obličej a ruce a další mi položila do klína talíř se šunkou, jedna mi nalila kávu a jedna dokonce podpírala záda. Tak vděční byli zdejší obyvatelé," uvedl po osvobození Petersen.

Všichni z obrazovky vzpomínali na vítání, na hudbu, tanec a hlavně na radost ze svobody, kterou Plzeňané vyjadřovali. Podle Samuela Roye Hodgese dostali vojáci v Paříži rozkaz Česko osvobodit. Po dlouhé cestě hráli na mandolínu, kytaru a housle i při jízdě na tancích cestou přes města. "A místní děvčata tančila v ulicích," uvedl.

Charles MacDonald ve vzpomínkách uváděl, že jak se jednotky přibližovaly ze Sudet směrem k Plzni, zaznamenávaly změnu v postojích obyvatel. Namísto bílých kapitulačních vlajek se objevovaly červenomodrobílé vlajky. Lidé váhavě mávali za zavřenými okny. "A pak náhle vojákům vyšel vstříc jásající dav nadšených Čechů mávajících vlajkami. Projeli jsme Sudety do skutečného Československa. A civilisté v hustých řadách lemovali ulice. Bylo to znovu jako v Paříži, stejně rozjásané tváře," uvedl. Podle kapitána MacDonalda lidé v Plzni volali "Nazdar, Nazdar", vozy jednotek pokryly květiny a mladé dívky i starší ženy k vojákům přibíhaly s polibky.

Související

Více souvisejících

II. světová válka Plzeň Americká armáda (U.S. ARMY) oslavy konce války Vítkov Convoy of Liberty (Plzeň)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy