Pozor na konec roku. Co vše byste měli stihnout a jak nepřijít o peníze?

Konec roku se nezadržitelně blíží. Někteří mají ve zvyku vše odkládat na poslední chvíli. Pokud k takovým lidem patříte i vy, raději si ověřte, že stihnete vyřídit vše, co je třeba.

Řidičské průkazy

V roce 2007 vydaly úřady po celé zemi více než 800 tisíc řidičských průkazů. Vzhledem k tomu, že doklady platí 10 let, všechny tyto řidiče tak letos čekala výměna dokladů. Jenže doposud si pro nový doklad přišlo jen asi 480 tisíc lidí. Téměř čtvrt milionu řidičů si průkaz včas nevyměnilo. Téměř polovina řidičů, kterým řidičský průkaz letos propadl, patří podle ministerstva dopravy do skupiny lidí starších než 61 let. Někteří z nich si proto možná už o nové doklady nepožádají.

K výměně řidičského průkazu za nový stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče) a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák. Lhůta pro vydání je 20 dnů. V případě, že řidič bude spěchat, může si jej nechat vyřídit expresně do 5 dnů. Musí ale počítat s tím, že za něj zaplatí 500 korun.

Od 1. července 2018 budou mít nově řidiči možnost požádat o vydání nebo o výměnu  řidičského průkazu na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Doposud bylo nutné vyřizovat veškeré náležitosti týkající se agendy řidičů na úřadě v místě trvalého bydliště. Dalším zjednodušením administrativy pro řidiče je to, že od 1. července nebudou muset nosit na úřad papírovou fotografii. Úředníci budou pořizovat fotografie digitální, stejně jako je tomu u občanských průkazů. Úřady mají mezi svátky jen omezený provoz

Pokud patříte k těm, kterým platnost řidičáků či jiného dokladu končí, nezapomeňte se před návštěvou úřadu ujistit, že je otevřený. Řada pracovišť totiž funguje přes Vánoce pouze v omezeném režimu. Během vánočních svátků jsou úřady zcela zavřené, někde letos dokonce neotevřou ani 29. prosince.

Maximální příspěvek na spoření

Pokud si spoříte na bydlení a chcete získat celý státní příspěvek, musíte mít na spořícím účtu na konci roku nejméně 20 tisíc korun. V tom případě vám stát přispěje 2000 korun. Je tedy důležité si pohlídat, jestli je příslušná suma skutečně na účtu. U penzijního spoření pak získá klient největší odpočet na daních, když na účtu bude mít na konci roku celkem 24 tisíc korun. Pokud si spoříte pravidelně každý měsíc 2 tisíce, dosáhnete na maximální daňovou úsporu automaticky. pokud na částku nedosahujete, můžete provést jednorázový vklad. Nezapomeňte však bance nahlásit, že se jedná o mimořádný vklad pro daňové účely.

Datové schránky budou mít mimořádnou výluku

Potřebujete do konce prosince něco vyřídit prostřednictvím datové schránky? Pokud ano, je třeba vše stihnout do čtvrtka 28. prosince. Od 29. prosince od 16:00 až do 2. ledna do 16:00 proběhne mimořádná vícedenní výluka informačního systému datových schránek V tuto dobu nebude možné využívat datové schránky ani související služby.

Po tuto dobu budou zcela nedostupné služby CzechPOINT@home na Portálu veřejné správy (např. Žádost o výpis z Rejstříku trestů do datové schránky, Výpis bodového hodnocení řidiče). Na kontaktních místech veřejné správy (na úřadech, pobočkách České pošty, Hospodářské komory, u notářů atd.) v tomto období nebudou dostupné veškeré služby související s datovými schránkami (např. žádost o zřízení datové schránky, žádost o znepřístupnění datové schránky) a dále služba autorizované konverze s možností zaslání/vyzvednutí do/z Úschovny systému Czech POINT. Odstávka informačního systému je nezbytná kvůli obnově technologické infrastruktury a související migraci dat, vysvětluje úřad.

Nakupte včas

Nezapomeňte, že vánoční svátky patří k těm, kdy musí mít velké obchody podle zákona zavřeno. 25. a 26. prosince nenakoupíte vůbec, 24. prosince budou mít obchody otevřeno jen do 12:00. Dávejte si ale pozor, některé obchody už ohlásily, že ani na Štědrý den dopoledne své dveře neotevřou.

Související

Více souvisejících

češi řidičské průkazy banky stavební spoření Datové schránky Obchody úřady

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

včera

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy