Do ČR dorazila další dodávka vakcín proti koronaviru

Do Česka dorazily další dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová ČTK potvrdila, že jde o dodávku 19.500 dávek, která měla do Česka dorazit do konce letošního roku. Po úterním rozhodnutí ministerstva zdravotnictví bude možné z každého balení získat až šest místo dřívějších pěti dávek, bude tak možné naočkovat až 23.400 lidí. Podle mluvčího společnosti Pfizer Tomáše Sazimy bude dnes vakcína dodána do 20 krajských očkovacích center. Další dodávky se podle dřívějších informací očekávají 7. ledna a pak v týdenních intervalech.

"Pražské nemocnice už je mají, dnes by měly dorazit i do naprosté většiny krajů," sdělila Peterová. Dodávku pro Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, potvrdila ČTK po 10:00 dopoledne její mluvčí Jitka Zinke. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) bude dnes vakcína rozvezena na 18 míst, počítá se například nově i s benešovskou nemocnicí nebo Fakultní nemocnicí Ostrava. Dodávku očkovací látky potvrdily už také další kraje, například Jihočeský, Ústecký nebo Královéhradecký.

Původně mělo Česko dostat dodávku 19.500 dávek vakcíny už v pondělí nebo úterý. Zpoždění bylo podle výrobce způsobeno problémy s logistikou. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí jako další termín dodávky uvedlo čtvrtek 31. prosince.

V sobotu 26. prosince Česko převzalo prvních 9750 dávek, rozděleny byly do Prahy a Brna. V Praze očkovala od neděle Fakultní nemocnice v Motole, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), Nemocnice na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice, která se o 40 procent dávek podělila s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady. Většinou očkovaly zdravotníky, v ÚVN také seniory z tamního domova pro veterány a v Motole dostali očkování rovněž pacienti po transplantaci plic.

Úspěšně jsme dnes naočkovali vakcínou proti COVID-19 všechny vybrané pacienty po transplantaci plic. U žádného z nich se neobjevila žádná alergická reakce. Věříme, že tomu tak bude i v lednu při aplikaci druhé dávky.

— Fakultní nemocnice v Motole (@FnMotol) December 29, 2020

V Brně vakcína směřovala do fakultní nemocnice v Bohunicích a Fakultní nemocnice u svaté Anny, svých necelých 5000 dávek rozdělily také do menších zdravotnických zařízení v regionu nebo domovů pro seniory. Asi 700 dávek poskytly i Moravskoslezskému kraji.

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger v České televizi uvedl, že dnes nemocnice dostala jednu sadu s 975 dávkami. Podle nového dávkování s nimi bude možné naočkovat až 1170 lidí. Od 7. ledna očekávají nemocnice dvojnásobek a od poloviny měsíce trojnásobek. Na konci února podle něj nemocnice počítá s tím, že by mohla začít očkovat i běžnou populaci.

Prostřednictvím ministerstva si vakcínu podle Sazimy od výrobce objednalo 20 krajských očkovacích center. Distribuuje je tam přímo výrobce. Pokud by je předávaly do dalších zařízení, jako to v minulých dnech udělaly například nemocnice v Brně dalším nemocnicím v Jihomoravském kraji nebo brněnským domovům pro seniory, není za to už podle Sazimy společnost Pfizer odpovědná.

Každé očkovací centrum má podle něj stanovenou kontaktní osobu, která dostala avízo o přepravě jejich dodávky a předpokládaném termínu dodání. "Očkovací centra, nahlášená do seznamu ministerstva zdravotnictví, by tedy měla mít vždy aktuální informace o předpokládaných časech dodání a o místě pohybu zásilky," sdělil ČTK.

Prozatím nemocnice očkují zejména své zaměstnance, postupně se bude začínat i s očkováním veřejnosti. Podle dřívějších informací bude nutné se na očkování předem registrovat, pořadí se pak určí podle věku a nemocí, kterými zájemce o očkování trpí. Registrační systém bude podobný jako pro antigenní testování, spuštěn má být v polovině ledna.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Zdravotnictví nemocnice Andrej Babiš Praha Pfizer BioNTech

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy