Koronavirus: Pro Česko jsou schváleny zatím dvě vakcíny, s dalšími pěti se počítá

Podle dostupných zdrojů bylo dosud plně nebo podmíněně ve světě schváleno devět vakcín proti novému typu koronaviru.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

V EU a řadě dalších zemí získala povolení vakcína americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. K dalším patří vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, Rusko vyvinulo a schválilo vakcíny Sputnik V a EpiVakKorona, Čína vakcíny od firem Sinopharm, Sinovac a CanSino, Indie má svou vakcínu Covaxin. Američané nebo například Kanada aplikují vakcínu od firmy Moderna, která byla 6. ledna podmínečně schválena pro použití i v EU.

Očkovat začalo jako první na konci listopadu svou vakcínou Sputnik V na konci listopadu Rusko. V Evropě začalo očkování loni 8. prosince ve Spojeném království. V polovině prosince se začalo očkovat v nouzovém režimu i v USA a v Evropské unii se začalo očkovat 27. prosince.

Podle serveru ourworlindata.org bylo na světě dosud očkováno 23,75 milionu lidí. V absolutních číslech vede Čína, kde bylo podle stejného zdroje naočkováno přes devět milionů lidí. V USA naočkovali 6,7 milionu lidí. K počtu obyvatel ale očkování nejrychleji postupuje v Izraeli. Očkování zde začalo 19. prosince a v zemi, která má asi 8,9 milionu obyvatel, první dávku vakcíny dostalo již přes 20 procent obyvatel. Celkově je Izrael na třetím místě. Z Evropy je na tom nejlépe Británie s 1,3 milionu naočkovaných.

V ČR očkování začalo, podobně jako ve většině dalších zemí EU, v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andrejovi Babišovi a válečné veteránce Emilii Řepíkové. Dosud ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje počty očkovaných jednou týdně ve čtvrtek. Do středy tak mělo být očkováno 19.980 lidí, v sobotu Babiš uvedl, že jich bylo asi 40.000.

Podle očkovací strategie České republiky by Česko mělo v lednu dostat očkovací látky od Moderny a Pfizeru a BioNTechu téměř pro 179.000 lidí. Na konci února by mělo být podle plánu očkováno téměř půl milionu lidí, v březnu 952.000. Od dubna Česká republika očekává více než milion dávek vakcíny měsíčně.

Premiér Babiš počátkem tohoto měsíce řekl, že od 15. ledna se budou moci registrovat lidé starší 80 let. Od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé ČR, termín dostanou podle různých kritérií. Hlavním bude věk, ale také zdravotní stav.

Česko počítá ve své očkovací strategii s vakcínami od sedmi výrobců. Kromě již schválených vakcín americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech a americké Moderny jsou to vakcíny od německé společnosti CureVac, od britské firmy AstraZeneca, která vakcínu vyvíjí ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, očkovací látka americké firmy Johnson&Johnson, vakcína divize očkovacích látek společnosti Sanofi (Sanofi Pasteur) a americká vakcína Novavax.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

K očkování je zaregistrováno už 137 275 seniorů

16.01.2021 20:09 Na očkování proti covidu-19 se zatím k dnešním 18:00 registrovalo v centrálním rezervačním systému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama