Obce s rozšířenou působností, vyjma Prahy, potřebují přes 10,5 milionu ochranných pomůcek týdně. Pro obecní zdravotní a sociální zařízení a složky integrovaného záchranného systému je nejvíce třeba rukavic, roušek a respirátorů. Vyplývá to z dubnového průzkumu státní agentury CzechInvest.
Obce potřebují týdně téměř 4,7 milionu rukavic, 2,2 milionu roušek a milion respirátorů. Dalších necelých 2,7 milionu kusů připadá na návleky, ochranné oděvy, brýle, štíty, polomasky, rychlotesty, odběrové sady, dezinfekční tampony a dezinfekce.
CzechInvest podle svého generálního ředitele Patrika Reichla zjišťoval průměrnou týdenní potřebu zdravotnických a osobních ochranných prostředků pro pracovníky obecních, církevních a soukromých zdravotních a sociálních zařízení. Započítána je i potřeba záchranářů, hasičů a policistů. "Dotazník byl zaslán na všech 205 obcí s rozšířenou působností s cílem zjistit potřeby za celý správní obvod, vrátilo se nám jich rovných 100," doplnil Reichl. Na základě těchto údajů byly dopočítány potřeby všech obcí. Data nezahrnují Prahu, její požadavky se zjišťují v šetření krajů.
CzechInvest provedl průzkum na žádost ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), zdravotnictví a vnitra. Uskutečnil se ve spolupráci se Svazem měst a obcí. Podle Reichla měl stát dosud zmapovány pouze potřeby ochranných pomůcek pro zaměstnance státních a krajských zařízení.
Ministerstvo vnitra nyní nakupuje ochranné pomůcky centrálně a distribuuje je dále. Podle údajů na svém webu, do středy za objednávky zaplatilo přes čtyři miliardy korun. Vnitro zásobuje pomůckami páteřní síť nemocnic, záchrannou službu a přes kraje rozesílá roušky a respirátory dalším institucím včetně domovů seniorů.
Ministerstvo zdravotnictví zásobuje fakultní nemocnice, krajské hygienické stanice a laboratoře. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý uvedl, že jeho ministerstvo má objednáno zboží za 4,9 miliardy korun, zatím ale zaplatilo zhruba 2,3 miliardy za dodané zboží. Zopakoval také, že jeho úřad s centrálními nákupy skončí k 30. dubnu.
MPO má nyní podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) připravit pro vládu materiál, podle kterého by měla po skončení nouzového stavu, jehož trvání je nyní schváleno do 17. května, nakupovat ochranné pomůcky místo ministerstva vnitra Správa státních hmotných rezerv. Jednotlivá ministerstva jí dodají požadavky na pohotovostní zásoby materiálu.
Ministerstvo vnitra se podle Hamáčka rozhodlo uzavřít osm smluv s českými firmami na dodávky nanoroušek, štítů a brýlí v hodnotě 76 milionů korun. Uzavře i rámcovou smlouvu za 1,4 miliardy korun na dodávky ochranných pomůcek pro své složky od skončení nouzového stavu do konce roku.
Podnikatelské organizace ve středu vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO), aby ohlídal vypsání centrální a transparentní veřejná zakázky na dodávky strategických ochranných prostředků. Chtějí, aby vláda dostála slibu a objednávky zadávala především českým firmám. Podle zaměstnavatelů tak ale bude činit jen v omezeném množství.
Hamáček na konci března uvedl, že týdenní spotřeba ochranných pomůcek v České republice je asi tři miliony respirátorů, 20 milionů roušek a statisíce dalších prostředků.
Související
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
Nový termín komunálních voleb. V obcích půjdou lidé k urnám v září
obce , Roušky a respirátory , czechinvest , ministerstvo průmyslu , Ministerstvo vnitra , ministerstvo zdravotnictví , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 1 hodinou
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 2 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 4 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
Téměř týden po dvou ničivých zemětřeseních, která zdemolovala pobřežní město La Guaira, jsou Venezuelané nuceni vyprošťovat své příbuzné a přátele z trosek ručně nebo pomocí krumpáčů a lopat. Vážným problémem záchranných prací je kritický nedostatek benzínu. Kvůli chybějícímu palivu zůstává těžká technika, včetně vládních rypadel, zcela nepojízdná a odstavená přímo vedle zřícených budov.
Zdroj: Libor Novák