Obce potřebují přes 10 milionů ochranných pomůcek týdně, ukazuje průzkum CzechInvest

Obce s rozšířenou působností, vyjma Prahy, potřebují přes 10,5 milionu ochranných pomůcek týdně. Pro obecní zdravotní a sociální zařízení a složky integrovaného záchranného systému je nejvíce třeba rukavic, roušek a respirátorů. Vyplývá to z dubnového průzkumu státní agentury CzechInvest.

Obce potřebují týdně téměř 4,7 milionu rukavic, 2,2 milionu roušek a milion respirátorů. Dalších necelých 2,7 milionu kusů připadá na návleky, ochranné oděvy, brýle, štíty, polomasky, rychlotesty, odběrové sady, dezinfekční tampony a dezinfekce.

CzechInvest podle svého generálního ředitele Patrika Reichla zjišťoval průměrnou týdenní potřebu zdravotnických a osobních ochranných prostředků pro pracovníky obecních, církevních a soukromých zdravotních a sociálních zařízení. Započítána je i potřeba záchranářů, hasičů a policistů. "Dotazník byl zaslán na všech 205 obcí s rozšířenou působností s cílem zjistit potřeby za celý správní obvod, vrátilo se nám jich rovných 100," doplnil Reichl. Na základě těchto údajů byly dopočítány potřeby všech obcí. Data nezahrnují Prahu, její požadavky se zjišťují v šetření krajů.

CzechInvest provedl průzkum na žádost ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), zdravotnictví a vnitra. Uskutečnil se ve spolupráci se Svazem měst a obcí. Podle Reichla měl stát dosud zmapovány pouze potřeby ochranných pomůcek pro zaměstnance státních a krajských zařízení.

Ministerstvo vnitra nyní nakupuje ochranné pomůcky centrálně a distribuuje je dále. Podle údajů na svém webu, do středy za objednávky zaplatilo přes čtyři miliardy korun. Vnitro zásobuje pomůckami páteřní síť nemocnic, záchrannou službu a přes kraje rozesílá roušky a respirátory dalším institucím včetně domovů seniorů.

Ministerstvo zdravotnictví zásobuje fakultní nemocnice, krajské hygienické stanice a laboratoře. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý uvedl, že jeho ministerstvo má objednáno zboží za 4,9 miliardy korun, zatím ale zaplatilo zhruba 2,3 miliardy za dodané zboží. Zopakoval také, že jeho úřad s centrálními nákupy skončí k 30. dubnu.

MPO má nyní podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) připravit pro vládu materiál, podle kterého by měla po skončení nouzového stavu, jehož trvání je nyní schváleno do 17. května, nakupovat ochranné pomůcky místo ministerstva vnitra Správa státních hmotných rezerv. Jednotlivá ministerstva jí dodají požadavky na pohotovostní zásoby materiálu.

Ministerstvo vnitra se podle Hamáčka rozhodlo uzavřít osm smluv s českými firmami na dodávky nanoroušek, štítů a brýlí v hodnotě 76 milionů korun. Uzavře i rámcovou smlouvu za 1,4 miliardy korun na dodávky ochranných pomůcek pro své složky od skončení nouzového stavu do konce roku.

Podnikatelské organizace ve středu vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO), aby ohlídal vypsání centrální a transparentní veřejná zakázky na dodávky strategických ochranných prostředků. Chtějí, aby vláda dostála slibu a objednávky zadávala především českým firmám. Podle zaměstnavatelů tak ale bude činit jen v omezeném množství.

Hamáček na konci března uvedl, že týdenní spotřeba ochranných pomůcek v České republice je asi tři miliony respirátorů, 20 milionů roušek a statisíce dalších prostředků.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Nový termín komunálních voleb. V obcích půjdou lidé k urnám v září

V 11 obcích dnes odpoledne skončila lhůta pro předložení kandidátních listin pro nové komunální volby, které se tam uskuteční 16. září. Ve Všesulově na Rakovnicku, kde žije přes 100 obyvatel, nebyla ale do dneška podána žádná kandidátka. Šanci kandidovat tak budou mít obyvatelé této obce zase v příštím termínu mimořádných voleb. 
Ilustrační fotografie.

Obce nesouhlasí s povinným zálohováním plechovek a PET lahví

Zástupci obcí budou v pátek jednat s Ministerstvem životního prostředí o jeho návrhu na povinný systém zálohování PET lahví a nápojových plechovek, jehož parametry ministerstvo v minulém týdnu představilo. Sdružení místních samospráv ČR má vůči návrhu zásadní výhrady. Zavedení zálohování bude mít negativní ekonomický dopad na obce. Komplikace by měla také řada prodejen, na něž by se vztahovala povinnost zálohované obaly od občanů převzít a skladovat.

Více souvisejících

obce Roušky a respirátory czechinvest ministerstvo průmyslu Ministerstvo vnitra ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

včera

včera

Povinná vojna? Polsko chce desítky tisíc nových vojáků

Polsko v současnosti neuvažuje o zavedení povinné vojenské služby, protože zájem o vstup do ozbrojených sil zůstává vysoký. Uvedl to ve středu v parlamentu polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, informuje agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy