Německo vrací kontroly na hranice, kraje chystají stav nebezpečí

Okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji a Trutnov v Královéhradeckém kraji se kvůli rychlému šíření nemoci uzavírají. Jde o nejpostiženější okresy v zemi. Zároveň Německo oficiálně zařadí ČR mezi oblasti s výskytem mutací. To znamená především návrat hraničních kontrol.

21:41 - Čínské úřady odmítly poskytnout odborníkům Světové zdravotnické organizace (WHO) primární data o prvních případech nákazy koronavirem, která by WHO pomohla určit, jakým způsobem a kdy se koronavirus poprvé začal v Číně šířit, napsal dnes deník The Wall Street Journal. 

21:25 - Německá kancléřka Angela Merkelová přiznala, že naděje vkládané do začátku očkování proti koronavirové nákaze v Německu byly příliš velké. Očekává ale, že brzy bude množství vakcín výrazně stoupat. Do začátku dubna pojedou velká očkovací centra v Německu na plnou kapacitu, naznačila Merkelová v dnešním rozhovoru s televizí ZDF.

21:03 - S koncem nouzového stavu bude třeba vytvořit dalších 1000 lůžek intenzivní péče a riziko nárůstu pandemie vzroste o 30 procent, domnívá se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Babiš to řekl novinářům po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

20:48 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce modifikované vakcíny proti koronaviru, které nyní výrobci vyvíjejí kvůli mutacím koronaviru, posoudit ve zrychleném řízení. Pro upravené verze již dříve schválených očkovacích látek nebude požadovat rozsáhlé klinické testování, řekl dnes agentuře Reuters Marco Cavaleri, který v EMA vede tým zajišťující schvalování vakcín.

20:30 - Vláda si nemůže dovolit obejít Poslaneckou sněmovnu a znovu vyhlásit nový nouzový stav. Po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jediným řešením je podle něj to, že by hejtmani o vyhlášení kabinet požádali. 

20:14 - Slovensko zavede povinnou karanténu pro cestující ze zahraničí až od středy 17. února, původně byla ohlášena už od pondělí. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Volnější pravidla budou platit například pro takzvané pendlery, výjimka z absolvování izolace a testu na koronavirus zůstane v platnosti i pro řidiče a posádky v nákladní, autobusové, železniční a letecké dopravě.

20:01 - Bavorsko prozatím přeshraniční dojíždění za prací českým pracovníkům jako Sasko neomezí. Vyplývá to z prohlášení bavorského ministra zdravotnictví Klause Holetscheka, který podle zpravodajské relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD řekl, že pendleři vedle pravidelného testování budou muset jezdit do práce přímou cestou a bez zastavení. 

19:43 - České dráhy (ČD) o tomto víkendu obousměrně přeruší provoz všech vlaků mezi Českou republikou a Německem, a to do odvolání. Kromě mezistátních expresů nebudou jezdit ani regionální spoje do Bavorska a Saska. Důvodem jsou protiepidemická opatření německých úřadů, uvedly dnes dráhy v tiskové zprávě. 

19:30 -  Alpské areály, které v části Itálie obnoví provoz od pondělí 15. února, budou moci navštěvovat téměř výlučně místní obyvatelé. Vláda v demisi premiéra Giuseppa Conteho dnes prodloužila zákaz pohybu mezi jednotlivými kraji, a to alespoň do 25. února, informovala agentura AFP. 

19:17 - V Královéhradeckém kraji k přenosu nakažlivější, tzv. britské mutace docházelo již na začátku ledna minimálně v okresech Trutnov, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. V jaké míře tomu bylo, lze pouze odhadovat z procentuálního počtu výsledků analýz Státního zdravotního ústavu v Praze (SZÚ) a tak tomu bude i nadále.

18:49 - Belgie a Francie ve snaze udržet školy otevřené i v době šíření nových mutací koronaviru začnou používat jednodušší testy, které vyhodnocují vzorky slin. Oba státy, které před uzavřením škol dlouhodobě upřednostnily jiná omezení, chtějí ve druhé polovině února začít s hromadným testováním učitelů i žáků.

18:35 - Vláda považuje opatření, kterými může po skončení nouzového stavu bránit šíření epidemie koronaviru, za nedostatečná. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) to dnes ministři sdělili při odpoledním jednání hejtmanům. Oslabení opatření podle kabinetu bude znamenat komplikace pro zdravotnictví a posílení epidemie. 

18:27 - Do velmi rizikových území budou nově od pondělí patřit Chorvatsko a portugalská Madeira, zpřísní se tak podmínky při cestování. Mezi státy s vysokým rizikem budou Irsko a Litva, které dosud patřily do nejrizikovější kategorie. Režim se zmírní také při cestách z Dánska a Islandu.

18:15 - Do Saska od neděle mohou z České republiky dojíždět jen pendleři pracující ve zdravotnictví, pečovatelství a v zemědělství, a to za podmínky každodenního testování. Na dnešní tiskové konferenci po jednání zemské vlády to oznámil saský ministr hospodářství Martin Dulig. Důvodem je zpřísněné epidemické hodnocení Česka.

18:00 - Portugalsku, které je nyní koronavirem nejpostiženějším státem EU, zašlou lékařskou pomoc Francie a Lucembursko. V zemi již působí tým zdravotníků německé armády. Portugalská vláda požádala unijní partnery o pomoc koncem ledna kvůli přetížení nemocnic. Počet úmrtí v souvislosti s koronavirem v desetimilionové zemi překročil hranici 15.000 osob.

17:54 - Pandemie koronaviru v Británii v posledních týdnech polevuje, což podle expertů dokazují klesající počty nově nakažených, pacientů v nemocnicích a reprodukční číslo, které poprvé od července kleslo pod hodnotu jedna. Reprodukční číslo, které vyjadřuje, kolik dalších osob infikuje jeden nakažený člověk, se nyní pohybuje mezi 0,7 až 0,9, uvedla vláda. 

17:42 - Britsko-švédská společnost AstraZeneca dnes odmítla, že by některé ze zemí EU mohly získat její vakcínu proti koronaviru od soukromého prodejce. Informoval o tom server EurActiv. Farmaceutická firma tím reagovala na prohlášení českého premiéra Andreje Babiše, který tento týden hovořil o nabídkách vakcín na černém trhu.

17:30 - Hygienici budou při nařízení karantény pro kontakty pozitivně testovaného postupovat individuálně, pokud budou mít podezření na mutaci viru, například britskou. Mohou nařídit karanténu bez ohledu na použití ochrany dýchacích cest v době kontaktu s pozitivním.

16:53 - Krizový štáb hlavního města doporučil primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti), aby od pondělí 15. února vyhlásil stav nebezpečí. Zda se tak stane, ale zatím není jasné. Bude záležet na výsledku dnešních jednání mimo jiné s hejtmany či premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). ČTK to sdělil Hřib. Krizový štáb rovněž rozhodl o nákupu antigenních testovacích sad a projednal koordinací testování ve školských zařízeních.

16:40 - Karlovarský kraj připravuje vyhlášení stavu nebezpečí. Ten by měl z velké části nahradit nouzový stav, který přestane platit o nedělní půlnoci. Kraj chce i nadále omezit pohyb, zachovat pracovní povinnost a spolu s opatřením hygieniků může omezit i obchody nebo provoz sportovišť, řekl dnes novinářům prostřednictvím sociálních sítí hejtman Petr Kulhánek (KOA).

16:13 - V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 4004 nových případ koronaviru, o 395 víc než týden předtím a nejvíc od přelomu loňského října a listopadu. Za poslední týden zemřelo v kraji 61 lidí s covidem-19, o týden dřív to bylo 67 lidí. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Čísla se zřejmě ještě změní, ministerstvo je dodatečně zpřesňuje.

15:21 - Středočeský kraj se bude po skončení nouzového stavu na řadě opatření podílet s hygienickou stanicí. Cílem by mělo být ochránit lidi před epidemií a zároveň omezit nesmyslná opatření, která velká část veřejnosti již nedodržuje, řekl dnes novinářům hejtmančin náměstek Martin Kupka (ODS).

14:57 - Vláda může na základě zákona o ochraně veřejného zdraví omezit i prodej služeb, řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Také Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by podle něj dál mohla distribuovat ochranné pomůcky, což ve čtvrtek vyloučil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

14:23 - Maďarsko dnes začalo jako první členská země Evropské unie očkovat proti koronaviru ruskou vakcínou Sputnik V. Podle agentury AFP to na tiskové konferenci oznámila hlavní maďarská lékařka Cecília Müllerová. Budapešť k tomu přistoupila ještě před stanoviskem Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) k této vakcíně.

13:49 - Koalice ODS, lidovců a TOP 09 vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) k jednání o situaci po neprodloužení nouzového stavu. Žádá i o možnost, aby její zástupci mohli být přítomni při jednání vlády s hejtmany, sdělila ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. O jednání s premiérem požádal i předseda Pirátů Ivan Bartoš. ČTK napsal, že zatím nedostal odpověď s termínem.

13:28 - Prezident Miloš Zeman dostal dnes v Ústřední vojenské nemocnici v Praze druhou dávku vakcíny proti koronaviru. Na twitteru to oznámil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. První dávku lékaři prezidentovi aplikovali 20. ledna.

13:00 - Evropská agentura pro léčivé přípravky dnes oznámila, že začala s průběžným hodnocením vakcíny proti koronaviru s názvem CVnCoV od německé společnosti CureVac. Chce tak urychlit potencionální schválení vakcíny a její distribuci, napsala agentura Reuters. EMA prověřuje očkovací látky a vydává doporučení Evropské komisi pro schválení v EU.

12:37 - Stav bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se loni nakazil koronavirem, byl horší, než se tehdy uvádělo. Podle deníku The New York Times (NYT) měl nízkou hodnotu krevního kyslíku a zvažovalo se připojení na ventilátor.

12:13 - Armáda bude pokračovat v pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením i bez nouzového stavu. Nasazení umožňuje zákon o ozbrojených silách. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). O nasazení armády budou podle něj ministři jednat na dnešním zasedání vlády.

11:58 - Německo s účinností od neděle považuje Českou republiku za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Dnes to oficiálně oznámil Institut Roberta Kocha, který je správcem seznamu epidemicky rizikových zemí. Od neděle zároveň obnoví Německo na pomezí s Českem stálé hraniční kontroly a ještě více zpřísní podmínky pro cesty do Německa. 

11:42 - Pokud hejtmani požádají kabinet o nové vyhlášení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru, vláda jim pravděpodobně vyhoví. České televizi (ČT) to dnes řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Sněmovna ve čtvrtek neschválila žádost vlády o prodloužení nouzového stavu, který tak skončí se 14. únorem. 

11:21 - Do karantény musí podle metodického pokynu podepsaného hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou i lidé, kteří byli očkováni proti koronaviru. Dokument zveřejněný na webu ministerstva, platí od 1. února. Premiér Andrej Babiš (ANO) po nákaze vedoucí úřadu vlády Tünde Barthy do karantény nenastoupil. Podle ní do karantény nemusel díky tomu, že má již obě dávky očkování a od druhé dávky má sedmidenní odstup. 

11:08 - Na Vysočině stojí o očkování proti koronaviru zhruba 2970 klientů sociálních zařízení s pobytovými službami, 88 procent z jejich celkového počtu. Mezi zaměstnanci je podle údajů kraje zájem nižší, očkovat se z nich chce nechat 60 procent. Do 8. února bylo v těchto zařízeních aplikováno 3500 dávek vakcíny. Z klientů, kteří chtějí jít na očkování, dostalo první dávku 62 procent.

10:45 - Úřady v Melbourne vyhlásily pětidenní uzávěru poté, co se v druhém největším australském městě objevilo několik případů nové, nakažlivější mutace koronaviru. Tecontnisový turnaj Australian Open bude moci pokračovat, ale bez diváků. Informovala o tom dnes agentura AP.

10:31 - Francouzská policie přijala v noci na dnešek hlášení o večírku asi padesáti studentů ve venkovních prostorách patřících univerzitě v Marseille. Po příjezdu na místo studenti na policisty zaútočili kameny, pořádkové síly poté použily slzný plyn, napsala dnes agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje.

10:17 - V jaderné elektrárně Temelín udělali od začátku února 960 antigenních testů na koronavirus. Vyšlo z nich sedm pozitivních. Na preventivní testy chodí zaměstnanci ČEZ i pracovníci dodavatelů. Účast je téměř stoprocentní. Plošné testování spustil ČEZ v Temelíně před 14 dny jako jedno z opatření před březnovou odstávkou. 

10:03 - Jako bolestivé, ale potřebné hodnotí němečtí politici očekávané znovuobnovení hraničních kontrol na pomezí s Českem. Německý ministr vnitra Horst Seehofer ve čtvrtek na twitteru oznámil, že od neděle se na hranice s Českem vrátí hlídky. Důvodem je dramatická epidemická situace v zemi.

9:18 - Školy budou i po skončení nouzového stavu fungovat ve stejném režimu jako dosud, uvedl dnes ráno na twitteru ministr školství Robert Plaga (ANO) bez dalších podrobností. Stav nouze končí tuto neděli, poslanci odmítli návrh vlády na prodloužení tohoto mimořádného právního režimu o další měsíc. Kvůli epidemii koronaviru jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní žáci mají výuku na dálku.

9:00 - Ve čtvrtek v Praze nárůst počtu nakažených koronavirem dál mírně zrychloval. Přibylo 1089 případů nemoci covid-19, což bylo o 30 více než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůst počtu případů covidu-19 zrychloval i v předchozích dnech. Přesto je Praha stále jedním z regionů, kde se nemoc šíří méně.

8:41 - V Německu za čtvrtek přibylo 9860 nových případů nákazy koronavirem, což je přibližně o 3000 případů méně než před týdnem. Za poslední den německé zdravotnictví zaznamenalo 556 úmrtí na komplikace spojené s nemocí covid-19, o 300 méně než před týdnem. Dnes o tom informovala agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

8:20 - Počty případů nemoci covid-19 rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle počtu nakažených za posledních 14 dní je situace nejhorší v Portugalsku (1190 případů na 100.000 obyvatel), ČR (915) a Španělsku (843). Ještě před týdnem byla Česká republika třetí za Španělskem. Nejvíce mrtvých na obyvatele - zhruba 334 mrtvých na milion - vykazuje Portugalsko, druhé je Slovensko (221), ČR je se zhruba 177 mrtvými třetí (před týdnem byla čtvrtá těsně za Slovinskem).

7:54 - Spojené státy nakoupily dalších 200 milionů očkovacích látek proti covidu-19 ve snaze naočkovat prakticky všechny dospělé Američany do konce července. Oznámil to podle tiskových agentur prezident Joe Biden. "Jsme na cestě k tomu, abychom měli dostatečnou zásobu (vakcín) pro 300 milionů Američanů do konce července," řekl Biden.

7:51 - Okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji a Trutnov v Královéhradeckém kraji se kvůli rychlému šíření nemoci covid-19 uzavírají. Jde o nejpostiženější okresy v zemi. Lidé, kteří v okresech žijí, nemohou ode dneška až na výjimky okres opustit, obyvatelé jiných regionů tam nemohou vstoupit. Výjimky platí pro školáky nebo lidi, kteří dojíždějí do práce, na úřad či za lékařem. Rozhodla o tom ve čtvrtek vláda. Opatření platí do konce nouzového stavu, který podle momentální situace končí nedělí.

7:48 - Německo dnes bude aktualizovat svůj seznam zahraničních oblastí s vysokou mírou výskytu koronavirových mutací a oficiálně oznámí, že od neděle za takovou oblast označí i Českou republiku. Rozhodnutí, které už ve čtvrtek ohlásil ministr vnitra Horst Seehofer, bude znamenat návrat stálých kontrol na hranice Německa s Českou republikou a také s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Ta se dnes navíc kvůli častému výskytu mutací na deset dní ocitne v izolaci, lidé region budou moci opustit jen s negativním testem.

7:45 - Prezident Miloš Zeman dnes dostane druhou dávku vakcíny proti koronaviru. Očkován bude opět v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN). První dávku očkovací látky mu lékaři aplikovali 20. ledna.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika EU (Evropská unie) Německo lékaři

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 10 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy