Můžeme se nakazit v nemocnici? Nový výzkum znepokojí pacienty

Pacient může z nemocnice odejít se zdravotním problémem, se kterým vůbec nepřišel. Novým onemocněním se může nakazit ze vzduchotechniky. V záhybech trubek číhají mikroorganismy, které jsou stále odolnější. Zjistil to výzkum FAST VUT, do kterého se zapojily některé nemocnice. Podle odborníka z Ústavu technických zařízení budov FAST VUT Aleše Rubiny mohou tyto mikroorganismy zhoršovat hojení ran, způsobovat záněty a přispívat k mnohem delší a složitější rekonvalescenci pacientů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Až 10 % pacientů v rámci EU si může z nemocnice odnést onemocnění. Pacientům se doporučuje zajímat se o čistotu prostor, ve kterých mají podstoupit operaci, informoval server zVUT.cz.

Výzkum FAST VUT spolupracoval se specializovanou firmou a se Státním zdravotním ústavem. Měření příměsí ve vzduchu prováděli výzkumníci na operačních sálech a v prostorách nemocnic po Brně. Prozkoumali čtyři zdravotnická zařízení a čtyřicet prostor, které měli být čisté. Některé nemocnice zjistily, že se i přes přísná opatření potýkají se specifickými mikroorganismy. Ty si budují rezistenci vůči čisticím prostředkům.

Výzkum ukázal, že výstavba nových nemocničních prostor má zásadní vliv na budoucí kvalitu vnitřního mikroklimatu. Potvrdili i to, že mikrobiální znečištění se z velké části v prostorách šíří pomocí člověka. „Mikroorganismy jsou efektivní ve svém množení a přežívání, takže využívají personál ke svému šíření. Kázeň zaměstnanců v převlékání, zavírání dveří a podobně má pak zásadní vliv na čistotu prostředí,“ vysvětlil Rubina.

Podstatný vliv na čistotu prostor má i vzduchotechnické zařízení. „Bylo prokázáno, že trvalý chod daného vzduchotechnického zařízení je nezbytným předpokladem pro zajištění dostatečného provětrávání, a tím i ředění koncentrací jednotlivých sledovaných škodlivin. Vypínání systémů vzduchotechniky i mimo pracovní dobu tedy může vést až k výraznému zhoršení kvality čistoty vnitřního prostředí,“ řekl Rubina.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Prahy dorazil vojenský konvoj, polní nemocnice má být hotová v neděli

19.10.2020 17:06 Aktualizováno Do pražských Letňan přijel dnes dopoledne za doprovodu Vojenské policie konvoj s materiálem pro…

Hejtman Štěpán má covid, v Královéhradeckém kraji je přes 4000 aktivních…

19.10.2020 10:37 V Královéhradeckém kraji za posledních 24 hodin stoupl počet potvrzených případů nového koronaviru…

V Praze přibylo 660 nákaz koronavirem, je to nejvyšší nedělní nárůst

19.10.2020 08:42 V Praze přibylo v neděli 660 potvrzených případů koronaviru. Je to pokles oproti předchozím pěti…

V neděli přibylo 5059 nakažených, nemoci covid podlehlo již 1422 pacientů

19.10.2020 07:16 V neděli přibylo v Česku 5059 potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba o 3600 méně než v sobotu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama