Můžeme se nakazit v nemocnici? Nový výzkum znepokojí pacienty

Pacient může z nemocnice odejít se zdravotním problémem, se kterým vůbec nepřišel. Novým onemocněním se může nakazit ze vzduchotechniky. V záhybech trubek číhají mikroorganismy, které jsou stále odolnější. Zjistil to výzkum FAST VUT, do kterého se zapojily některé nemocnice. Podle odborníka z Ústavu technických zařízení budov FAST VUT Aleše Rubiny mohou tyto mikroorganismy zhoršovat hojení ran, způsobovat záněty a přispívat k mnohem delší a složitější rekonvalescenci pacientů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Až 10 % pacientů v rámci EU si může z nemocnice odnést onemocnění. Pacientům se doporučuje zajímat se o čistotu prostor, ve kterých mají podstoupit operaci, informoval server zVUT.cz.

Výzkum FAST VUT spolupracoval se specializovanou firmou a se Státním zdravotním ústavem. Měření příměsí ve vzduchu prováděli výzkumníci na operačních sálech a v prostorách nemocnic po Brně. Prozkoumali čtyři zdravotnická zařízení a čtyřicet prostor, které měli být čisté. Některé nemocnice zjistily, že se i přes přísná opatření potýkají se specifickými mikroorganismy. Ty si budují rezistenci vůči čisticím prostředkům.

Výzkum ukázal, že výstavba nových nemocničních prostor má zásadní vliv na budoucí kvalitu vnitřního mikroklimatu. Potvrdili i to, že mikrobiální znečištění se z velké části v prostorách šíří pomocí člověka. „Mikroorganismy jsou efektivní ve svém množení a přežívání, takže využívají personál ke svému šíření. Kázeň zaměstnanců v převlékání, zavírání dveří a podobně má pak zásadní vliv na čistotu prostředí,“ vysvětlil Rubina.

Podstatný vliv na čistotu prostor má i vzduchotechnické zařízení. „Bylo prokázáno, že trvalý chod daného vzduchotechnického zařízení je nezbytným předpokladem pro zajištění dostatečného provětrávání, a tím i ředění koncentrací jednotlivých sledovaných škodlivin. Vypínání systémů vzduchotechniky i mimo pracovní dobu tedy může vést až k výraznému zhoršení kvality čistoty vnitřního prostředí,“ řekl Rubina.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skončí exředitel IZIP ve vězení? Žalobce žádá nepodmíněný trest

10.12.2019 15:33 Státní zástupce dnes navrhl soudu, aby poslal někdejšího ředitele společnosti IZIP Jiřího Paška a…

Polovina českých pacientů nedodržuje předepsanou léčbu

07.12.2019 15:24 Polovina diabetiků a pacientů s vysokých cholesterolem nebo krevním tlakem přiznala, že nedodržuje…

Velké změny pro pacienty. Co bude od roku 2020 jinak?

05.12.2019 17:21 Aktualizováno Od začátku roku 2020 bude pacientům hrazeno 90 procent ceny lékařem předepsaného léčebného konopí.…

"Babiš škodí, dětinsky se chová i opozice." Tisk si nebere servítky

04.12.2019 09:22 Premiér Andrej Babiš (ANO) by si podle komentátorů některých českých novin měl vybrat mezi byznysem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama