Praha - Vysvědčení je za dveřmi a Linka bezpečí, jako na konci každého pololetí, registruje zvýšený počet telefonátů od dětí, které se bojí reakce rodičů na špatné známky. Vysvědčení je ale stresové období i pro rodiče.
Vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský varoval před neuváženými hrozbami rodičů, kteří například potomkovi říkají, aby se špatnými známkami domů nechodil. "Mnohé děti však nedokážou vyhodnotit míru nadsázky a rozhodnou se domů nepřijít," uvedl.
Obavy z reakce rodičů na špatnou známku jsou sice přirozenou reakcí, ale pokud strach dítěte překročí zdravou míru, znamená to vážné ohrožení. Útěk z domova mohou volit například děti, které mají zkušenosti s bitím a ponižováním ze strany rodičů.
Někdy jsou však obavy objektivně neopodstatněné, protože rodiče nikdy dříve nereagovali neadekvátně. "V takovém případě může být hlavní příčina v osobnosti dítěte. Vždy je proto nutné pátrat po hlubších příčinách strachu dítěte, případně do řešení zapojit i vhodného odborníka," uvedla Kateřina Lišková, vedoucí online služeb Linky bezpečí.
Pod hlavičkou Linky bezpečí funguje také Rodičovská linka, kde se ukazuje, že vysvědčení je stresovým obdobím i pro dospělé. "Na školní úspěšnost dětí mají vliv i takové faktory, jako je důslednost rodičů při výchově, rodinná situace dítěte, vztahy ve třídě, vzájemná spolupráce mezi učiteli a rodiči a celkový přístup učitelů a vedení školy," uvedla vedoucí linky Kateřina Schmidová.
Související

Útok v Domažlicích vzbudil otázky. Děti nemusejí vztek zvládat, zní z Linky bezpečí

Lítost, vztek nebo bezmoc. Rodiče mohou mít výčitky, důležité je ale řešit šikanu s klidnou hlavou, radí vedoucí z Linky bezpečí
linka bezpečí , děti , Školství
Aktuálně se děje
před 12 minutami

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek
před 55 minutami

Setkání v Turecku je inscenace, Putin válku ukončit nechce, zní z Ruska. Kreml podle Zelenského poslal kulisáky
před 1 hodinou

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy
před 2 hodinami

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení
před 3 hodinami

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony
před 4 hodinami

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec
před 5 hodinami

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?
před 6 hodinami

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie
před 7 hodinami

Květnové počasí může být ještě chladnější, ukážou to následující dny
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera
Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.
Zdroj: Libor Novák