Praha - Evropská unie selhala v reakci na humanitární potřeby uprchlíků, žadatelů o azyl a migrantů v Evropě, zlobí se Lékaři bez hranic (Médecins Sans Frontières - MSF).
MSF dnes zveřejnila zprávu nazvanou Překážky na cestě do Evropy, v níž se zabývá zdravotnickými a humanitárními důsledky údajně restriktivní politiky EU během uprchlické krize v roce 2015.
Dokument podle MSF vznikl na základě svědectví pracovníků organizace, pacientů a lékařských dat sesbíraných v průběhu celého loňského roku. Podrobně prý ukazuje humanitární dopady různých kroků Evropy a popisuje, jak evropské "zdi" přinutily Lékaře bez hranic a další humanitární organizace radikálně zvýšit své aktivity u vstupních míst do Evropy.
"Nejenže Evropská unie a evropské vlády selhaly v řešení krize, ale také aktivně zhoršily podmínky tisíců zranitelných mužů, žen a dětí. Tím, že se soustředily na politiku odstrašování a že jejich reakce na humanitární potřeby prchajících lidí byla chaotická," uvedl podle české pobočky MSF Brice de le Vingne, ředitel operací Lékařů bez hranic.
"To, že lidé hledají bezpečí a lepší život v Evropě, není nový fenomén," uvedl de le Vingne. "Naopak, je znám mnoho let. Ale na počátku roku 2015, kdy se Středozemní moře proměnilo v masový hrob, jsme dospěli k rozhodnutí, že tomu nemůžeme přihlížet ze břehu. V roce 2016 musí evropské země zvážit, jakou cenu platí lidé za jejich rozhodnutí, musí přijmout zodpovědnost a poučit se ze svých chyb," zdůraznil.
Lékaři bez hranic nikdy dříve nemuseli mobilizovat na moři pátrací a záchranné lodě. Společně Greenpeace poskytují na třech zpevněných nafukovacích člunech, které kotví na severním pobřeží ostrova Lesbos, podporu řecké pobřežní stráži. Zdravotnické týmy Lékařů bez hranic jsou v pohotovosti také na místech vylodění, aby poskytovaly rychlou lékařskou pomoc lidem v kritickém stavu. S pomocí tří záchranných vozů zajišťují v případě potřeby rychlý převoz do nemocnice. Podporují tak snahu dobrovolnických skupin, které už lidem přicházejícím na řecké ostrovy pomáhají.
Od 28. listopadu týmy pomohly stovkám lidí, z nichž desítky přijaly z lodí ve zřejmém nebezpečí, informují lekari-bez-hranic.cz. Na pevnině pomohly týmy Lékařů bez hranic dvaceti lidem, kteří přijeli v kritickém zdravotním stavu. Devět z nich bylo převezeno do nemocnice, protože potřebovali specializovanou péči. V nadcházejících dnech plánují Lékaři bez hranic nasadit tři další čluny, aby tak rozšířili záchranné kapacity na jiných ostrovech.
„Evropa musí přestat unikat své odpovědnosti a poskytnout bezpečné a legální cesty pro lidi, kteří hledají bezpečí," uvedl Stefano Argenziano, koordinátor aktivit Lékařů bez hranic. „Je nepřijatelné, aby na hlavní cestě k mezinárodní ochraně v Evropě lidé riskovali život na moři – zejména když zpřístupnění cesty do EU přes pozemskou hranici by mohlo ztrátám na životech předejít. Evropská unie a její členské státy musí zajistit důstojné a bezpečné přijetí pro migranty a uprchlíky na pevnině mezi Tureckem a Řeckem."
Související
Potravinový program v Gaze? Jatka vydávaná za humanitární pomoc
Lékaři bez hranic v Rusku definitivně skončili. Důvod neznají
Lékaři bez hranic , EU (Evropská unie) , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 59 minutami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 1 hodinou
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 2 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 3 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 4 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 5 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 5 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 6 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 6 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 7 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 8 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 8 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 9 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 9 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 10 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 11 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 11 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 12 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 14 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
O víkendu bude kolem oblasti nízkého tlaku vzduchu nad severozápadní Evropou nad naše území proudit teplejší vzduch od jihozápadu až západu, uvedl ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák