Praha - Městský soud v Praze se dnes začal zabývat kauzou prodeje někdejších budov Českých drah Univerzitě Karlově. Otakar Otta, který je obžalován s dalšími sedmi lidmi včetně znalců, vinu odmítl.
Budovy Českých drah v Opletalově ulici v centru Prahy získal podle obžaloby Otta jako předseda představenstva společnosti Apuro v roce 2007. Apuro podle spisu koupila budovy za cenu záměrně podhodnocenou znalcem Vladimírem Pažoutem, čímž dráhy přišly zhruba o 73 milionů.
Firma budovy v roce 2010 prodala za 402,5 milionu Karlově univerzitě, i když se obvyklá cena pohybovala okolo 300 milionů korun. Nákup navíc dotovalo 372 miliony korun ministerstvo školství. Investiční záměr se podle obžaloby u ministerstva podařilo prosadit za použití zkreslených posudků dalších tří znalců - Karla Urbana, Jana Konty a Lenky Kučerové. Obžalobě čelí ještě Pavel Kabát, který nákup budov společností Apuro podle spisu financoval, a Stanislav Sadovský.
Obžaloba tvrdí, že se prodej budov uskutečnil po dohodě Otty s vedoucím univerzitního odboru rozvoje Petrem Kosteleckým. To ale Otta odmítá. "S panem Kosteleckým jsem se potkal až v závěru toho jednání (s univerzitou), kdy jsme řešili technické věci, takže nechápu, jak by mohl být se mnou účasten na údajném podvodném jednání," řekl Otta soudu.
S obžalobou nesouhlasí ani Kostelecký. "Odmítám, že bych se podílel, v době zpracování znaleckých posudků jsem se se znalci nikdy nesetkal," řekl dnes. Vinu odmítají i znalci, kteří dnes před soudem vypovídali, za závěry svých znaleckých posudků si prý stojí.
Související
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
České Dráhy , Univerzita Karlova , nemovitosti , Praha , soudy
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
včera
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
včera
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
včera
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
včera
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
včera
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
včera
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
včera
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
včera
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
včera
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
včera
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
17. dubna 2026 21:44
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
17. dubna 2026 20:39
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
17. dubna 2026 19:22
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
17. dubna 2026 18:07
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
Delegace Evropské unie dorazila do Budapešti k zásadním jednáním, která mají za cíl restartovat napjaté vztahy mezi Bruselem a Maďarskem. Rozhovory probíhají v době, kdy dosluhující premiér Viktor Orbán poprvé od své volební porážky veřejně uznal, že jedna politická éra skončila. Přestože Orbán přijal plnou odpovědnost za výsledek své strany Fidesz, naznačil, že o jeho dalším setrvání v čele hnutí rozhodne až červnový sjezd.
Zdroj: Libor Novák