nemovitosti

Ilustrační fotografie.

Česká daň z nemovitosti je v mezinárodním srovnání nízká, konstatují analytici

Česká daň z nemovitosti je v mezinárodním srovnání nízká, shodují se analytici oslovení ČTK. Podle nich by se ale změny daní měly řešit komplexně. Pozastavují se i nad způsobem představení návrhu na úpravu daně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) uvedl, že by zvýšení daně z nemovitosti mohlo být jedním z opatření ke snížení strukturálního schodku státního rozpočtu.
CZK

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v únoru klesla

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v únoru snížila. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, klesl od ledna o osm procentních bodů na minus 3,42 procenta.
Ilustrační fotografie.

Evropu čeká prudký zvrat na trhu nemovitostí, píše Bloomberg

Problémy s financováním některých nejkvalitnějších nemovitostí v západní Evropě naznačují, že Evropu čeká na realitním trhu zvrat, patrně nejzávažnější v novodobé historii. Agentura Bloomberg v obsáhlém materiálu vypočítává důvody, které k takovému scénáři vedou, a předpovídá, že díky nové regulaci a změnám na trhu by propad nemusel trvat moc dlouho.
Ilustrační fotografie.

Ceny nemovitostí v příštím roce? Analytici i indexy se na vývoji shodují

House price index, tedy ukazatel, který ceny domů měří změnou cen rezidenčního bydlení jako procentuální změnu od určitého konkrétního počátečního data, se v České republice pohyboval ve druhém čtvrtletí roku 2022 na hodnotě 218,60 bodu, což bylo více než v prvním čtvrtletí roku, kdy index ukázal hodnotu 210,6 bodu. A podle modelů by se měl tento index cen nemovitostí v ČR pohybovat v příštím roce na hodnotě kolem 138 bodů a v následujícím roce kolem 137 bodů. Co to znamená, je jasné. S největší pravděpodobností může na českém realitním trhu konečně splasknout „bublina“, která na jedné straně dovoluje inkasovat často pro koupěchtivé zájemce o domy či byty nedostupný luxus a na druhé nečekaně vysoké příjmy, ale fakticky šlo dosud spíše o pokřivené fungování realitního trhu pro retailové spotřebitele.
Nákup nemovitosti se v dnešní době nevyplatí.

Česko má nejdražší hypotéky za posledních dvacet let. S nákupem nemovitosti se vyplatí počkat

Hypotéky v České republice v listopadu, jak informuje ekonom Lukáš Kovanda, vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Fincentrum Hypoindexu. Od července však sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen oscilují pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Česká národní banka totiž v červnu ukončila politiku razantního zvyšování svých sazeb, čímž i hypotéky ztratily klíčový impuls k dalšímu zdražování.
Ilustrační fotografie. Komentář

V Česku hrozí splasknutí realitní bubliny. Ceny však výrazně klesat nemusí

Snad každý člověk ví, že hospodářský cyklus má několik fází, které mohou být různě dlouhé. Definice říká, že se sestává obvykle z recese, kdy je tzv. ekonomická aktivita země podle statistik minimální, následovaná fází expanze neboli oživení, kdy je krize překonána a pak už je veseleji - přichází fáze tzv. konjunktury, či růstu ekonomiky a příznivého vývoje. No a celý cyklus by nebyl kompletní bez deprese, tedy poklesu výkonu celé ekonomiky. Tahle definice se dnes více než hodí, protože snad všichni dobře vědí a vidí, že nejen ČR, ale i celý svět neprožívá ekonomicky příliš příznivé období.
Ilustrační fotografie.

Ceny bytů mohou v Česku klesnout. Trh se mění, lidé se uskromňují

Hned zkraje dubna začaly platit pro všechny, kteří plánují koupit nemovitost, přísnější pravidla. Českou národní bankou stanovené regule pro poskytování úvěrů na bydlení spočívají v tom, že koupěchtiví zájemci o nemovitost budou muset mít předem naspořenou minimálně pětinu ceny nemovitosti, zatímco dosud stačilo deset procent. Striktnější jsou ale i některé další limity, za kterých smějí komerční banky hypotéku poskytnout. Stává se opravdu v Česku i kvůli nepružným stavebním pravidlům z bydlení luxus, a nezaděláváme si na vážné sociální potíže?
Dubaj

Investice do nemovitostí v dnešní době dává smysl. V jakých zemích je to sázka na jistotu?

Současná rostoucí inflace, turbulentní doba, kdy přichází těžko predikovatelné vlivy, je složitá i z pohledu investic. Respektive i k uchování hodnoty peněžních prostředků a dalších aktiv. Některé možnosti jsou značně riskantní, některé naopak přinášejí téměř nulové zhodnocení prostředků či dokonce snížení hodnoty. Investice do nemovitostí je však téměř bez rizik, nabízí takřka jisté zhodnocení a pokud vyberete vhodnou lokalitu, může být tento růst aktiv být ještě zajímavější a přinese i peníze z pronájmu. V jakých zemích je nyní finančně výhodné pořídit si nemovitost?
Podnikoví manažeři si teď často stěžují: v médiích se málo píše o prudkém zdražování, jemuž čelíme.

Jak inflace zamává s nemovitostmi?

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Podnikoví manažeři si teď často stěžují: v médiích se málo píše o prudkém zdražování, jemuž čelíme. Odpověď je nasnadě. Dokud se růst cen materiálů, od dřeva přes plasty po ocel, kromě výrobních cen nepromítne také do cen spotřebitelských, řadového občana tak moc zajímat nebude. Navíc si sami manažeři zdražováním nenechávají kazit náladu. Což uklidňuje i média. Letos v červnu manažeři zhodnotili meziměsíční změnu výrobních podmínek v tuzemském průmyslu jako zlepšení, a to dokonce nejvýraznější za uplynulých alespoň dvacet let.
Ilustrační foto

Budou dál nemovitosti v ČR zdražovat? Analýza ekonoma naznačuje i vývoj při inflaci

ANALÝZA EKONOMA LUKÁŠE KOVANDY - Trh s nemovitostmi v ČR zůstává jako celek nečekaně odolný vůči dopadům probíhající koronavirové situace. Ceny nemovitostí v souhrnu dále rostly i v roce 2020 a v růstu pokračují i letos. Cenový pokles zaznamenaly jen jisté segmenty trhu s nájemním bydlením. Kvůli odlivu poptávky zahraničních turistů po krátkodobých pronájmech zejména klesla loni cena nájmů v historickém jádru Prahy.
Češi mají hlad po rekreačních objektech. Jejich cena meziročně stoupla o 15 %, ukazují data ČSOB

Češi mají hlad po rekreačních objektech. Jejich cena meziročně stoupla o 15 %, ukazují data ČSOB

Zájem o rekreační objekty v Česku během posledního roku zaznamenal významný růst. Tento trend se propsal i do jejich cen, které meziročně stouply o přibližně 15 %, ukazují data ČSOB. Kvůli špatné cenové dostupnosti v nejoblíbenějších lokalitách, jako jsou Krkonoše nebo Šumava, se poptávka přesouvá i do dalších oblastí. Na zájem o rekreační bydlení reagují i developeři, kteří přicházejí s novými projekty. Poptávku ale uspokojit nestíhají.
Petr Kellner

PPF Group dle tisku opustila skandální realitní projekt v Moskvě

Skupina PPF Group nejbohatšího Čecha Petra Kellnera opustila skandální projekt obchodního a zábavného střediska Serdce Mitino, oznámil dnes ruský list Vedomosti s tím, že jde o jednu z mála transakcí na trhu moskevských komerčních nemovitostí v letošním roce. V projektu figuruje i někdejší brankář sovětské hokejové reprezentace Vladislav Treťjak, známý i českým a slovenským fanouškům, který od radnice získal lukrativní pozemek, určený původně ale sportovní akademii.
Byty

Studie: Zájem o chaty a chalupy roste, o byty naopak klesá

Zájem o chaty a chalupy za posledních šest týdnů kvůli opatřením proti šíření koronaviru stoupl meziročně o 13 procent, u rodinných domů klesl o 18 procent, u bytů o 37 procent. Ve třetím dubnovém týdnu byl zájem o rekreační nemovitosti meziročně dokonce více než dvojnásobný.
Stavebnictví, ilustrační fotografie

Finanční ztráty kvůli koronaviru má 72 procent developerů, klesá zájem o rezidence

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 72 procent developerů. Ti, kteří již ztráty zaznamenali, očekávají letos zhoršení hospodářského výsledku o 15 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 45 developerskými firmami v Česku.

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 35 minutami

před 36 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy