Daň z nemovitosti: Do konce ledna 2024 běží lhůta. Jak podat přiznání?

Ještě více než týden mají lidé na splnění povinnosti a podání přiznání k dani z nemovitosti, kterou letos v souvislosti s konsolidačním balíčkem prováží řada změn. Lhůta na podání přiznání uplyne ve středu 31. ledna. 

Povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí se týká těch majitelů, u kterých v roce 2023 došlo k nějaké významné změně jako je například nákup, prodej či směna nemovitých věcí, nově vybudované zpevněné plochy sloužící k podnikání nebo nově vydané stavební povolení k výstavbě zdanitelné stavby. Platí také pro ty, kteří na nemovitosti provedli nějakou úpravu či její část zlikvidovali. Daňové přiznání musí podávat i ti majitelé, kteří v minulém roce nemovitost prodali nebo darovali, ale ve stejném kraji stále vlastní aspoň jednu další.

Kvůli řadě novinek u daně z nemovitosti se letos přiznání týká většího počtu majitelů nemovitostí než v minulosti. Jsou to především majitelé objektů, které jsou v katastru nemovitostí zapsané jako garáž, majitelé rodinných domů, kteří pronajímají místnost například turistům, vlastníci budovy, ve které je provozována dětská skupina či například uživatelé nemovitosti, jejíž majitel není znám. Dále se týká poplatníků, kterým stavební úřad povolil výstavbu nové stavby na již zastavěném pozemku. Nově musí tito poplatníci zdanit výměru budoucí stavby jako stavební pozemek. Doposud se takto zdaňovala nová výstavba na dosud nezastavěném pozemku. Kompletní přehled je k dispozici na webu Finanční správy.

"Pokud tak vlastníci garáže, která je i takto uvedena v katastru nemovitostí, nemovitost v minulosti zdaňovali jako jiný druh stavby (protože jí například využívají jiným způsobem), musí nejpozději do konce ledna vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a prostor zdanit jako garáž," vysvětlila Jana Melicharová ze společnosti KODAP. 

Jak podat přiznání? 

Tiskopis daňového přiznání lze získat na všech finančních úřadech, jeho elektronickou podobu pak naleznete na webu Finanční správy. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí lze také vyplnit elektronicky prostřednictvím aplikace elektronického podání (EPO) na internetových stránkách www.mojedane.cz v sekci Elektronická podání pro Finanční správu – Elektronické formuláře – Daň z nemovitých věcí.

Pro vyplnění daňového přiznání můžeme využít služby předvyplnění daňového přiznání k dani z nemovitých věcí, která je dostupná po stisknutí tlačítka PŘEDVYPLNIT PŘIZNÁNÍ a přihlášení se do daňové informační schránky Plus (DIS+). 

V DIS+ lze také získat přehled o stavu osobních daňových účtů, informace o výši daně z nemovitých věcí na příslušné zdaňovací období, informace o písemnostech založených ve spisu správce daně a využít služby ověření daňového přiznání k dani z nemovitých věcí oproti údajům v katastru nemovitostí. 

Daňové přiznání lze odevzdat osobně na podatelně příslušného územního pracoviště, poslat jej poštou nebo jako datovou zprávu. 

"V případě, že majitelé nepodají daňové přiznání k nemovitosti včas, hrozí jim pokuta ve výši 0,05 procenta z výše daně za každý den prodlení. Počítá se ale až šestý pracovní den po uplynutí lhůty pro podání – tedy od 8. února 2024. Pokuta za opožděné podání přiznání se nevyměřuje, jestliže nepřesáhne 1000 korun," dodala Jana Melicharová ze společnosti KODAP. 

Související

Více souvisejících

Daně Daň z nemovitosti nemovitosti

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy