Evropu čeká prudký zvrat na trhu nemovitostí, píše Bloomberg

Problémy s financováním některých nejkvalitnějších nemovitostí v západní Evropě naznačují, že Evropu čeká na realitním trhu zvrat, patrně nejzávažnější v novodobé historii. Agentura Bloomberg v obsáhlém materiálu vypočítává důvody, které k takovému scénáři vedou, a předpovídá, že díky nové regulaci a změnám na trhu by propad nemusel trvat moc dlouho.

Investoři se snaží najít způsoby, jak překlenout nedostatek finančních prostředků. Úvěrové trhy se totiž ocitají v situaci, kdy se z rychle rostoucích úrokových sazeb stává problém. Příkladem je náročný proces refinancování kancelářské budovy v londýnské City nebo komplikovaný prodej budovy Commerzbank Tower v německém finančním centru Frankfurt nad Mohanem.

V nadcházejících týdnech, kdy věřitelé v celé Evropě obdrží výsledky ocenění ke konci roku, se začne projevovat reálná situace. Hrozí, že výrazný pokles ocenění způsobí porušení úvěrových smluv a vyvolá mimořádná opatření v oblasti financování - od nucených prodejů až po nutnost čerpat novou hotovost.

"Evropu čeká významný proces, kdy bude odeznívat desetileté období snadné dostupnosti peněz," řekl partner společnosti soukromého kapitálu Apollo Global Management Skardon Baker. "Míru strádání a dislokace nelze vůbec odhadovat," dodal.

Půjčky, dluhopisy a další dluhové financování v celkovém objemu kolem 1,9 bilionu eur (více než 45 bilionů Kč), což téměř odpovídá objemu italské ekonomiky, jsou zajištěny komerčními nemovitostmi nebo poskytnuty pronajímatelům v EU a v Británii. Vyplývá to z dat Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), průzkumu Bayes Business School a z údajů agentury Bloomberg. Zhruba 20 procent z této částky bude splatných v letošním roce.

Hrozící krize představuje první skutečný test regulace navržené po globální finanční krizi s cílem omezit rizika spojená s poskytováním úvěrů na nemovitosti. Tato pravidla by nakonec mohla způsobit, že cenová korekce na realitním trhu bude prudší a neočekávanější.

Nová regulace přiměje evropské věřitele k razantnějšímu postupu při řešení špatných úvěrů. Jsou ale zároveň v lepší kondici než za poslední krize na trhu s nemovitostmi před více než deseti lety, takže by mohli mít menší tendenci nechat problémy bez adekvátního řešení. To přenáší břemeno na dlužníky.

Po finanční krizi v roce 2008 se většina bank zdráhala vymáhat špatné úvěry, protože by to potenciálně mohlo vést k ještě větším problémům a vyšším ztrátám. Podle nových pravidel pro nesplácené úvěry budou muset věřitelé vytvářet rezervy na očekávané ztráty, nikoli pouze na ty už reálné. To znamená, že mají menší motivaci vyčkávat a doufat, že se hodnota aktiv zotaví.

Ocenění zatím nekleslo natolik, aby se prioritní dluhy - tedy úvěry, které jsou obvykle v držení bank - dostaly nad skutečnou hodnotu nemovitostí. To se ale může brzy změnit. Komerční nemovitosti v Británii oceněné společností CBRE loni zlevnily o 13 procent. Pokles se zrychlil ve druhé polovině roku a jen za prosinec jejich cena klesla o tři procenta. Analytici investiční banky Goldman Sachs předpovídají, že celkový pokles by mohl přesáhnout 20 procent.

Banky by pak mohly jednat dřív, než ceny klesnou ještě výrazněji, a riskovat úvěrové ztráty, což by zadlužené pronajímatele donutilo k obtížným alternativám. Problémy jsou ještě palčivější pro ty, kterým se blíží splatnosti dluhu. Věřitelé snižují hodnotu nemovitosti, na kterou jsou ochotni půjčit. To znamená, že nižší ocenění může působit jako dvojitá rána, která problém nedostatku finančních prostředků ještě prohloubí.

"Chuť bank poskytovat úvěry je nižší, a nižší i zůstane," dokud se neobjeví náznak, že trh dosáhl dna, řekl vedoucí úvěrového oddělení ze společnosti Federated Hermes Vincent Nobel. Nové předpisy nutí banky řešit špatné úvěry "a jedním ze způsobů, jak řešit problémy, je udělat z nich problém někoho jiného"," dodal.

Epicentrem krize je zatím Švédsko, kde se předpokládá, že ceny domů z nedávného maxima klesnou o 20 procent. Realitní firmy s akciemi na burze tam za posledních 12 měsíců ztratily 30 procent hodnoty a švédská centrální banka a úřad pro finanční dohled opakovaně varovaly před riziky plynoucími z dluhů u komerčních nemovitostí. Poradce ředitele na úřadu pro finanční dohled Anders Kvist se domnívá, že pokles hodnoty nemovitostí by mohl vyvolat dominový efekt, protože požadavky na další zajištění by mohly vést k vynucenému prodeji.

Přestože existují relativně stabilní oblasti, jako například v Itálii a ve Španělsku, které byly po globální finanční krizi zasaženy více, Británie zažívá silný pokles. Objevují se náznaky, že další na řadě by mohlo být Německo, poznamenal Bloomberg.

Investoři do nemovitostí ale mají k dispozici více možností. V příštím roce a půl investoři vloží rekordní objemy peněz do takzvaných oportunistických fondů, které se nevyhýbají rizikovějším nákupům nemovitostí, uvedl minulý týden na Světovém ekonomickém fóru v Davosu výkonný ředitel společnosti Cantor Fitzgerald Howard Lutnick. Tento trend podle něj pomůže urychlit oživení na trzích komerčních nemovitostí.

Související

Více souvisejících

nemovitosti Byty

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy