Ceny nemovitostí v příštím roce? Analytici i indexy se na vývoji shodují

House price index, tedy ukazatel, který ceny domů měří změnou cen rezidenčního bydlení jako procentuální změnu od určitého konkrétního počátečního data, se v České republice pohyboval ve druhém čtvrtletí roku 2022 na hodnotě 218,60 bodu, což bylo více než v prvním čtvrtletí roku, kdy index ukázal hodnotu 210,6 bodu. A podle modelů by se měl tento index cen nemovitostí v ČR pohybovat v příštím roce na hodnotě kolem 138 bodů a v následujícím roce kolem 137 bodů. Co to znamená, je jasné. S největší pravděpodobností může na českém realitním trhu konečně splasknout „bublina“, která na jedné straně dovoluje inkasovat často pro koupěchtivé zájemce o domy či byty nedostupný luxus a na druhé nečekaně vysoké příjmy, ale fakticky šlo dosud spíše o pokřivené fungování realitního trhu pro retailové spotřebitele.

Veřejným prostorem jdou už nějakou dobu zprávy o tom, že časy snad nekonečného růstu cen nemovitostí v tuzemsku, budou velmi brzy u konce. I sami realitní makléři, které server EuroZprávy.cz oslovil, říkají, že aktuální situace na domácím realitním trhu je taková, že poptávka po realitách spadla o 70 až 80 %, samozřejmě dle lokality. „Prodávající stále nosí v hlavách ceny loňského roku, tedy před válkou na Ukrajině. Kupující naopak s nákupem vyčkávají kvůli očekávanému poklesu cen. Investoři pozastavuji projekty a také spíše s jejich realizací vyčkávají,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jiří Šíma, realitní zprostředkovatel ze společnosti Dumrealit.

Faktem je, že vinou rostoucí inflace způsobené vícero vlivy, ale hlavně ruskou agresí na Ukrajině, je nejen podle realitních makléřů, ale i statistik, získání nového bydlení prostřednictvím nákupu bytu či domu s pomocí hypoték pro většinu lidí v tuzemsku téměř nedostupné. Například podle serveru Hypoindex.cz, který dlouhodobě sleduje vývoj hypotečního trhu, hypotéky v ČR v listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Sám Hypoindex.cz dodává, že od července sice sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen „oscilují“ pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Podle Jiřího Šímy to však znamená jedno: „Hypotéky jsou skoro nedostupné, a to vše spolu s růstem cen energií či nekončící válkou vede k tomu, že se realizují pouze nevyhnutelné a nutné obchody. Nabídka nemovitostí je dvakrát větší, než byla minulý rok,“ doplnil Jiří Šíma pro EuroZprávy.cz.

Že se realitní trhy nejen v tuzemsku, ale i v celé Evropě, nacházejí „pod tlakem“, dokládá i poslední analýza poradenské společnosti PwC, která ve spolupráci s Urban Land Institute zkoumala náladu ohledně vývoje realitní trhu pro rok 2023. V textu se říká, že „důvěra v realitní obchod a očekávání ziskovosti klesly (vinou ruské invaze na Ukrajinu, růstu cen energií a v neposlední řadě i vinou úrokových sazeb, pozn. red.) na nízkou úroveň, což odráží rozšířené obavy odvětví napříč řadou ukazatelů pro obchodní, politické a realitní prostředí.“ Z toho vyplývá, že vysoké procento oslovených respondentů se obává toho, že se Evropa ještě do konce roku 2022 dostane do recese. A to nenahrává nejen byznysovým realitním transakcím, ale ani těm malospotřebitelským. 

Lze usuzovat nejen z názorů ekonomických analytiků, mezi nimiž se objevují i názory, že právě v tuzemsku, které i z nejrůznějších cenových srovnání s okolními státy nevychází úplně nejlépe - vždyť stačí připomenout aktuální headliny v médiích o tom, že za kávu v Praze zaplatíte třeba o pětinu víc než ve Varšavě - mohou ceny nemovitostí klesat až pět let, že se na trhu s byty, domy a pozemky, vskutku začíná něco dít. A i když drahé nemovitosti zrovna příliš netěší ty, kteří si je chtějí koupit, věřme, že pokles cen, tedy ono prasknutí bubliny, nebude tak fatální, aby nějak uškodilo ekonomice. Vždyť, jak třeba uvedla tuzemská edice časopisu Forbes, v USA se očekává druhý největší propad cen od dob velké hospodářské krize, přičemž už teď ceny amerických nemovitostí padají strmě dolů. Tak aby to ani tady zase nebyl nějaký propadák.

Související

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?
Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Bydlení Byty nemovitosti hypotéky reality Ekonomika

Aktuálně se děje

před 46 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy