Ceny nemovitostí v příštím roce? Analytici i indexy se na vývoji shodují

House price index, tedy ukazatel, který ceny domů měří změnou cen rezidenčního bydlení jako procentuální změnu od určitého konkrétního počátečního data, se v České republice pohyboval ve druhém čtvrtletí roku 2022 na hodnotě 218,60 bodu, což bylo více než v prvním čtvrtletí roku, kdy index ukázal hodnotu 210,6 bodu. A podle modelů by se měl tento index cen nemovitostí v ČR pohybovat v příštím roce na hodnotě kolem 138 bodů a v následujícím roce kolem 137 bodů. Co to znamená, je jasné. S největší pravděpodobností může na českém realitním trhu konečně splasknout „bublina“, která na jedné straně dovoluje inkasovat často pro koupěchtivé zájemce o domy či byty nedostupný luxus a na druhé nečekaně vysoké příjmy, ale fakticky šlo dosud spíše o pokřivené fungování realitního trhu pro retailové spotřebitele.

Veřejným prostorem jdou už nějakou dobu zprávy o tom, že časy snad nekonečného růstu cen nemovitostí v tuzemsku, budou velmi brzy u konce. I sami realitní makléři, které server EuroZprávy.cz oslovil, říkají, že aktuální situace na domácím realitním trhu je taková, že poptávka po realitách spadla o 70 až 80 %, samozřejmě dle lokality. „Prodávající stále nosí v hlavách ceny loňského roku, tedy před válkou na Ukrajině. Kupující naopak s nákupem vyčkávají kvůli očekávanému poklesu cen. Investoři pozastavuji projekty a také spíše s jejich realizací vyčkávají,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jiří Šíma, realitní zprostředkovatel ze společnosti Dumrealit.

Faktem je, že vinou rostoucí inflace způsobené vícero vlivy, ale hlavně ruskou agresí na Ukrajině, je nejen podle realitních makléřů, ale i statistik, získání nového bydlení prostřednictvím nákupu bytu či domu s pomocí hypoték pro většinu lidí v tuzemsku téměř nedostupné. Například podle serveru Hypoindex.cz, který dlouhodobě sleduje vývoj hypotečního trhu, hypotéky v ČR v listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Sám Hypoindex.cz dodává, že od července sice sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen „oscilují“ pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Podle Jiřího Šímy to však znamená jedno: „Hypotéky jsou skoro nedostupné, a to vše spolu s růstem cen energií či nekončící válkou vede k tomu, že se realizují pouze nevyhnutelné a nutné obchody. Nabídka nemovitostí je dvakrát větší, než byla minulý rok,“ doplnil Jiří Šíma pro EuroZprávy.cz.

Že se realitní trhy nejen v tuzemsku, ale i v celé Evropě, nacházejí „pod tlakem“, dokládá i poslední analýza poradenské společnosti PwC, která ve spolupráci s Urban Land Institute zkoumala náladu ohledně vývoje realitní trhu pro rok 2023. V textu se říká, že „důvěra v realitní obchod a očekávání ziskovosti klesly (vinou ruské invaze na Ukrajinu, růstu cen energií a v neposlední řadě i vinou úrokových sazeb, pozn. red.) na nízkou úroveň, což odráží rozšířené obavy odvětví napříč řadou ukazatelů pro obchodní, politické a realitní prostředí.“ Z toho vyplývá, že vysoké procento oslovených respondentů se obává toho, že se Evropa ještě do konce roku 2022 dostane do recese. A to nenahrává nejen byznysovým realitním transakcím, ale ani těm malospotřebitelským. 

Lze usuzovat nejen z názorů ekonomických analytiků, mezi nimiž se objevují i názory, že právě v tuzemsku, které i z nejrůznějších cenových srovnání s okolními státy nevychází úplně nejlépe - vždyť stačí připomenout aktuální headliny v médiích o tom, že za kávu v Praze zaplatíte třeba o pětinu víc než ve Varšavě - mohou ceny nemovitostí klesat až pět let, že se na trhu s byty, domy a pozemky, vskutku začíná něco dít. A i když drahé nemovitosti zrovna příliš netěší ty, kteří si je chtějí koupit, věřme, že pokles cen, tedy ono prasknutí bubliny, nebude tak fatální, aby nějak uškodilo ekonomice. Vždyť, jak třeba uvedla tuzemská edice časopisu Forbes, v USA se očekává druhý největší propad cen od dob velké hospodářské krize, přičemž už teď ceny amerických nemovitostí padají strmě dolů. Tak aby to ani tady zase nebyl nějaký propadák.

Související

Bydlení, ilustrační foto Původní zpráva

Proč ceny bytů neklesají? Podle analytiků je příčin více

Zdá se, že v České republice se dny, kdy se v mediálním prostoru neustále objevovaly jen titulky o vysokých cenách a zdražovaní, začínají obracet. Pořád je ale jedna výrazná věc, z jistě mnoha dalších položek, u které se i přes nějaké pohyby dolů výrazněji zlevňovat nedaří. A tou jsou ceny bytů. Otázka stojí tak, zda v Česku mohou ceny bytů klesat ještě víc? A pokud ano, proč neklesají?  

Více souvisejících

Bydlení Byty nemovitosti hypotéky reality Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 10 hodinami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 12 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy