House price index, tedy ukazatel, který ceny domů měří změnou cen rezidenčního bydlení jako procentuální změnu od určitého konkrétního počátečního data, se v České republice pohyboval ve druhém čtvrtletí roku 2022 na hodnotě 218,60 bodu, což bylo více než v prvním čtvrtletí roku, kdy index ukázal hodnotu 210,6 bodu. A podle modelů by se měl tento index cen nemovitostí v ČR pohybovat v příštím roce na hodnotě kolem 138 bodů a v následujícím roce kolem 137 bodů. Co to znamená, je jasné. S největší pravděpodobností může na českém realitním trhu konečně splasknout „bublina“, která na jedné straně dovoluje inkasovat často pro koupěchtivé zájemce o domy či byty nedostupný luxus a na druhé nečekaně vysoké příjmy, ale fakticky šlo dosud spíše o pokřivené fungování realitního trhu pro retailové spotřebitele.
Veřejným prostorem jdou už nějakou dobu zprávy o tom, že časy snad nekonečného růstu cen nemovitostí v tuzemsku, budou velmi brzy u konce. I sami realitní makléři, které server EuroZprávy.cz oslovil, říkají, že aktuální situace na domácím realitním trhu je taková, že poptávka po realitách spadla o 70 až 80 %, samozřejmě dle lokality. „Prodávající stále nosí v hlavách ceny loňského roku, tedy před válkou na Ukrajině. Kupující naopak s nákupem vyčkávají kvůli očekávanému poklesu cen. Investoři pozastavuji projekty a také spíše s jejich realizací vyčkávají,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Jiří Šíma, realitní zprostředkovatel ze společnosti Dumrealit.
Faktem je, že vinou rostoucí inflace způsobené vícero vlivy, ale hlavně ruskou agresí na Ukrajině, je nejen podle realitních makléřů, ale i statistik, získání nového bydlení prostřednictvím nákupu bytu či domu s pomocí hypoték pro většinu lidí v tuzemsku téměř nedostupné. Například podle serveru Hypoindex.cz, který dlouhodobě sleduje vývoj hypotečního trhu, hypotéky v ČR v listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Sám Hypoindex.cz dodává, že od července sice sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen „oscilují“ pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Podle Jiřího Šímy to však znamená jedno: „Hypotéky jsou skoro nedostupné, a to vše spolu s růstem cen energií či nekončící válkou vede k tomu, že se realizují pouze nevyhnutelné a nutné obchody. Nabídka nemovitostí je dvakrát větší, než byla minulý rok,“ doplnil Jiří Šíma pro EuroZprávy.cz.
Že se realitní trhy nejen v tuzemsku, ale i v celé Evropě, nacházejí „pod tlakem“, dokládá i poslední analýza poradenské společnosti PwC, která ve spolupráci s Urban Land Institute zkoumala náladu ohledně vývoje realitní trhu pro rok 2023. V textu se říká, že „důvěra v realitní obchod a očekávání ziskovosti klesly (vinou ruské invaze na Ukrajinu, růstu cen energií a v neposlední řadě i vinou úrokových sazeb, pozn. red.) na nízkou úroveň, což odráží rozšířené obavy odvětví napříč řadou ukazatelů pro obchodní, politické a realitní prostředí.“ Z toho vyplývá, že vysoké procento oslovených respondentů se obává toho, že se Evropa ještě do konce roku 2022 dostane do recese. A to nenahrává nejen byznysovým realitním transakcím, ale ani těm malospotřebitelským.
Lze usuzovat nejen z názorů ekonomických analytiků, mezi nimiž se objevují i názory, že právě v tuzemsku, které i z nejrůznějších cenových srovnání s okolními státy nevychází úplně nejlépe - vždyť stačí připomenout aktuální headliny v médiích o tom, že za kávu v Praze zaplatíte třeba o pětinu víc než ve Varšavě - mohou ceny nemovitostí klesat až pět let, že se na trhu s byty, domy a pozemky, vskutku začíná něco dít. A i když drahé nemovitosti zrovna příliš netěší ty, kteří si je chtějí koupit, věřme, že pokles cen, tedy ono prasknutí bubliny, nebude tak fatální, aby nějak uškodilo ekonomice. Vždyť, jak třeba uvedla tuzemská edice časopisu Forbes, v USA se očekává druhý největší propad cen od dob velké hospodářské krize, přičemž už teď ceny amerických nemovitostí padají strmě dolů. Tak aby to ani tady zase nebyl nějaký propadák.
Související

Příspěvek na bydlení dostalo v prosinci 228 tisíc lidí, meziročně o 48 procent víc

Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték za leden 2023
Bydlení , Byty , nemovitosti , hypotéky , reality , Ekonomika
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády
před 1 hodinou

Americké tanky dorazí na Ukrajinu nejdříve koncem roku, píše deník
Aktualizováno před 1 hodinou

Útok v bruselském metru: Muž pobodal tři lidi, policie ho zadržela
před 1 hodinou

Pavel se sešel s Koudelkou z BIS, počítá s pravidelnými schůzkami
Aktualizováno před 2 hodinami

První gratulace z USA. Blinken poblahopřál Pavlovi k vítězství ve volbách
před 2 hodinami

Ukrajina se ohradila proti snaze MOV vrátit Rusko do sportovních soutěží
před 3 hodinami

Ukrajina letos plánuje vynaložit asi 20 miliard hřiven na drony, uvedl ministr
před 3 hodinami

Černochová o armádě: Zprofesionalizovala se, zaslouží úctu i moderní vybavení
před 3 hodinami

Facebook žádá britský soud o zablokování žaloby požadující vysoké odškodné
před 4 hodinami

Velké plus Petra Pavla: Zná NATO, zanechal dobrý dojem, tvrdí znalci poměrů
Aktualizováno před 4 hodinami

Vězňů je v Česku podle premiéra příliš mnoho, je potřeba to změnit
před 4 hodinami

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu
před 4 hodinami

Slova, která Ukrajina neuslyší ráda. Krym už nikdy nebude její součástí, řekl chorvatský prezident
Aktualizováno před 4 hodinami

Zeman by neměl jmenovat nástupce Rychetského, shodli se Fiala a Blažek
před 4 hodinami

Přepis energií krok za krokem. Je to jednodušší a rychlejší, než si myslíte
před 5 hodinami

Policie řeší brutální napadení dívky v Ústí nad Labem, už zná podezřelou
Aktualizováno před 5 hodinami

Diplomatický průlom. Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu
před 5 hodinami

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad
před 6 hodinami

Německý průmysl letos za energie zaplatí o 40 procent víc než před krizí
před 6 hodinami
Finsko věří, že se Švédskem do NATO vstoupí nejpozději v červenci
Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.
Zdroj: ČTK