Ceny bytů mohou v Česku klesnout. Trh se mění, lidé se uskromňují

Hned zkraje dubna začaly platit pro všechny, kteří plánují koupit nemovitost, přísnější pravidla. Českou národní bankou stanovené regule pro poskytování úvěrů na bydlení spočívají v tom, že koupěchtiví zájemci o nemovitost budou muset mít předem naspořenou minimálně pětinu ceny nemovitosti, zatímco dosud stačilo deset procent. Striktnější jsou ale i některé další limity, za kterých smějí komerční banky hypotéku poskytnout. Stává se opravdu v Česku i kvůli nepružným stavebním pravidlům z bydlení luxus, a nezaděláváme si na vážné sociální potíže?

Některé analýzy a průzkumy naznačovaly, že v Česku hypoteční boom letos končí a že na úvěr na bydlení nemusí dosáhnout až třetina žadatelů. Realitní specialisté, jak zjistil server EuroZprávy.cz, sami připouštějí, že i právě hořící válečný konflikt na Ukrajině může spolu s novými pravidly pro hypotéky výrazně změnit realitní trh v Česku. Jak? Zvýší se zájem o nájemní bydlení nebo větší domy, ve kterých bydlí více rodin. Ceny nemovitostí mohou, dle očekávání specialistů, klesat.

Faktem ale nyní je, že kvůli zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, o kterých rozhodla centrální banka v Česku koncem loňského listopadu, nemusí získat nový úvěr na bydlení až desítky procent žadatelů, analýza finančně-poradenské platformy Chytrý Honza, kterou citoval zpravodajský server ČeskéNoviny.cz, doslova říká, že na nový úvěr nedosáhne až třetina žadatelů. Pokud by jich bylo minimálně stejně jako vloni, při velkém zjednodušení, okolo 140 000, pak by letos kvůli novým pravidlům až téměř 47 tisíc hypoték neprošlo. „Statistiky nelžou, je jasně vidět, že i vlivem růstu úrokových sazeb a neustálého růstu cen nemovitostí se počet uchazečů o hypotéky snižuje, a to z obou důvodů. Zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, spolu s očekávaným dalším růstem úrokových sazeb, další počet úspěšných žadatelů ještě sníží,“ potvrzuje trendy na trhu s nemovitostmi Jiří Šíma, realitní zprostředkovatel ze společnosti Dumrealit.

Do všeho ještě nyní přišla válka na Ukrajině. Na druhou stranu ale může paradoxně přinést snížení cen nemovitostí a podle některých názorů odborníků na realitní trh dokonce tzv. „splasknutí“ tržní bubliny v podobě až nedostupných cen za metr čtvereční. „V souvislosti s válkou na Ukrajině vnímáme různé konsekvence i na realitním trhu. Registrujeme velký počet klientů, kteří se snaží uložit hotovost do nemovitostí, protože cihle věří více než kryptoměně či cennému papíru. Na druhé straně probíráme s dalšími klienty jejich obavy, zda zvládnou své závazky vůči bankám.  A do toho různí analytici předpovídají nejrůznější vývoje, přičemž kombinují faktory jako inflaci, zvyšující se úrokové sazby hypoték, ceny materiálů, nezaměstnanost a tak dále,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Renata Lichtenegerová, PR manažerka pro komunikaci s médii společnosti M&M Reality.

Můžeme si společně s developery, bankéři, ale i realitními prodejci dát společnou otázku: Co teď víme jistě? „Vidíme, že klienti se začínají uskromňovat. Přáli by si třeba byt 4+1, ale pořídí si raději o pokoj menší. Stále ale panuje pohled, že bydlet ve vlastním je lepší než v nájmu. A také že bohatí lidé budou ještě bohatší a na nemovitosti stále dosáhnou. Je otázka, jaký podíl kupovaných nemovitostí bude financován hypotečními úvěry a jak dopadne změna fixace u těch klientů, kteří nakupovali s úrokovými sazbami okolo 1,5 procenta,“ vysvětluje Renata Lichtenegerová. Podle ní jsou sice některé byty již skutečně za hranicí tržní ceny, ale přesto lidé chodí na prohlídky. „Jako příklad můžu uvést přízemní byt v panelovém domě na Černém Mostě v Praze za devět milionů korun. Prohlídky se konají a není jich málo.  Cenu definuje setkání nabídky s poptávkou. Poptávka po nemovitostech je stále velmi silná. Zatím proto nepředpokládám, že by ceny nemovitostí citelně klesaly,“ dodala mluvčí společnosti M&M Reality.

Podle Jiřího Šímy realitní trh nyní vyčkává, jak dopadne ona zmiňovaná válka, vyvolaná totalitním Ruskem, a s ní spojené ekonomické sankce. „Ceny energií, stavebního materiálu, ceny pozemků, práce a peněz. To jsou zásadní faktory, které nyní ovlivňují trh. Dalším důležitým faktorem je obava o budoucnost. O zaměstnání a o příjem. Lidé začali šetřit. To by mohlo vést k poklesu cen. Rozhodně se však nevrátí na úroveň roku 2019. Pomoci by mohlo ukončení války, snížení cen energií a zlepšení nálady lidí. Aby opadl strach z budoucnosti, aby nastala důvěra v lepší zítřky. Není to vše jen o cenách,“ upřesnil Jiří Šíma.

Realitní specialisté se shodují v tom, že kvůli současnému dění na trzích může v nejbližší budoucnosti také růst trh nájemního bydlení. Praha se v tomto směru může přiblížit Berlínu či Paříži, kde žije v nájmu výrazně vyšší procento obyvatel. „Ve světě realit ale teď očekávám stagnaci až mírný pokles cen a přesun k nájemnímu bydlení. Dále se začíná objevovat poptávka po větších domech pro více domácností, rodin,“ uzavírá Jiří Šíma.

Související

Více souvisejících

nemovitosti Byty Stavebnictví Ekonomika hypotéky

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy