Ceny bytů mohou v Česku klesnout. Trh se mění, lidé se uskromňují

Hned zkraje dubna začaly platit pro všechny, kteří plánují koupit nemovitost, přísnější pravidla. Českou národní bankou stanovené regule pro poskytování úvěrů na bydlení spočívají v tom, že koupěchtiví zájemci o nemovitost budou muset mít předem naspořenou minimálně pětinu ceny nemovitosti, zatímco dosud stačilo deset procent. Striktnější jsou ale i některé další limity, za kterých smějí komerční banky hypotéku poskytnout. Stává se opravdu v Česku i kvůli nepružným stavebním pravidlům z bydlení luxus, a nezaděláváme si na vážné sociální potíže?

Některé analýzy a průzkumy naznačovaly, že v Česku hypoteční boom letos končí a že na úvěr na bydlení nemusí dosáhnout až třetina žadatelů. Realitní specialisté, jak zjistil server EuroZprávy.cz, sami připouštějí, že i právě hořící válečný konflikt na Ukrajině může spolu s novými pravidly pro hypotéky výrazně změnit realitní trh v Česku. Jak? Zvýší se zájem o nájemní bydlení nebo větší domy, ve kterých bydlí více rodin. Ceny nemovitostí mohou, dle očekávání specialistů, klesat.

Faktem ale nyní je, že kvůli zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, o kterých rozhodla centrální banka v Česku koncem loňského listopadu, nemusí získat nový úvěr na bydlení až desítky procent žadatelů, analýza finančně-poradenské platformy Chytrý Honza, kterou citoval zpravodajský server ČeskéNoviny.cz, doslova říká, že na nový úvěr nedosáhne až třetina žadatelů. Pokud by jich bylo minimálně stejně jako vloni, při velkém zjednodušení, okolo 140 000, pak by letos kvůli novým pravidlům až téměř 47 tisíc hypoték neprošlo. „Statistiky nelžou, je jasně vidět, že i vlivem růstu úrokových sazeb a neustálého růstu cen nemovitostí se počet uchazečů o hypotéky snižuje, a to z obou důvodů. Zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, spolu s očekávaným dalším růstem úrokových sazeb, další počet úspěšných žadatelů ještě sníží,“ potvrzuje trendy na trhu s nemovitostmi Jiří Šíma, realitní zprostředkovatel ze společnosti Dumrealit.

Do všeho ještě nyní přišla válka na Ukrajině. Na druhou stranu ale může paradoxně přinést snížení cen nemovitostí a podle některých názorů odborníků na realitní trh dokonce tzv. „splasknutí“ tržní bubliny v podobě až nedostupných cen za metr čtvereční. „V souvislosti s válkou na Ukrajině vnímáme různé konsekvence i na realitním trhu. Registrujeme velký počet klientů, kteří se snaží uložit hotovost do nemovitostí, protože cihle věří více než kryptoměně či cennému papíru. Na druhé straně probíráme s dalšími klienty jejich obavy, zda zvládnou své závazky vůči bankám.  A do toho různí analytici předpovídají nejrůznější vývoje, přičemž kombinují faktory jako inflaci, zvyšující se úrokové sazby hypoték, ceny materiálů, nezaměstnanost a tak dále,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Renata Lichtenegerová, PR manažerka pro komunikaci s médii společnosti M&M Reality.

Můžeme si společně s developery, bankéři, ale i realitními prodejci dát společnou otázku: Co teď víme jistě? „Vidíme, že klienti se začínají uskromňovat. Přáli by si třeba byt 4+1, ale pořídí si raději o pokoj menší. Stále ale panuje pohled, že bydlet ve vlastním je lepší než v nájmu. A také že bohatí lidé budou ještě bohatší a na nemovitosti stále dosáhnou. Je otázka, jaký podíl kupovaných nemovitostí bude financován hypotečními úvěry a jak dopadne změna fixace u těch klientů, kteří nakupovali s úrokovými sazbami okolo 1,5 procenta,“ vysvětluje Renata Lichtenegerová. Podle ní jsou sice některé byty již skutečně za hranicí tržní ceny, ale přesto lidé chodí na prohlídky. „Jako příklad můžu uvést přízemní byt v panelovém domě na Černém Mostě v Praze za devět milionů korun. Prohlídky se konají a není jich málo.  Cenu definuje setkání nabídky s poptávkou. Poptávka po nemovitostech je stále velmi silná. Zatím proto nepředpokládám, že by ceny nemovitostí citelně klesaly,“ dodala mluvčí společnosti M&M Reality.

Podle Jiřího Šímy realitní trh nyní vyčkává, jak dopadne ona zmiňovaná válka, vyvolaná totalitním Ruskem, a s ní spojené ekonomické sankce. „Ceny energií, stavebního materiálu, ceny pozemků, práce a peněz. To jsou zásadní faktory, které nyní ovlivňují trh. Dalším důležitým faktorem je obava o budoucnost. O zaměstnání a o příjem. Lidé začali šetřit. To by mohlo vést k poklesu cen. Rozhodně se však nevrátí na úroveň roku 2019. Pomoci by mohlo ukončení války, snížení cen energií a zlepšení nálady lidí. Aby opadl strach z budoucnosti, aby nastala důvěra v lepší zítřky. Není to vše jen o cenách,“ upřesnil Jiří Šíma.

Realitní specialisté se shodují v tom, že kvůli současnému dění na trzích může v nejbližší budoucnosti také růst trh nájemního bydlení. Praha se v tomto směru může přiblížit Berlínu či Paříži, kde žije v nájmu výrazně vyšší procento obyvatel. „Ve světě realit ale teď očekávám stagnaci až mírný pokles cen a přesun k nájemnímu bydlení. Dále se začíná objevovat poptávka po větších domech pro více domácností, rodin,“ uzavírá Jiří Šíma.

Související

Více souvisejících

nemovitosti Byty Stavebnictví Ekonomika hypotéky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy