Apel na demokratické země. Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa do dnešního dne podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území.

Tomáš Halík
doporučujeme

Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík.

Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

"Zastánci demokracie musí stát pevně a společně proti jakékoli skupině či vládě, která chce ohrozit svobodu a demokracii tchajwanského lidu. Demokracie je globální, ne národní. Hrozba pro jednu demokratickou zemi je hrozbou pro všechny demokracie. Lidé z Tchaj-wanu se chopili demokracie a zaslouží si podporu všech demokratických národů a lidí podporujících svobodu," uvádí dokument.

Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu sdružuje politiky, aktivisty a intelektuály, kteří se vymezují proti rozšiřování vlivu autoritářských režimů a snaží se předcházet oslabování demokratických režimů zevnitř. Koalice letos například apelovala na to, aby se prezidentské volby v Bělorusku uskutečnily podle mezinárodních standardů, režim Alexandra Lukašenka však výzvu ignoroval.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejde mně o tržbu, ale o svobodu. Proto jsem otevřel, říká šéf baru.…

28.11.2020 21:50 Aktualizováno Vzbouřil se, neboť má strach, že v zemi je ohrožena svoboda slova, tisku i podnikání. Proto šéf…

Vláda je neschopná a chová se bezohledně. Hospodští kupují zásoby, které…

28.11.2020 21:47 Aktualizováno ROZHOVOR – Když mluví o vládě, pohltí jej emoce. Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil…

Policie zadržela na D1 další Maročany, v tomto týdnu již podruhé

28.11.2020 20:50 Aktualizováno Policie z Vysočiny zadržela ve čtvrtek podruhé v uplynulém týdnu na dálnici D1 cizince, kteří do…

Vánoční trhy v Karlovarském kraji budou letos nezvyklé

28.11.2020 15:37 Vánoční trhy v Karlovarském kraji se letos budou odehrávat v nezvyklých podmínkách. Budou bez…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama