Krizové jednání hygieniků: OKD musí všechny zaměstnance otestovat na covid-19

Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s Dolem Darkov společnosti OKD v Karviné stoupl od neděle o čtyři na 494. Přibyli tři zaměstnanci a rodinný příslušník. Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě nařídila společnosti OKD, aby do konce června nechala na covid-19 otestovat všechny své zaměstnance kromě pracovníků z Dolu Darkov a Golf Resortu Lipiny. Vyplývá to z informací na webu KHS.

V evidenci hygieniků je 321 pozitivně testovaných zaměstnanců dolu včetně 22 polských pendlerů a 159 jejich příbuzných. Dalších deset pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které v dole provádějí třeba údržbu. K darkovskému ohnisku hygienici řadí i čtyři lidi z okresu Frýdek-Místek, které nakazil člověk z ohniska.

Nařízení o povinném testování se týká všech zaměstnanců firmy a lidí, kteří pro ni pracují ve všech provozech a pracovištích na Karvinsku, vyjma Dolu Darkov, kde se už plošně testovalo, a Golf Resortu Lipiny, který není spojen s těžbou uhlí.

"Speciální tým, který tvoří desítky lidí, v tuto chvíli připravuje logistické zajištění testování. Chystáme všechny podklady. V plánu je zahájit testování ve středu," řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. V dolech pracuje zhruba 8400 lidí.

Důl Darkov je jediným ohniskem nákazy v Moravskoslezském kraji. "Situace v Moravskoslezském kraji má příznivý vývoj, k dnešku je hlášeno 1807 pozitivních, za posledních 24 hodin přibylo pět osob, čtyři z okresu Karviná," uvedli hygienici.

Mimo ohnisko Dolu Darkov zaznamenala KHS v okrese Karviná jedno onemocnění covidem-19, jeden případ do darkovského ohniska je z okresu Frýdek-Místek. "Z ostatních okresů Moravskoslezského kraje nebyl hlášen žádný nový případ onemocnění," uvedla KHS.

Ředitelka krajských hygieniků Pavla Svrčinová po jednání krizového štábu kraje uvedla, že situaci na Darkově se hygienikům podařilo podchytit. Počet nově nakažených podle ní klesá a hygienici dohledávají hlavně kontakty nakažených. Za problém ale označila nemocné pracovníky z Polska, kteří se testují jako samoplátci. Test jim vyjde pozitivní, do práce nepřijdou a zůstanou v Polsku, ale hygienici by potřebovali dohledat jejich kontakty. Navázat s nimi spojení je časově náročné.

"Na ostatních dolech na Karvinsku jsme se rozhodli testovat vzhledem k charakteru pracovišť. Nemáme tam ale velký výskyt toho onemocnění," uvedla Svrčinová. Dodala, že testovat se bude rapid testy, mělo by jich být provedeno asi 8000. Testy podle Svrčinové dodalo ministerstvo zdravotnictví. Podle ředitelky těžební firma testy převzala a musí zajistit provedení. "Jakmile bude někdo pozitivní rychlotestem, jde klasicky na PCR test," řekla Svrčinová.

Kraj dnes ukončil pravidelné zasedání krizového štábu, situaci v regionu bude každé dva týdny vyhodnocovat bezpečnostní rada kraje.

Související

OKD

Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí

Při otřesu v černouhelném Dole ČSM-Jih společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku, při němž ve čtvrtek zemřel jeden horník, utrpělo zranění celkem 16 lidí. Většina zraněných byla ještě ve čtvrtek propuštěna do domácí péče, šlo o lehčí zranění. ČTK to dnes řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Záchranáři ve čtvrtek zraněné rozváželi do několika nemocnic v Karviné, Havířově i Ostravě, a tak se počty zraněných upřesňovaly až dnes.

Více souvisejících

OKD Důl Darkov Karviná Moravskoslezský kraj život Frýdek-Místek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy