Lidé z Litovle se nabádají k nošení roušek,sdílejí návody na šití

Především k nošení roušek se nabádají prostřednictvím sociálních sítí lidé z uzavřené oblasti v Litovli na Olomoucku. Sdílejí mezi sebou návody na jejich šití, ale i kontakty na švadleny. Hromadně nabízejí látky nebo povlečení, z nichž je možné ochranné prostředky ušít. Lidé se také zapojují do databáze dobrovolníků, kteří prostřednictvím charity budou ode dneška zajišťovat rozvoz potravin pro starší obyvatele.

Roušky se staly hlavním tématem debat. Lidé dávají tipy na to, jak si je ušít. S pomocí se hlásí i lidé z okolních obcí mimo uzavřenou zónu, řeší ale, jak by mohli roušky dovézt. Obyvatelé Litovle dnes chválili starostu, že s rouškou vystoupil ve večerním televizním zpravodajství a šel příkladem. Naplno jedou kvůli šití roušek i krejčovství a šije se i za zavřenými dveřmi galanterie, píší lidé ve skupině města na sociální síti.

Obyvatelé kritizují ty, kteří vycházejí bez ochranných prostředků, a upozorňují na místa, kde jsou lidé neohleduplní, ať už jsou to obchody s potravinami či lékárny. A přidávají se zaměstnavatelé. "I já jsem k pondělí od 13:00 minimálně do 23. března ukončila provoz trafiky, bohužel nejste zodpovědní, chodíte bez roušky. Chci chránit své zaměstnance," vzkázala na stránkách skupiny Litovel jedna z provozovatelek.

Lidé se ve velkém hlásili na výzvu do databáze dobrovolníků, kteří by pomohli v nákupu základních potravin pro potřebné. Na zajištění zásobování základními potravinami pro imobilní a starší spoluobčany se dohodl krizový štáb města. "Objednávky těchto potravin budou přijímány na telefonním čísle Charity Litovel 585 341 444 od úterý 17. března od 13:00," uvedlo město na svých stránkách. Dobrovolníci objednané zboží ponechají u vchodových dveří. Platba bude občanům fakturována městem Litovel jednorázově po ukončení karantény, uvádí radnice.

Solidarita tak postupně vystřídala debaty o tom, čí je to vina. Emoce se pokusil zkrotit i olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). "Nezastávám se nezodpovědných lidí a rodin. Připomínám, že šíření konoraviru Covid-19 je trestný čin. Ale varuji před odsuzováním a verbálním lynčováním nakažených lidí. Chodí mi desítky zpráv, kdy mě pisatelé ujišťují, "že si ty roznašeče najdou a vyřídí si to s nimi...". Prosím, buďme ohleduplní a solidární k nemocným. Drtivá většina postižených se nakazila od několika málo nezodpovědných lidí a sami za svou nemoc nemůžou," uvedl na sociální síti hejtman.

Související

Více souvisejících

Olomoucký kraj Ladislav Okleštěk (ANO) Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

včera

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy