Manželství pro všechny? V Praze se demonstrovalo za práva homosexuálů

Několik stovek lidí dnes v Praze demonstrovalo za uzákonění novely občanského zákoníku, která by umožnila gayům a lesbám uzavírat manželství. Akci na Malostranském náměstí pořádala iniciativa Jsme fér. Protestem chtěla upozornit na to, že návrh novely rok a čtvrt leží ve Sněmovně a poslanci o něm zatím nehlasovali. Zástupci iniciativy vyzvali dolní komoru parlamentu, aby o něm rozhodla na své schůzi v polovině října.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Máme obavu, že se novela zamete pod stůl nebo že bude obětí obstrukcí. Apelujeme proto zejména na hnutí ANO, pana premiéra a na pány poslance (Radka) Vondráčka a (Jaroslava) Faltýnka, aby nechali o manželství pro všechny hlasovat na jednání schůze, která začíná 15. října. Žádáme také ostatní strany, aby toto hlasování podpořily," uvedla právnička iniciativy Jsme fér Adéla Horáková.

Od předložení návrhu zákona loni v létě už tři další země manželství pro všechny schválily, a jejich celkový počet tak vzrostl na 29, řekla Horáková. "Česko je na manželství pro všechny připravené a mohlo by se stát třicátou zemí světa, která ho umožní," dodal šéf iniciativy Czeslaw Walek.

Demonstranti se na náměstí shromáždili s transparenty s nápisy "Nejsem auto. Nechci se registrovat" nebo "Vám to neublíží, nám to pomůže". Na místě je podpořili například předseda a poslanec STAN Vít Rakušan, poslankyně Pirátů Olga Richterová nebo senátor ANO Miroslav Adámek. Přišli také například zpěvačka Ilona Csáková, herečka Iva Pazderková, ze zahraničí přijeli senátor z Iowy Zach Wahls nebo poslanec za britskou Konzervativní stranu Nick Herbert.

Pod novelu občanského zákoníku se podepsalo 46 poslanců a poslankyň různých klubů v čele s Radkou Maxovou (ANO), která uspěla při volbách do Evropského parlamentu a ve Sněmovně už není. Současně Sněmovna začala projednávat i návrh na výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v ústavě. K němu se hlásí 37 zákonodárců v čele s šéfem lidovců Markem Výborným. Podle předkladatelů by se tak ochránila rodina.

Politici, kteří s uzákoněním manželství lidí stejného pohlaví nesouhlasí, tvrdí, že aktivisté před schválením registrovaného partnerství před 13 lety slíbili, že další změny nebudou požadovat. Podle pořadatelů kampaně Jsme fér se společnost vyvíjí a podle toho se modernizují i zákony.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní ve svém návrhu změn v koncepci rodinné politiky počítá s "odstraněním diskriminace stejnopohlavních rodin" do roku 2025. Vyřešit by se to podle něj mohlo buď manželstvím pro všechny v občanském zákoníku, nebo srovnáním podmínek v zákoně o registrovaném partnerství.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Vitorazsko si připomnělo 100. výročí připojení k Československu

19.09.2020 21:58 Aktualizováno Sté výročí připojení Vitorazska k Československu si dnes připomněli ve Dvorech nad Lužnicí na…

ZOO Praha se potýká s propadem návštěvnosti, ztráty jdou do desítek milionů

19.09.2020 21:13 Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800.000 návštěvníků. Přes toto číslo se…

Romové se sjeli do Olomouce na tradiční pouť, kvůli koronaviru byla letos…

19.09.2020 16:59 Zhruba 130 Romů se dnes sešlo v centru Olomouce na tradiční romské pouti. Akce, kterou pořádá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama