ROZHOVOR | Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Překvapil vás průběh jednání o této novele a její výsledek?

Překvapilo mě, jak se vše nakonec zrychlilo. Nejprve se nám dlouho nedařilo bod vůbec zařadit na program. Nakonec se to i díky nejrůznějším kotrmelcům podařilo. Pak se to dlouho zaseklo mezi 1. a 2. čtením. A nakonec jsme ve 3. čtení hlasovali nejdříve, jak to šlo po tom druhém. Bylo cítit, že žádná ze stran již debatu nechce natahovat, že vše podstatné bylo řečeno a že je opravdu na čase vyjádřit se hlasováním. Nakonec již vystupovali jen odpůrci a opakovali své zcela nepodložené argumenty. Výsledek určitě není možné prezentovat jako výhru. Výhra by to byla, kdyby práva včetně názvu toho svazku byla stejná. My jsme jen přidali určitá práva a nejsem si jistá, jestli to je správně. Na druhou stranu je potřeba ocenit ten obrovský posun, kterého se nám podařilo docílit. 

Proč podle vás otázka narovnání práv pro stejnopohlavní páry stále vzbuzuje tak silné emoce napříč stranami?

Protože mnozí lidé nedokáží nebo nechtějí vystoupit ze svých názorů a pochopit, že jsou opravdu staromódní. 

Výsledná podoba novely je tak nějak na půl cesty a zdá se, že z ní velkou radost nemají ani zastánci, ani odpůrci manželství pro všechny. Proč se nepovedlo najít shodu a dostatek hlasů pro původní návrh ve vládní koalici?

My za poslanecký klub Starostů jsme udělali maximum možného, bohužel ale nemáme většinu. Pokud jde o zbytek koalice, tam bylo rozložení sil na ose konzervativní – liberální od začátku dost jasné. Takže úspěch nebo neúspěch do značné míry závisel na tom, jak se k tématu postaví hnutí ANO. To dalo přednost snaze demonstrovat neshody v koalici před zájmem o práva duhových rodin. Téma pojali politicky, ne věcně, podle mě. Mrzí mě to. Ale je to vzkaz pro ty voliče, kteří chtějí naši zemi posunout. Nejen ve věci manželství pro všechny a lidských práv obecně. 

Odpůrci argumentují především uchováváním jedinečného místa manželství ve společnosti, coby svazku muže a ženy, a podle nich neopakovatelnými benefity takového uspořádání pro děti. Jak vnímáte tyto argumenty vy?

Upřímně těm argumentům nerozumím. Je to formalistická argumentace. Mnohé tyto svazky jsou nefunkční. Za mě je důležité pro dítě vytvořit láskyplné a milující prostředí. Bez ohledu na to, jak je rodina složená. A nefunkční manželství takovým prostředím zcela jistě nebude. 

Jak si podle vás návrh upravující práva stejnopohlavních párů povede v Senátu?

Upřímně, netroufám si odhadnout. Přeju si, aby nedošlo k dalšímu ukrajování práv. Zejména si ale přeji, aby se v Senátu vedla důstojná a nezraňující debata, ale obávám se, že někteří senátoři toho bohužel nebudou schopni, a jak to tak bývá, ti pak bohužel dostanou velký mediální prostor. Jistě i někteří senátoři a senátorky podají pozměňující návrhy tím za mě správným směrem, tedy k posílení práv, včetně totožného názvu. Na závěr bych chtěla zdůraznit, že boj za lidská práva pro mě osobně nekončí.

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

rozhovor Michaela Šebelová manželství Registrované partnerství Homosexuálové LGBT+ Starostové a nezávislí (STAN) Poslanecká sněmovna adopce

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy