Jiří Weigl z Institutu Václava Klause tvrdí, že mainstreamová média šíří konspirační teorie. Dokazovat to má výsledek voleb v Británii, který údajně nekoresponduje s postojem, který novináři zastávají od referenda o brexitu.
Podle analytika u nás tři roky šířila mainstreamová média konspirační teorie o tom, že rozhodnutí Britů odejít z EU je výsledkem ruské hybridní války proti Západu, která má podobu šíření lží a polopravd, tedy fake news.
Analytik dodává, že podle médií byli Britové zmanipulováni, obelháni a oklamáni a jednali bez rozmyslu v pomatení smyslů. "Televiznímu zpravodajství z Británie dominovaly reportáže o masových demonstracích odpůrců brexitu a jejich vyjádření plnila stránky našich novin. Jak smýšlí britská politická elita ukazovala tragická představení v britském parlamentu neschopném se shodnout na ničem. Pro bývalou premiérku Mayovou byl protivníkem nikoliv Brusel, ale vlastní poslanci. Svou počáteční nečinností a pozdějšími podivnými manévry přivedla svou zemi do bezprecedentní krize," dodal s tím, že s takovými argumenty média tvrdila, že se britští voliči tehdy v referendu spletli.
Samotná média také nazval "oficiální propagandou" a tvrdí, že volby v Británii "ukázaly, že problém s fake news, lžemi a manipulací máme my, a to ze strany našich médií." Volební podpora pro Borise Johnsona a jeho plánu na rychlý rozchod s EU podle analytika jasně ukázaly, že Britové si nic rozmýšlet nechtěli a že své původní rozhodnutí potvrdili. Navzdory tomu, že se po referendu o brexitu ukázalo, že zastánci odchodu země z EU se ke lži uchylovali,
Analytik dodal, že v jejich rozhodnutí prý nehrálo roli Rusko. "Lidé v Británii mají zkrátka dostatek rozumu, s vývojem EU byli většinově nespokojeni a nechtějí přihlížet tomu, jak jejich zemi vládnou cizinci - proti vůli Angličanů a v rozporu s jejich zájmy," uvedl na webu Institutu Václava Klause.
Odchod Velké Británie má za obrovský debakl dosavadní bruselské politiky a tvrdí, že je příznačné, že toto "fiasko" žádnou reflexi v unijních strukturách nevyvolalo.
Je také přesvědčen, že EU "neschopnou reflexe a zásadní systémové reformy a nás v ní" nečeká nic dobrého, což údajně brzy všichni poznáme na vlastní kůži. Například na uhlíkové neutralitě. "A propaganda to nevyřeší, jak ukázal případ britských voleb. Pravda vždy nakonec vyjde na povrch," dodal závěrem analytik.
Související
Klausova nejnebezpečnější výzva. Neuznává fakta o covidu, děsí mě to, reaguje lékař Šťastný
Goebbels, Hitler, Johnson. Klausův institut opět zaperlil
Institut Václava Klause , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Noviny / tisk
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 1 hodinou
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 2 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 2 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 3 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 3 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 3 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 4 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 5 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 6 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 7 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 8 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 8 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 9 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 11 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
včera
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Syrské vládní síly aktuálně pátrají po desítkách trestanců napojených na teroristickou organizaci ISIS, kterým se podařilo uprchnout z věznice v severovýchodní části země. K hromadnému útěku došlo v pondělí v zařízení al-Shaddadi v provincii Hasaka, a to v momentě, kdy nad oblastí přebírala kontrolu armáda od kurdských jednotek SDF. Syrské ministerstvo vnitra v úterý oznámilo, že z celkového počtu 120 uprchlíků se již podařilo 81 dopadnout a bezpečnostní složky intenzivně pátrají po zbývající skupině.
Zdroj: Libor Novák