Omezení doprovodu u porodů? Liga lidských práv podala ústavní stížnost

Liga lidských práv podala za desítku rodičovských párů hromadnou ústavní stížnost proti omezení doprovodu u porodů. Plošný zákaz platil do středy kvůli pandemii koronaviru. Ode dneška jsou podmínky volnější, přesto liga trvá na projednání stížnosti, kterou plánuje ještě doplnit a rozšířit, oznámil dnes ČTK za ligu Dan Petrucha.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Podle stížnosti byl plošný zákaz doprovodu v porodnicích zásahem do práv obou rodičů, navíc jej ministerstvo vydalo bez odborných podkladů. Obecný odkaz na koronavirovou situaci podle stížnosti nestačí.

"Slovo koronavirus se pro ministerstvo stalo odůvodněním jakéhokoliv zásahu do lidských práv a svobod bez ohledu na přiměřenost a odůvodněnost. Určující je, jaké zájmy mají osoby napojené na ministerstvo," uvedla právnička ligy Zuzana Candigliota.

Přítomnost druhého rodiče nebo jiných členů domácnosti u porodu je možná ode dneška za přesně specifikovaných a vymezených podmínek. "Otec musí mít roušku, teplotu nižší než 37 stupňů Celsia a porod proběhne v samostatném pokoji," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Přítomnost třetí osoby u porodu je ale nadále možná jen v porodnicích, kde lze stanovené podmínky dodržet.

Liga lidských práv považuje i nová opatření platná ode dneška za nepřiměřená. Matky si nemohou vybrat za doprovod jiného člověka než partnera nebo osobu žijící ve společné domácnosti, tedy třeba kamarádku, vyškolenou dulu nebo soukromou porodní asistentku.

Liga bude podle Petruchy trvat na tom, aby všechny zákazy přezkoumal soud, jak zaručuje Listina základních práv a svobod. Někteří rodiče, kteří se už dříve neúspěšně obraceli na Městský soud v Praze, podávají ještě kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet kuřáků v ČR klesá. Ministr Vojtěch ale upozornil na nový problém

28.05.2020 14:35 Kuřáků v ČR podle výzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z loňského roku v posledních sedmi…

Kolik berou na Hradě? Zřejmě se to brzy dozvíme, soud vynesl důležitý…

28.05.2020 14:21 Nejvyšší správní soud (NSS) otevřel žadatelce Kristýně Bašné cestu k informacím o platech a…

Dopady koronaviru: Více nových problémů má 1,25 milionu Čechů

28.05.2020 14:00 Koronavirová nákaza a opatření, která vláda přijala proti jejímu šíření, postavily 1,25 milionu…

10letá školačka vzorně zavolala pomoc, vysloužila si pochvalu záchranářů

28.05.2020 13:51 Desetiletá školačka na jihu Moravy přes tísňovou linku vzorně zavolala pomoc pro svou matku, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy