Více než stovka odpůrců roušek demonstrovala v Praze, kritizovala vládu

Odpůrci plošného povinného nošení roušek dnes odpoledne uspořádali protestní akci na pražském Palackého náměstí před budovou ministerstva zdravotnictví. Podle odhadu ČTK se jich tam sešla více než stovka.

Demonstrace, ilustrační foto
doporučujeme

Protest svolali iniciativa Hnutí občanské nespokojenosti (HON) pod názvem "Řekni rouškám jasné ne" a také Václav Malinovský. Občané jsou podle HON v důsledku vládních kroků zmatení.

Řečníci se při protestu vyjadřovali kriticky na adresu politiků a státních úřadů a zpochybňovali opatření ministerstva zdravotnictví. Obviňovali vládu, že lidem odebírá jejich svobody, ozvalo se i skandování "demisi". "Podle mého už má celý svět dost šíření strachu, nenávisti a zloby," prohlásil bubeník Pražského výběru Klaudius Kryšpín. Kytarista kapely Motorband Libor Matejčik prohlásil, že všechno je byznys farmaceutických firem a podplacených vlád.

Pořadatelé akce ale neodmítají opatření úplně, například ve zdravotnických zařízeních jsou podle nich roušky opodstatněné. "Nějaký virus tady je, se kterým musíme počítat, ale ta opatření, která vydalo ministerstvo zdravotnictví, nejsou úplně dobrá, " řekl ČTK Ivan Sochor z iniciativy HON. "Samozřejmě chápeme roušky v metru nebo dopravních prostředcích, ale určitě ne někde venku v přírodě," dodal.

Podle opatření ministerstva k 1. září mají být roušky povinné jen v některých vnitřních prostorech - ve zdravotnických a sociálních zařízeních, úřadech, prostředcích veřejné dopravy nebo volebních místnostech. V Praze budou kvůli vyššímu riziku nákazy roušky povinné i na letišti a hygienici je doporučují nosit také ve školách.

Malinovský pokládá za smysluplné, aby například senioři dostávali zdarma roušky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. "Určitě by bylo smysluplné zavést možnost, aby doktoři jezdili k seniorům domů," řekl ČTK.

Nad hlavami přítomných byl vidět i nápis "Praha pozdravuje Berlín". Obdobná protestní akce proti rouškám se totiž konala v sobotu v Berlíně, kde pochod odpůrců opatření proti koronaviru musela rozpustit policie. Účastníci demonstrace nedodržovali dostatečné rozestupy a většina neměla roušku. Podle úřadů se v Berlíně sešlo zhruba 38.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krejčířův správce Zagora neuspěl s žádostí o čtvrtmilionové odškodné

23.09.2020 15:43 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora nemá nárok na čtvrtmilionové…

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 13:38 Aktualizováno Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Spolu silnější: Stát musí kvůli krizi mobilizovat dobrovolníky, navrhuje…

23.09.2020 13:28 Stát musí mobilizovat dobrovolníky, aby zvládl nastupující krizi spojenou se šířením nového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama