Praha - Češi hodnotí ekonomickou situaci České republiky nejlépe od roku 2009. Podle 44 procent lidí je ekonomická situace stále špatná, dvě pětiny dotázaných ji považují za "ani dobrou, ani špatnou" a jen 16 procent Čechů ji označilo za dobrou. Zbývající lidé zvolili odpověď "nevím". Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
V posledním průzkumu v červnu bylo záporných hodnocení 45 procent a kladných 15 procent, statisticky byl tedy rozdíl velmi malý. Nicméně oproti loňskému září klesl podíl negativních hodnocení o 24 procent.
Lepší hodnocení než v aktuálním průzkumu zaznamenalo CVVM naposledy v roce 2008, kdy byla ekonomická situace ČR špatná podle 32 procent lidí, kladně ji hodnotilo 23 procent Čechů.
Optimismus narůstá se životní úrovní, příjmem a subjektivní spokojeností s osobním životem. Vyšší podíl kritického hodnocení zaznamenalo CVVM mezi muži a staršími lidmi. Příznivěji se o ekonomické situaci vyjadřují absolventi vysokých škol, studenti, podnikatelé, živnostníci a také ti, kteří se politicky tíhnou k pravici nebo pravému středu.
Úroveň své domácnosti hodnotí jako dobrou 42 procent lidí, za špatnou ji považuje 22 procent dotázaných a neutrálně se vyjádřilo 36 procent Čechů. Proti červnovému průzkumu vzrostl podíl kritického hodnocení o čtyři procentní body. Loni v září hodnotilo úroveň své domácnosti kladně 38 procent lidí, nepříznivě pak 21 procent.
Související
ANO by vyhrálo volby. Motoristé balancují na hraně Sněmovny, ukázal průzkum
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
včera
Operní pěvkyně Pecková přijals výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
včera
Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
včera
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
včera
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
včera
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
včera
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
včera
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
včera
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
včera
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
včera
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
včera
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
včera
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
včera
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
včera
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
26. června 2026 21:42
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
26. června 2026 20:26
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
Americký prezident Donald Trump označil čtvrteční dronový útok Íránu na nákladní loď v Hormuzském průlivu za bláhové porušení dohody o příměří. Podle jeho vyjádření na sociální síti Truth Social však nic nenasvědčuje tomu, že by tento incident měl vést k okamžitému obnovení otevřeného vojenského konfliktu mezi oběma zeměmi.
Zdroj: Libor Novák