Praha - Spotřebitelské ceny klesly v listopadu proti říjnu o 0,2 %. Tento pokles ovlivnilo zejména snížení cen v oddílech doprava, alkoholické nápoje a tabák, potraviny a nealkoholické nápoje. Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 0,6 % (z 0,7 % v říjnu), informuje Český statistický úřad na serveru czso.cz.
Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle doprava způsobilo zejména snížení cen pohonných hmot o 2,0 %, které bylo největší od října 2013. V oddíle alkoholické nápoje a tabák klesly ceny piva o 3,1 %, lihovin a vína shodně o 1,3 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly nižší především ceny ovoce o 5,9 %, vepřového masa o 1,5 %, mléka o 3,3 %, sýrů o 0,9 %, jogurtů o 1,9 %, cukru o 3,2 %. Mírný pokles cen nastal i v dalších oddílech spotřebního koše. V oddíle ostatní zboží a služby se snížily ceny výrobků a služeb pro osobní péči o 0,8 %. V oddíle rekreace a kultura klesly ceny dovolených s komplexními službami o 2,1 %.
Na zvyšování celkové úrovně spotřebitelských cen v listopadu působily ceny pouze ve dvou oddílech spotřebního koše. V oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti vzrostly zejména ceny čistících a úklidových prostředků o 2,5 %. V oddíle odívání a obuv se zvýšily ceny obuvi o 0,7 %. Z potravin vzrostly především ceny nealkoholických nápojů o 2,2 %, vajec o 6,3 %, běžného pečiva o 2,8 %. Ceny zeleniny se zvýšily o 1,1 %, z toho ceny brambor o 4,9 %.
Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 % a ceny služeb o 0,2 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 0,6 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v říjnu. Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde zpomalil růst cen rýže na 1,6 % (ze 3,7 % v říjnu), masa na 1,2 % (z 1,9 % v říjnu), mléka na 1,3 % (ze 6,5 % v říjnu), sýrů na 1,6 % (ze 4,0 % v říjnu), jogurtů na 5,5 % (z 11,5 % v říjnu). Ceny ovoce byly vyšší o 2,2 % (v říjnu o 9,1 %) vlivem zpomalení růstu nebo prohloubení poklesu cen téměř u všech druhů ovoce.
Zpomalení meziročního růstu nastalo i v oddíle doprava vlivem cen pohonných hmot, které byly vyšší o 0,6 % (v říjnu o 1,7 %). V oddíle alkoholické nápoje a tabák došlo ke zpomalení meziročního cenového růstu zvýšením cen alkoholických nápojů v listopadu o 0,8 % (v říjnu o 1,5 %). Naopak v oddíle odívání a obuv zrychlil růst cen zvýšením cen oděvů o 2,2 % (z 1,9 % v říjnu) a obuvi o 7,4 % (ze 6,4 % v říjnu).
Největší vliv na meziroční růst spotřebitelských cen měly i přes oslabení jejich vlivu ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Druhý v pořadí vlivu na výši celkové hladiny spotřebitelských cen byl oddíl ostatní zboží a služby, kde ceny pojištění byly vyšší o 3,5 % a ceny finančních služeb o 5,2 %.
Na snižování meziročního cenového růstu působil pokles cen v oddíle bydlení vlivem poklesu cen elektřiny o 10,2 %. Ceny zemního plynu se zvýšily o 2,4 %, čistého nájemného o 1,0 %, vodného o 3,4 %, stočného o 3,2 %, tepla a teplé vody o 0,7 %. Meziroční pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 1,9 % a mobilních telefonů o 19,9 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 1,2 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,4 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v listopadu stejně jako v říjnu 0,5 %.
Související
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
Trumpova tvrdá ruka vs evropský multilateralismus. V souboji o cla proti sobě stojí rozdílné světy, zaplatíme za něj ale všichni
ceny potravin , inflace , čsú
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě