Praha - Petr Duhan, ředitel vřejnoprávního rádia, dostane nižší odměnu. Rada Českého rozhlasu (ČRo) mu ji zkrátila z maximálně možných 480 tisíc korun na 288 tisíc korun. Důvodem je méně posluchačů, ale i vulgarismy, které pronesl prezident Miloš Zeman v průběhu živého vysílání Hovorů z Lán.
Rada Českého rozhlasu jednala o Duhanově odměně už v únoru, kdy ale rozhodnutí nakonec nepřijala. Podíl na poslechu nesplnil rozhlas jen těsně, činil 21,8 procenta, přičemž schválený požadavek byl 22 procent. Ředitel již v únoru řekl, že pokles poslechu se dotýká celého trhu.
"Rozhlas není osamocen. Je v tržním prostředí a posluchači se nějak chovají," uvedl. Pozastavil se nad tím, že do hodnocení nejsou zahrnuty jiné platformy, v nichž si podle Duhana rozhlas vede velmi dobře.
Již při únorovém jednání rady se také ohradil vůči výtkám ohledně živě vysílaných Hovorů z Lán, v nichž prezident několikrát použil vulgární slova. "Nikdo nemůže předvídat od generálního ředitele po posledního technika, že nastane to, co se stalo," řekl Duhan. Jednání s prezidentem mu podle jeho slov zúžilo usnesení rady, které vedlo k návrhu pořad předtáčet, s čímž ale hlava státu nesouhlasila. Duhan rovněž poznamenal, že do kauzy nemohl přímo zasahovat, protože ležel v nemocnici.
Rada dnes řešila i Duhanovy schůzky s bývalým ředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým, který je trestně stíhán. Minulý týden na ně upozornily Lidové noviny. Duhan schůzky nepopřel, uvedl ale, že jako ředitel rozhlasu se setkává s nejrůznějšími lidmi, kteří ho o schůzku požádají.
"Neumím si představit, že v roce 2010 jsem mohl předvídat, že pan ředitel Dbalý skončí v roce 2014 ve vězení jako kriminálník," řekl dnes Duhan. Dodal, že mediální obraz Dbalého byl tehdy "naprosto brilantní".
Související
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
Pracovníci České televize a Českého rozhlasu vstoupí do stávky
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda provedla čtyřicetidenní dronovou kampaň s cílem přinutit Kreml k mírovým jednáním
před 4 hodinami
Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota
před 5 hodinami
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
před 6 hodinami
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
před 7 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 7 hodinami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 8 hodinami
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 9 hodinami
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 10 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 11 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 11 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 12 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 13 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 14 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 14 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 16 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.
Zdroj: Jan Hrabě