Praha - Kontroly značení, nabídky a prodeje alkoholických nápojů inspektory České obchodní inspekce (ČOI) pokračovaly také v roce 2014. Spolu s dalšími dozorovými orgány se aktivně podílela na kontrolách, jejichž cílem bylo eliminovat v maximální možné míře a v co nejkratším čase potenciální nebezpečí nabídky alkoholu, nesplňujícího podmínky pro uvedení na trh. Z 3211 provedených kontrol bylo porušení právních předpisů v kontrolní pravomoci ČOI zjištěno celkem při 1174 kontrolách (tj. 36,6 %). Porušení předpisů pro nakládání s lihem zjistili inspektoři pouze ve dvou případech, uvedla ČOI v tiskové zprávě.
„Za pozitivní výsledek této akce považuji, že bylo značení lihovin až na dvě porušení v pořádku, nedobrou zprávou pro spotřebitele je vysoké procento dalších nedostatků, s nimiž se naši inspektoři setkávají při kontrolách prodeje alkoholických nápojů zejména v restauračních zařízeních. Největšími nešvary je porušování zásad poctivosti prodeje a neseznámení spotřebitele s cenou platnou v okamžiku nabídky. Že se jedná o častý a závažný problém, dokazuje více než 1100 uložených pokut za téměř 7 milionů korun," řekl k výsledkům kontrol Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.
V období od 1. 1. do 31. 12. 2014 bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na dodržování povinností vyplývajících prodávajícím z obecně závazných právních předpisů při nabídce a prodeji lihovin provedeno celkem 3211 kontrol. Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno při 1174 kontrolách (tj. 36,6 %), z nichž pouze ve dvou případech bylo zjištěno porušení právních předpisů upravujících nakládání s lihem.
Porušení zákona o ochraně spotřebitele a dalších předpisů:
- nejčastějším porušením zákona o ochraně spotřebitele bylo nedodržení zásad poctivosti prodeje výrobků a poskytování služeb (§ 3), zjištěné v 465 případech, tj. 31,7 % všech zjištěných závad
- povinnost prodávajícího informovat spotřebitele o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb (§ 12) porušilo 344 kontrolovaných subjektů (23,4 %)
- povinnost prodávajícího vydat na vyžádání doklad o zakoupení výrobku nebo poskytování služeb se všemi náležitostmi (§ 16), nesplnilo 107 z nich (7,3 %)
- porušení dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele bylo zjišťováno v menším rozsahu.
Kompetence České obchodní inspekce v dozorové činnosti v oblasti alkoholických nápojů jsou omezeny a doplňují kontrolní oprávnění dalších orgánů státní správy, primárně zaměřených na oblast potravin a nápojů. Přes tuto skutečnost vedení České obchodní inspekce kontrolu značení alkoholických nápojů nepodceňuje a vzhledem k vysoké míře zdravotního rizika pro spotřebitele ji opakovaně zařadilo do plánu akcí na rok 2015 a bude jí věnovat odpovídající pozornost. Segment trhu, v jehož rámci se Česká obchodní inspekce zaměřuje na kontrolu alkoholických nápojů, zahrnuje také jiné problémové oblasti a dlouhodobě vykazuje vysokou míru nedostatků a porušování povinností stanovených prodávajícím obecně závaznými právními předpisy.
Související
Bezútěšný stav českých e-shopů. Ze 152 kontrolovaných porušila předpisy naprostá většina
Jsou ceny cukru v pořádku? ČOI provedla kontroly v obchodech
Aktuálně se děje
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
19. července 2026 19:38
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
19. července 2026 18:24
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
19. července 2026 17:05
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
19. července 2026 15:50
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
Jihoukrajinské město Nikopol se v hlavních zprávách objevuje jen zřídka, neboť zůstává ve stínu hrozeb spojených s nedalekou okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou, která leží přímo na protějším břehu řeky. Podle místních úřadů je však toto frontové město terčem útoků prakticky každý den od samého počátku ruské invaze. Vzhledem k bezprostřední blízkosti nepřátelských pozic, jež jsou na druhém břehu Dněpru vzdálené pouhé tři kilometry, čelí civilní obyvatelé permanentnímu riziku náletů bezpilotních letounů s krátkým doletem. Místní dobrovolníci potvrzují, že ačkoliv si na neustálé nebezpečí do jisté míry zvykli, všudypřítomný strach je nikdy zcela neopouští a je nesmírně obtížné sledovat, jak toto napětí doléhá na starší či hendikepované spoluobčany.
Zdroj: Libor Novák