Praha - Členem nové Národní ekonomické rady vlády (NERV) bude i bývalý ministr financí Eduard Janota. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl premiér Petr Nečas (ODS).
Mezi nové tváře patří i bývalý předseda tzv. Bezděkovy komise Vladimír Bezděk či známý ekonom a někdejší zástupce České republiky u Světové banky Miroslav Zámečník.
Dalšími členy jsou ekonom Tomáš Sedláček, strategický ředitel společnosti Partners Pavel Kohout, exministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý, někdejší expert Mezinárodního měnového fondu Pavel Kysilka, bývalý externí konzultant Světové banky Lubomír Lízal, expert České spořitelny na problematiku Evropské unie Petr Zahradník, kancléř Pražského hradu Jiří Weigl, profesor ekonomie Univerzity Karlovy Michal Mejstřík, akademický ekonom Daniel Münich, analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka, vedoucí katedry ekonomie Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Jiří Schwarz a někdejší ministr financí Jiří Rusnok.
Podle premiéra Petra Nečase (ODS) bude cílem skupiny nastartování ekonomického vývoje a zajištění dlouhodobých systémových změn. "Je zcela na místě vytvořit co nejkvalitnější okruh poradců, který vládě i občanům poskytne odbornou a důvěryhodnou oporu," dodal Nečas.
Práce NERV se bude týkat šesti prioritních oblastí. V první řadě půjde o stabilizaci veřejných rozpočtů. Druhou oblastí je důchodová reforma, na třetím místě skončil boj s korupcí. Další místo obsadila ekonomická politika v Evropské unii, pátá příčka patří udržení konkurenceschopnosti České republiky a šestou je podpora podnikání. Každou z těchto oblastí se bude zabývat určitá část NERV.
Tyto jednotlivé projektové týmy budou mít své představitele, kteří budou teprve jmenováni. Celý NERV se bude scházet minimálně jednou měsíčně a schůzek by se měli účastnit i ministři ekonomických resortů.
"Je to služba vlasti. A jak říkal ministr financí Alois Rašín, služba vlasti je bezplatná, takže všichni zúčastnění budou v této skupině bez honoráře,“ sdělil premiér Nečas.
Role NERV bude pouze poradní, protože nejde o oficiální instituci zakotvenou v ústavě.
"Nechceme se tvářit, že jsme snědli všechnu moudrost světa, a proto je zde tento tým expertů, s nimiž budeme konzultovat potřebné reformy. Chceme se vyhnout zbytečným chybám a jsme připraveni i na oponenturu,“ dodal Nečas.
Související
Vláda ruší NERV. Pavla pustí do Mnichova, Macinka pojede samostatně
Strategie vlády: ekonomický růst a modernizace ekonomiky v krátké době
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Plzeň už má náhradu za Hyského. Viktoriány nově povede Radoslav Kováč
před 1 hodinou
Únik dokumentů z Trumpova úřadu měl dokázat americkou cenzuru. Odhalil něco úplně jiného
před 2 hodinami
Island v referendum odmítl návrh na obnovení přístupových rozhovorů s EU
před 3 hodinami
NASA posílá do vesmíru zbrusu nový teleskop. Je tisíckrát rychlejší než Hubbleův
před 4 hodinami
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
před 5 hodinami
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
před 7 hodinami
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
včera
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
včera
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
včera
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
včera
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
včera
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
včera
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
včera
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
Příjemné letní počasí nabídne poslední prázdninový víkend, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty ve volných dnech dosáhnou třicítky.
Zdroj: Jan Hrabě