Strategie vlády: ekonomický růst a modernizace ekonomiky v krátké době

Urychlení investic do dopravní infrastruktury, modernizace zákoníku práce či reformní kroky v regionálním školství patří do souboru opatření, jimiž chce vláda urychlit ekonomický růst a modernizovat tuzemskou ekonomiku. Tyto kroky jsou součástí strategického dokumentu prorůstových opatření, který projednal kabinet na středeční schůzi.

Vláda Petra Fialy projednala strategický materiál, který obsahuje řadu prorůstových opatření vycházející z návrhů Národní ekonomické rady vlády. NERV sestavil seznam 37 konkrétních opatření, z nichž si kabinet po konzultacích ve vládní koalici vybral ta, která mají pomoci zvýšit ekonomický růst i konkurenceschopnost české ekonomiky. Vláda se seznámila s vyhodnocením, jaké kroky v této oblasti už byly splněny a jaké jsou v realizaci.

"V předcházejícím období jsme zvládli všechny krize a výzvy, kterým byla naše země vystavena, a teď musíme, a na tom pracujeme, zrychlit ekonomický růst tak, aby se dařilo našim firmám a aby rostly příjmy našich obyvatel," konstatoval premiér Petr Fiala. "Naplňujeme také programové prohlášení vlády, ve kterém jsme představili vizi státu, který nežije na dluh, státu, který je efektivní, který podporuje inovace, vědu, výzkum a kde právě inovace a výzkum posilují českou ekonomiku v mezinárodní konkurenci," řekl a připomněl například, že schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let. Ve srovnání s předchozí vládou se podařilo snížit deficit veřejných financí vůči hrubému národnímu produktu o více než polovinu a vláda dokázala porazit i inflaci, která klesla z 16 procent v dubnu 2023 na aktuální dvě procenta.

Vláda připravila další reformy, které budou mít vliv na flexibilitu pracovního trhu, zajistí udržitelnost penzijního systému nebo pomohou k dalšímu rozvoji českého školství, zásadně pokročila v digitalizaci státu a zvýšila adresnost a účelnost vyplácení sociálních dávek. "Přitom máme jednu z nejnižších úrovní nezaměstnanosti v celé Evropské unii a nejnižší míru chudoby a existenčního ohrožení z celé EU," podotkl premiér Fiala.

"Víme, že musíme udělat více, a proto jsme se dnes zabývali přehledem dalších prorůstových opatření a stanovili jsme si čtyři prioritní oblasti. První jsou investice a cílem je urychlení investic do dopravní infrastruktury cestou PPP projektů. Do dopravní infrastruktury dáváme rekordní peníze poslední dva roky a také rekordní množství staveb také zahajujeme a dokončujeme. Druhou prioritou je trh práce. Pracujeme intenzivně na modernizaci zákoníku práce jako základního hybatele pracovního trhu a také na nastavení takového dávkového sociálního systému, který by skutečně motivovat k práci," uvedl předseda vlády.

Dalšími dvěma oblastmi, na které se chce vláda ve zbytku funkčního období více zaměřit, jsou urychlení bytové a další výstavby a změny v regionálním školství. "Přistoupili jsme k radikálnímu zkrácení povolovacích lhůt a provedli jsme změny zákonů, které vedou ke zrychlení výstavby, ať už individuální, nebo komerční. Snažíme se srovnat normy, které ve výstavbě máme, na úroveň západních zemí. Co se týče regionálního školství, budeme pokračovat ve změnách, které povedou k jeho zkvalitnění," upřesnil premiér Fiala.

"Musíme a chceme využít ten rok a půl do konce volebního období, abychom ještě udělali co nejvíce změn v souladu s doporučením odborníků a Národní ekonomické rady vlády ve prospěch lidí a firem, ve prospěch prosperity České republiky," prohlásil premiér Fiala a poděkoval členům NERVu za odvedenou práci.

Vláda rozhodla také o zřízení Rady vlády pro paměťovou agendu a schválila její statut. Rada se stane poradním orgánem vlády pro systematický a koncepční přístup k různým aspektům z oblasti historické paměti, stanovení střednědobého i dlouhodobého rámce využití příslušných dotačních titulů. Bude mít nanejvýš 20 členů z řad zástupců státní i veřejné správy, představitelů občanské a odborné veřejnosti a akademické obce.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Více souvisejících

Vláda ČR Ekonomika nerv investice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy