Praha - Prezident Miloš Zeman a jeho izraelský protějšek Reuven Rivlin dnes zahájili česko-izraelské podnikatelské fórum. Podle Zemana by se ekonomická spolupráce mezi Českem a Izraelem měla zaměřit hlavně na obory s vysoce vyspělou technologií a s vysokou přidanou hodnotou.
Zeman upozornil například na fakt, že ČR je jedním z hlavních producentů elektronických mikroskopů na světě, což je podle něj dobrý příklad propojení aplikovaného výzkumu a výroby. I podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je mezi oběma zeměmi největší prostor pro spolupráci právě ve vědě a inovacích a ve vzdělání.
"Jsem spokojen s úrovní ekonomické spolupráce. Ale důležitější je dynamika obchodní výměny nejen zboží, ale i investic. A tam je stagnace. A je paradoxní, že mluvíme o spolupráci mezi zeměmi, které mají více než přátelské vztahy," zopakoval dnes Zeman svá středeční slova a dodal, že lidé, kteří organizují ekonomickou spolupráci obou zemí jsou někdy "trochu líní".
Rivlin upozornil zástupce průmyslu, že iniciativa ohledně dalšího rozvoje spolupráce a obchodu je a měla by být na jejich straně a že vlády ČR a Izraele to budou podporovat. "Obě země mají přibližně stejnou velikost a čelíme podobným výzvám. A spolupracujeme v mnoha oblastech, abychom těmto výzvám čelili. Moje návštěva je o posílení a dalším rozvoji našeho přátelství," uvedl Rivlin.
V roce 2014 se ČR podílela na izraelském vývozu z 0,3 procenta a na dovozu jedním procentem. Izrael na druhou stranu patří mezi nejdůležitější obchodní partnery České republiky. ČR má s Izraelem výrazně aktivní bilanci: loni tam vyvezla zboží za 13,7 miliardy korun a opačným směrem šlo zboží za 5,9 miliardy korun. Nicméně za posledních pět let se objem výměny příliš nezměnil.
Za přítomnosti obou prezidentů pak dnes podepsali zástupci Česko-izraelské smíšené obchodní komory a Izraelsko-české obchodní a průmyslové komory Memorandum o spolupráci. Memorandum zavádí tzv. duální (dvojité) členství v obou komorách. Podle sdělení česko-izraelské obchodní komory je takové členství zavedeno u tuzemské komory poprvé.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Miloš Zeman , Reuven Rivlin (izraelský prezident) , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 1 hodinou
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 2 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 3 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
26. prosince 2025 21:53
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
26. prosince 2025 19:56
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se s americkým protějškem Donaldem Trumpem nejspíš setká v závěru probíhajícího týdne. Jednání by mělo proběhnout v USA, na pořadu dne zřejmě ještě nebudou podpisy jakýchkoliv závazných smluv či dohod.
Zdroj: Lucie Podzimková