Praha - Přes veškerá zákonná opatření, kontroly i opakovaná varování před návštěvou předváděcích prodejních akcí, mají jejich pořadatelé stále dostatek účastníků a prostoru pro manipulaci a nekalé obchodní praktiky, včetně těch agresivních. Uvedla to dnes Česká obchodní inspekce (ČOI) v tiskové zprávě.
ČOI v průběhu 3. čtvrtletí zkontrolovala další desítky předváděcích akcí a smluv a nedostatky zjistila v téměř ¾ všech kontrol. Ve stejném období nabylo právní moci 42 pokut v souhrnné výši přes 3,5 milionu korun.
„Pořadatelé těchto akcí přicházejí stále s novými způsoby, jak spotřebitele oklamat a přilákat je na prezentaci, a stále důmyslnějšími triky se snaží vyhnout jakékoliv kontrole. I když naši inspektoři věnují této oblasti kontroly nemalou pozornost, nejúčinnější způsob, jak konání akce zmařit a tím i nemravné zisky prodávajících, je v rukou spotřebitelů samotných. Nenechte se na tyto akce pod žádnou záminkou nalákat a nechoďte na ně, tím nejlépe ochráníte před rizikem podvodu sebe i svoje peněženky," doporučuje Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.
"Výsledky kontrol organizovaných předváděcích akcí ve 3. čtvrtletí 2015 opakovaně potvrdily, že trend odchodu nejproblémovějších firem z trhu pokračuje, a také počet pořádaných organizovaných akcí klesá," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
V letošním prvním kvartále nahlásily firmy konání 7255 předváděcích akcí, ve 2. čtvrtletí jich bylo 4531 a ve 3. kvartále 2739. Podle Fröhlicha ale nelze specifikovat, jestli je skutečný počet akcí nižší, nebo se jen provozovatelé rozhodli je nenahlašovat.
"O řadě předváděcích akcí se ČOI dozví jen od podání samotných spotřebitelů. Není tedy jasné, kolik takových akcí se koná bez zákonného ohlášení a informace od spotřebitelů jsou tedy pro ČOI velmi důležité. Za samotné nenahlášení samozřejmě ČOI uloží sankci," dodal mluvčí.
Podle inspekce se také mění způsoby, jakými firmy lákají spotřebitele na předváděcí akci, jsou navíc důmyslnější. Například dnes už spotřebitelé často ani netuší, že jdou na předváděcí akci a pořadatelé je vylákají například pod záminkou velkých výher.
ČOI např. na podzim zaznamenala stížnosti spotřebitelů ohledně nové nekalé praktiky prodávajících. Ti slibují účastníkům předváděcí akce v případě, že uzavřou kupní smlouvu, zaslání "platební" karty v hodnotě mezi 80.000 až 200.000 Kč, k němuž však nikdy nedošlo. "Tato zjištění dokazují pouze změnu taktiky prodávajících, nikoli jejich podnikatelského záměru, postaveného na zneužívání důvěřivosti seniorů a získání jejich peněz," uvedl Fröhlich.
Související
Bezútěšný stav českých e-shopů. Ze 152 kontrolovaných porušila předpisy naprostá většina
Jsou ceny cukru v pořádku? ČOI provedla kontroly v obchodech
čoi , Šmejdi - podvodní prodejci , předváděcí akce
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 1 hodinou
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
Probíhající mírový proces pod vedením Spojených států, který má ukončit ruskou invazi na Ukrajinu, se potýká s vážným nedostatkem důvěryhodnosti. Skeptici pochybují o skutečném zájmu Vladimira Putina na trvalém urovnání a kritizují logiku současných jednání. Varují, že pokud západní partneři přiznají Rusku právo veta nad bezpečnostními zárukami pro Kyjev, riskují tím nekonečné prodlužování válečného konfliktu.
Zdroj: Libor Novák