Praha - Po měsících jednání, diskuzí a obstrukcí dnes poslanci konečně hlasují o zákonu o elektronické evidenci tržeb (EET). Ten má zajistit, aby podnikatelé poctivě odváděli státu daně. Pro živnostníky to znamená řadu změn. Jak se to dotkne zákazníků?
Zavedení elektronické evidence tržeb za prodej zboží a služeb patří mezi stěžejní projekty současné vládní koalice. Proti jejímu zavedení ostře vystupovali pravicoví politici, podle kterých znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Podrobnosti o EET si můžete přečíst zde.
Jak to bude fungovat?
Každá tržba podnikatele bude v okamžiku zaplacení zaevidována prostřednictvím internetu v datovém úložišti Finanční správy, ta mu na oplátku zašle unikátní kód, který podnikatel uvede na účtenku. Evidovat se budou platby v hotovosti, kartou, stravenkami nebo šeky. Od zavedení EET si Finanční správa slibuje jednoduchou kontrolu podvodného jednání podnikatelů, konkrétně krácení tržeb a daní.
Jaké změny to přinese zákazníkům?
Obyčejní lidé si změny patrně ani nevšimnou. Jediné, co se změní, budou údaje na účtence, resp. přibude unikátní kód, který podnikatel obdrží od Finanční správy. Zákazníci se nemusí bát toho, že by na účtenku museli čekat nějak dlouho. Spojení s Finanční správou zabere maximálně dvě sekundy, to je podobná doba, jako spojení s bankou při platbě kartou. Zákazník navíc ani nebude povinen účtenku převzít, stejně jako doteď to bude záležet jen na něm.
Podle ministerstva přinese EET občanům řadu výhod. Díky lepšímu výběru daní bude moct stát více investovat do zdravotnictví, školství, kultury, dopravní infrastruktury a dalších veřejných služeb.
Co to znamená pro podnikatele?
Živnostníci si budou muset pořídit zařízení, prostřednictvím kterého se spojí s Finanční správou a zároveň ihned vytisknou účtenku. Nemusí se ale jednat o nijak drahá zařízení, kromě klasických pokladen mohou živnostníci použít chytré mobilní telefony nebo tablety a přenosnou minitiskárnu. Podle ministerstva financí budou náklady minimální.
Na oplátku ministerstvo navrhuje snížení DPH v některých oblastech, poctiví podnikatelé nebudou nadále zatíženi namátkovými kontrolami a stát bude moci rychle reagovat na podvodné praktiky a odstranit tak nerovné podmínky v konkurenčním boji.
Související
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
elektronická evidence tržeb EET , podnikatelé , Účtenky
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 2 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 3 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
Podle humanitárních pracovníků a zdravotnických expertů oslabily rozpočtové škrty ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa globální připravenost na epidemie. Tento výpadek financování se nyní naplno projevuje v demokratické republice Kongo, kde se na severovýchodě země rychle šíří nebezpečný kmen eboly. Kritika se zaměřuje především na propouštění zdravotníků, nedostatek ochranných pomůcek a celkové omezení americké podpory pro mezinárodní rozvojové programy.
Zdroj: Libor Novák